دوره طراحی تجربه کاربری غیرحضوری(ux design)

در اینجا می خواهیم به یک موضوع بسیار مهم و حیاتی برای سایت ها ، کسب و کارهاو…بپردازیم،موضوعی که درعرصه دیجیتال  امروز نقش پررنگی داره و اون چیزی نیست جز،تجربه کاربری یا ux design.

همه چیز درمورد آموزشux رو در این صفحه برای شما قرار دادیم ، که از تعریف و الفبای این حیطه گرفته  وتا هرچیز دیگری که شما در این راه به اون نیاز دارید.

مطالبی که در این صفحه درموردشون حرف میزنیم؛
  Add a header to begin generating the table of contents

  تجربه کاربری یا UX چیست؟

  کلمه UX مخفف عبارت User Experience در زبان انگلیسی می باشد که در زبان فارسی به آن “تجربه کاربری” گفته می شود.

  تجربه و کاربر دقیقا دوکلمه ای هستن که باید به آن بسیار دقت کنید.

  به بیان ساده تر به احساسی که در کاربر بعد از عرضه محصول یا خدمات صورت می گیرد تجربه کاربری گفته می شود.

  این احساس یا تجربه میتواند خوب یا بد باشد .

  برای مثال: شما میخواهید یک شلوار جین مردانه بخرید برای همین منظور به یک سایت در گوگل مراجعه می کنید اما وقتی  به قسمت دسته بندی سایت رفتید متوجه می شوید فیلترهای مناسب برای پیدا کردن شلوار مورد علاقه خود  پیدا نمی کنید و باید خودتان از میان400 مدل شلوار متفاوت بگردید و پیدا کنید.اینجا شما احساس بدی نسبت به این سایت پیدا می کنید و احتمالا بعد از گذشت مدت کوتاهی سرچ رو بیخیال می شوید و به سایت دیگری می روید و این تجربه بد باعث میشه که شما شاید دیگه  هیچ وقت به این سایت نرید.

  البته برای افراد مختلف این تجربه یکسان نیست تجربه های مختلفی از آن محصول یا خدمت به وجود می آید.

  وقتی شما از یک محصول استفاده می کنید مجموعه ای از تجربه ها برای شما شکل می گیرد. مثلا کارکردن با یک اپلیکیشن میتواند برای شما سخت یا اسان باشد میتونید لذت ببرید از این اپلیکیشن و به طور مداوم از آن استفاده کنید یا اینقدر فضای خشک با باگ های مختلف در آن وجود داشته باشد که شما رو از خود بیزار کند و باعث بشه دیگر به سمتش نرید.

   

  طراحux چه وظایفی دارد؟

  طراح ux یا طراح تجربه کاربری وظایف زیادی بر عهده دارد که ما در اینجا به مهترین این وظایف میپردازیم:

  مدیریت و بررسی رفتار کاربر و تعامل بین او با محصول.

  ارزیابی و شناسایی نیاز و تجربه کاربری با استفاده از ابزارهایی مانند مصاحبه‌ها، نظرسنجی‌ها، ابزارهای گوگل، مانتورینگ پلتفرم‌.

  تجزیه و تحلیل جامعه رقیب.

  انجام A/B تست: شما نیاز دارید که نسخه های مختلفی را از تجربه کاربری تست کنید تا متوجه شوید برای این موضوع A/B از دیگری بهتر است.

  تمرکز روی اطلاعاتی که به کاربر داده می‌شود یا از او گرفته می‌شود. مانند فرم‌های ثبت نام در وب‌سایت.

  معماری اطلاعات (IA: Information Architecture)

  ساخت قاب

  بررسی بخش مارکتینگ.

  نوشتن و تدوین استراتژی.

   

  ابزارهای موردنیاز طراحux

  با توجه به اهمیت روز افزون طراحی تجربه کاربری و نقش مهمی که در کسب و کار ها ایفا میکنه ابزار های بسیاری ایجاد شده اند که به کمک طراحان تجربه کاربری آمده اند و با استفاده از این ابزارها میتوان نتیجه مطلوب را برای خود رقم زد.

  در اینجا مهمترین ابزارهابرای طراحی ux را فهرست کرده ایم.

  ابزار های وایر فریم و پرتوتایپ

  وایرفریم  یک روش ساده  برای نشان دادن یک طراحی، و نمایش گرافیکی یک اپلیکیشن یا وبسایت است که تنها حاوی قسمت های مهم و محتوای ضروری است.

  یک راه برای ایجاد وایرفریم طراحی اولیه آن روی کاغذ است.

  راه دیگر استفاده از ابزارهای ایجاد وایرفریم هست مثل:

  UXPin

  Sketchs

  پروتوتایپ 

  پروتوتایپ  نمونه با کیفیت از محصول نهایی است که به منظور شبیه‌سازی تعاملات کاربر ایجاد شده است.

  برای ساخت پروتوتایپ می توانید از ابزار های زیر استفاده کنید:

  Adobe XD

  Mockplus

  ابزارهای تست A/B

    تست A/B یعنی ما  دونسخه از مثلا: یک صفحه سایت را با هم مقایسه می کنیم  تا ببنیم که کدام یک از آنها بازخورد بهتری دارند.

  یکی از بهترین ابزار ها برای این کار” Google Optimize ” نام دارد.

  ابزار آنالیز و جمع آوری نظرات کاربران

  نقد و بررسی و مصاحبه با کاربران یکی از اصلی ترین بخش ها طراحی تجربه کاربری است. با صرفه ترین کار برای این مورد این است که این کار را از راه دور انجام دهیم.

  از ابزار های زیر برای این کار میتونید استفاده کنید:

   PollDaddy

   Usabilla


  چرا طراحی تجربه کاربری برای کسب و کارها مهم است؟

  در ابتدای پاسخ به این سوال باید بگم که، به همان میزان که درامد برای یک کسب و کار مهم و حیاتی است تجربه کاربری هم به همان میزان مهم است.در پروژه ای که به تجربه کاربری توجه نشود یا استراتژی درستی پیاده نشود ، در این صورت تعامل بین کاربر و محصول شکل نمی گیرد و این پروژه متحمل شکست می شود، نه فورا ولی حتما!!!

   تجربه کاربری موضوعی است که که نظر تمام کسب و کار ها رو معطوف خودش کرده و با رشد و پیشرفت سایت ها،اپلیکیشن ها و عرصه دیجیتال روندی پرتقاضا دارد و رقابت بزرگی در این موضوع بین صاحبان کسب و کار شکل میگیرد.

  هدف این رقابت ، جذب و ماندگاری حداکثری کاربر در کسب کار خود است، که این هدف به جز استفاده و طراحی تجربه کاربری قوی  امکان پذیر نمی باشد.

   

  گزینه های شغلی پیش رو برای متخصصان تجربه کاربری

  می تونید در شرکت ها ، استارت آپ ها و…  به عنوان طراحux  استخدام بشید .

  گزینه دیگری که برای کار پیش روی شماست فریلنسری هست که از جذابیت های خاص خودش برخور داره ،  که می تونید چه در داخل ایران چه خارج از ایران  ،  باشرکت های مختلف کار کنید و درآمد دلاری برای خود رقم بزنید که با توجه به شرایط فعلی گزینه  بسیار جذابی است .  

  از طریق طراحی تجربه کاربری به کشور های دیگه از جمله : کانادا ، آمریکا ، سوئیس و… مهاجرت کنید ، و در این کشور ها مشغول به کار بشید.  

  اگر به حیطه آموزش علاقه مند هستید می تونید از طریق آموزشux و برگزاری کلاس آموزش یوایکس دیزاین کسب درآمد کنید.

   

  درآمد متخصصان طراحی تجربه کاربری ( ux designers)

  قبل از اینکه  در مورد درآمد این شغل چه در ایران چه خارج از ایران با هم گپ بزنیم  و مورد برسی قرار بدیم ، این نکته رو همیشه به خاطر داشته باشید ، گرچه درامد یک شغل بسیار مهم است و به خودیه خود انگیزه به همراه می آورد اما  مهم ترین فاکتور در انتخواب شغل علاقه و داشتن پشتکار است. اگر این سه مورد در وجود شما برای کاری به وجود بیاید مطمعن باشید هم لذت میبرید و هم درامد سرشاری نصیبتان می شود.طراحی تجربه کاربری هم از این قاعده مستثنی نیست  و شما وقتی متخصص طراحیux  شوید، می تونید از درآمد بسیار خوبی بهره ببرید.

  خب بریم سر اصل مطلب؛

  در ایران این شغل با اینکه نسبتا جدید محسوب می شود اما روند صعودی و پر تقاضایی را دارد تجربه می کند و پیش بینی می شود با گذشت زمان این تخصص بیش از پیش توجه همگان را به خود جلب می کند.

  میانگین درآمد در کشور ما برای متخصصان تجربه کاربری با توجه به شرکت و تخصص هر فرد محاسبه میشود و این مبلغ از بازه 5  الی 15 میلیون تومان می تواند باشد.(در صورت انجام دادن پروژه های دورکاری و فریلنسری هم که درآمد مجزایی برای شما به وجود می آورد.)

  درآمد متخصصان طراحی یوایکس در خارج از ایران هم بسیار مطلوب و جذاب است. و این شغل در کشور های پیشرفته تبدیل به یکی از بهترین موقعیت های شغلی در این کشورها شده .در کشور هایی که  این حرفه در آن پر رونق شده مثل : آمریکا ، سوئیس ، کانادا و استرالیا و…میانگین درآمد ، از 45 هزار دلار در سال که متعلق به کاناداست ، تا 100 هزار دلار در سال که متعلق به سوئیس است می باشد. 

   

  راه های آموزش یوایکس دیزاین(uxdesign)

  اگر شما هم به این حوضه علاقه مند شدید و دوست دارید شما هم جزو یکی از متخصصان ux باشید ، حالا شما باید مسیر آموزش را طی کنید. شما مسیر های مختلفی راجلوی خود می بینید.

  ما در این قسمت تمام مسیر های آموزشuxdesign رو بررسی و آنالیز کردیم و در اختیار شما قرار دادیم ، که شما بتونید بهترین مسیری که متناسب با روحیات خودتون هست رو انتخواب کنید.

  1-آموزشux رو به طور خور آموز یاد بگیرید.

  در این روش می تونید به سایت های خارجی سر بزنید یا از یوتیوب که فیلم های بسیار زیادی با زبان انگلیسی در آن موجود است ، که منبع خوبی برای آموزشux است. همچنین میتونید از کتاب های آموزشux و پادکست ها هم برای یادگیری بهره ببرید.

  نکات مثبت : استفاده از محتوای بروز خارجی، تایم آموزش دست خودتون هست و معمولا هزینه پایین تری نسبت به دورهuxdesign دارد.نکات منفی : زبان انگلیسی شما باید قوی باشد ، اگر فقط از کتاب استفاده بکنید به احتمال قریب به یقین آموزش را به طور کامل فرا نمی گیرید ، چون درصد بالایی از تحقق یافتن آموزش ، در محتوای تصویری ویا از طریق شنیداری قرار داردو با این ها یادگیری کامل می شود . شما در این روش دسترسی به اساتید ندارید ، پروژه محور نیست و صرفا به صورت تئوری یاد می گیرید. این روش تلاش بسیار بیشتری نسبت به طراحی دوره تجربه کاربری آنلاین یا حضوری دارد.

  2-باکارورزی در شرکت ها این تخصص را یاد بگیرید.

  شرکت ها امروزه کارورز صفر نمی خواهند و معمولا خود شماهم باید خیلی از مطالب را بلد باشید.و در این روش هم شما باید یا از طریق دورهuxdesign  یا به صورت خود آموز با مطالب آشنا شید و بعد برید برای کارورزی.

  نکات مثبت: آموزش طراحی تجربه کاربری متناسب بازار کار ، هزینه آموزش پایین تر.نکات منفی: شما نیاز دارید حتما از هر طریق؛ بیس کار را آموزش ببینید تا پذیرفته بشید، معمولا چند ماه طول می کشد و حقوقی هم ندارید و نکنه اخر ممکن است شما در یک قسمت مشغول بشید و به طور کامل همه مباحث رو یاد نگیرید.

  3-شرکت در دوره آموزش طراحی تجربه کاربری آنلاین یا حضوری

   

  شرکت در دوره تجربه کاربری آنلاین یا حضوری پرطرفدارترین و رایج ترین گزینه هایی هستند که مردم برای آموزش انتخواب می کنند. 

  حتما خود شماهم دیدید که وقتی مثلا آموزشux را در گوگل سرچ کردید، بیش ترین سرچ هابرای عناوینی مثل:بهترین دوره تجربه کاربری،دوره جامع آموزشuxدر تهران یا کلاس آموزش یوایکس دیزاین وامثال اینها بوده که خود گواه است برای تقاضای بالای این مسیر آموزش.کرونا  شرایط خاصی رو در دنیا رقم زد و خیلی از قوانین و علایق مردم رو تغییرداد،این عرصه هم بی نصیب از این تغییر نماند به صورتی که قبل از کرونا دورهux آنلاین متقاضی کمتری براش وجود داشت تادوره هایux حضوری اما درحال حاضر جای خود را کاملا باهم عوض کردند.به هرحال امروز برای دورهux آنلاین تقاضای بسیار زیادی هست. اما در هر دوره ای نمیشه شرکت کرد و باید برای دست یابی به بهترین نتیجه به محتوای دوره توجه کرد.

  بریم سراغ مهم ترین فاکتورهایی که باید درانتخواب دورهux design به آن ها توجه کنیم؛
   

  1-چک کردن سرفصل های آموزشux که تمام مطالب مورد نیاز را در بر بگیرد.

  2-مهم ترین مورد ، پروژه محور بودن آموزش است.

  3-بایدآموزش طراحی تجربه کاربری متانسب برای ورود به بازار کار باشد.

  4-باید بسترمناسب جهت تعامل اساتید با دانشجو فراهم باشد برای رفع اشکال.

  5-با اینکه مدرک ملاک نیست اما درصورت معتبر بودن مدرک، یک آپشن خوب محسوب می شود.

  دوره طراحی تجربه کاربری غیر حضوری آکادمی آمانج

  آکادمی آمانج در حال حاضر به دلیل تقاضای بالا و شرایطی که کرونا ایجاد کرده دوره طراحی تجربه کاربری غیر حضوری برگزار کرده است.هدفی که آکادمی آمانج برای برگزاری دوره های آموزشی خود دارد، آموزش طراحی تجربه کاربری برای ورود به بازار کار است.تعداد زیادی از دانشجویانی که در دوره های آموزشux آکادمی آمانج شرکتت کردند هم اکنون توانسته اند،در بهترین سایت هاو شرکت های ایران ازجمله، دیجی کالا،همراه اول، دیوارو… مشغول کاربشوند.مسیر دورهux آنلاین به گونه ای است که کامل ترین سرفصل های آموزشی در این دوره قرار دارد و محتوای دوره آموزش مقدماتی تا پیشرفته طراحیux است.

  آموزش با وبینارها و فیلم های آموزشی انجام می شود،البته در طول دوره جلسات زیادی برای رفع اشکال قرار داده شده به صورت وبینار که دانشجویان دوره میتوانند هر سوال یا مشکلی که داشتند را از اساتید دوره بپرسند.

  اعطای مدرک معتبر در پایان دوره به دانشجویان داده می شود.

  یکی ازبهترین برگ برنده های این دوره پروژه محوربودن کلاس آموزش آنلاین یوایکس دیزاین(دوره ux) است که در طول دوره پروژه های مختلفی قرار دارد که دانشجویان با انجام دادن ان هم  با محیط عملی و بازار کار این دوره آشنا می شوند وهم رزومه خوبی برای خود ایجاد می کنند.

  اگه میخوای مسیرآموزش خودت رودر یکی از بهترین دوره تجربه کاربری در ایران طی کنی و به دنبال بهترین نتایج هستی،بیشتر از این وقتت رو ازبین نبر وهمین الان  در دوره تجربه کاربری آکادمی آمانج ثبت نام کن.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن