آموزش طراحی رابط کاربریراهنمای خرید

با بهترین نرم افزار های طراحی رابط کاربری آشنا شوید

اکثر افراد بعد از آشنایی با یک تخصص جدید به دنبال بهترین و بروز ترین ابزار های آن حرفه می گردند، در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با کاربردی ترین نرم افزار های طراحی رابط کاربری آشنا کنیم.بعد از آشنایی با انواع نرم افزار های این حرفه شما می توانید بسته به نوع نیاز و امکانات خود مناسب ترین ابزار ها را برای خود انتخاب کنید.
حدود یک دهه پیش نرم افزار sketch حاکم بر دنیای نرم افزار های طراحی رابط کاربری بود اما امروزه با گسترش و پیشرفت روزافرون تکنولوژی تعداد ابزار های طراحی که حرفی برای گفتن داشته باشند بیش از تعداد انگشتان دست شده است.ابزار های طراحی رابط کاربری به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه با سرگروه های هر دسته آشنا می شویم.

دسته اول:ابزار های wireframing

 

برتامه اسکچ برای سیستم عامل های آی او اس

Sketch(macOS)
اسکچ از سال 2010 تا به امروز در صدر نرم افزار های طراحی رابط کاربری قرار گرفته است و با یازده سال هنوز محبوبیت خود را در میان طراحان از دست نداده است.طراحانی که با دیوایس های آی او اس فعالیت انجام می دهند تنها قادر به استفاده از این ابزار هستند و نسخه ویندوزی برای آن طراحی نتشده است.رابط کاربری اسکچ بسیار ساده و قابل درک تر از نرم افزار هایی چون Affinity Designer و Abode Illustrator است به همین دلیل برای طراحی وایرفریم های سریع و آیکون های مختلف می توان از آن استفاده کرد.
Sketch نسخه پرمیوم: سالیانه 99 دلار

 

user interface software

Uxpin(Web, macOS, Windows)
UXPin یکی از نرم افزار های محبوب بین طراحان رابط کاربری است و بطور عمده بیشتر طراحان از این ابزار برای طراحی وایرفریم خود استفاده می کنند. با استفاده از UXPin، می توانید وایرفریم های خود را با یک کتابخانه داخلی از عناصر UI شروع کنید که می توانید آن را مستقیما روی بوم خود بکشید و رها کنید. UXPin می تواند فایل های Sketch و Photoshop را بخواند به همین دلیل کار را برای شما در بعضی از مواقع بسیار ساده می کند، از دیگر ویژگی های این ابزار می توان به برقراری ارتباط تیمی و ارائه مشخصات برای تیم برنامه نویسی اشاره کرد.یادگیری این نرم افزار ممکن است کمی چالش برانگیز باشد اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.
UXPinنسخه پرمیوم: از ماهی 23 دلار به بالا متغییر بر اساس نوع پلن انتخابی

 

برنامه برای طراحی موکاپ

(Web) InVision Freehand
InVision Freehand ابتدایی ترین برنامه در این لیست است، اما ارزش آن را دارد که امتحان کنید ، مخصوصا اگر ترجیح می دهید وایرفریم های خود را روی صفحه سفید طراحی کنید یا علامت گذاری کنید که همه اعضا بتوانند در آن مشارکت و تجدید نظر کنند.
InVision نسخه پرمیوم:رایگان

نرم افزار فتوشاپ مناسب طراحی وایرفریم

Adobe photoshop(macOS, Windows)
فتوشاپ یکی از نرم افزار های سنگین است مورد توجه گرافیستان سراسر دنیا قرار دارد.این نرم افزار بطور تقریبی قادر به انجام تمام ادیت و طراحی های دیجیتالی است، و به طراحان رابط کاربری کمک می کند تا بدون تغییر نرم افزار خود وایرفریم خود را به موکاپ تبدیل کنند.
Adobe photoshop نسخه پرمیوم:از ماهیانه 9.99 دلار

نرم افزار ui

Justinmind(macOS, Windows)
یادگیری این نرم افزار در عین سادگی لذت بخش نیز است و توانایی شما در ارتباط با طراحی وایرفریم را بکار میگیرد.معنی واقعی افزایش سرعت در کار را تنها یا یک بار استفاده از این نرم افزار متوجه می شوید.استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است، تمامی ابزار های طراحی در سمت چپ و عناصر سازماندهی مانند پوشه و صفحات در سمت راست قرار دارند.
Justinmind نسخه پرمیوم:از ماهیانه 19 دلار

 

نرم افزار مناسب برای طراحان رابط کاربری

Mockplus(Web, macOS, Windows)
این نرم افزار برای ساخت سریع و هوشمندانه وایرفریم ها استفاده می شود و قابلیت نمایش کد های HTML را دارد.در موک پلاس می توانید با دیگر اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنید و نکات ضمیمه طراحی های خود قرار دهید.
Mockplus نسخه پرمیوم:از ماهیانه 5.95 دلار

wireframe

وایرفریم چیست؟

Wireframe یک شماتیک یا طرح اولیه است که به  برنامه نویسان و طراحان، در مورد ساختار نرم افزار یا وب سایتی که می سازند کمک می کند.

  • وایرفریم ها به انتقال پیام بین اعضا گروه کمک می کند.
  • وایرفریم ها باعث می شوند تا نمایی کلی از رابط کاربری خود داشته باشید و آن را محک بزنید.
  • وایرفریم باعث صرفه جویی در وقت و کار اعضا می شود.

 

دسته دوم:ابزار های Prototyping

برنامه مناسب طراحی رابط کاربری

Fluid UI
نرم افزار Fluid UI نمونه سازی(پروتوتایپ سازی) سریع را ایجاد می کند. این نرم افزار با داشتن کتابخانه های آماده برای طراحی، iO و ویندوز و همچنین حرکات ، ایده های زیادی برای شروع به شما می دهد.رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده است و به راحتی می توانید از تمامی ابزار های داخل برنامه استفاده کنید.

ابزار کمکی برای طراحان رابط کاربری

Framer
Framer ابزاری برای طراحی است که به شما امکان می دهد نمونه های تعاملی را بسیار سریع بسازید. با استفاده از این نرم افزار  می توانید نمونه های اولیه کاملا کاربردی ایجاد کنید، از پیوند دادن صفحات به یکدیگر تا ایجاد جلوه های سه بعدی همگی با این ابزار امکان پذیر است.

 

marvel software logo

Marvel
مارول مجموعه کاملی از ابزارهای نمونه سازی اولیه را به شما ارائه می دهد ، بدون اینکه در عملکرد خود کوتاهی کند.اگر بخواهیم این نرم افزار را در چند کلمه خلاصه کنیم، می توان گفت:

  • سرعت
  • دقت
  • رایگان

مارول به شما امکان می دهد فراتر از ماکت های استاتیک بروید و تعاملی، پویا و حرکاتی را برای زنده کردن نمونه های اولیه و تجربه واقعی کاربر به هر کسی که آن ها را آزمایش می کند، ارائه می دهد.

prototype design

پروتوتایپ چیست؟

تهیه‌ی پروتوتایپ یا نمونه سازی اغلب در مرحله‌ی پایانی فرایند «تفکر طراحی» انجام می‌شود و هدف از ایجاد آن درک فعالیت های کاربر و حل مشکلات به وجود آمده است.طراحی نمونه اولیه از ایجاد خسارت های احتمالی بطور جدی جلوگیری می کند.در نهایت پروتوتایپ سازی به دو دسته تقسیم می شود:

  • نمونه سازی با دقت پایین
  • نمونه سازی با دقت بالا

 

 

figma logo

ابزار های جامع طراحی رابط کاربری

Adobe xd(macOS, Windows)
در حالی که محصولات شرکت Adobe به ویژگی های سنگین و یادگیری پیچیده آن شناخته می شوند ، Adobe XD واقعا یک گزینه آسان برای استفاده در پروژه های موکاپ، وایرفریمینیگ و پروتوتایپینگ است. همه چیز از وایرفریم تا پروتوتایپ می تواند در XD اتفاق بیفتد.
Adobe XD نسخه پرمیوم: از ماهیانه 9.99 دلار

Figma(Web, macOS, Windows, Linux)
فیگما برخلاف اسکچ و ایکس دی برای کاربرانی که از نسخه رایگان استفاده می کنند محدودیتی اعمال نمی کند و تمام دسترسی ها را باز می گذارد.وایرفریمینیگ در فیگما بسیار ساده و آسان است و شما می توانید به راحتی کیت UI انتخابی خود را وارد کنید و به طراحی بپردازید.در فیگما ابزار هایی برای طراحی رسپانسیو گذاشته شده است تا شما به راحتی به کارخود بپردازید.
یکی دیگر از ویژگی های فیگما قابلیت فعالیت های تیمی در این نرم افزار است، با استفاده از این قابلیت شما می توانید به همزمان با اعضای گروه خود بر روی یک پروژه مشترک همکاری داشته باشید. جذاب ترین ویژگی  نرم افزار این است که یک تیم می تواند کل مکالمه را در داخل فایل طراحی انجام دهد ، و نظرات چسبنده مانند یادداشتی را که می گذارد سایر هم تیمی ها قابلیت پاسخ دهی و علامت زدن آن را داشته باشند، و زمانی که نوبت به تیم دولوپر می رسد ، توسعه دهندگان می توانند کد CSS را از داخل فایل طراحی گرفته و عناصر جداگانه را برای استفاده در صورت نیاز ایجاد کنند.
Figma نسخه پرمیوم:از ماهیانه 12 دلار

 

با مطالعه مقاله فوق شما دانشی نسبی در زمینه نرم افزار های طراحی رابط کاربری بدست آورده اید، این مقاله در دسته مطالب مرتب با آموزش طراحی رابط کاربری قرار دارد و شما با مراجعه به این صفحه می توانید یک گام به دنیای طراحی رابط کاربری نزدیک شوید.

منابع: Webflow و Zapier

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن