تلویزیونراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیون

بهترین راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ

با افزایش طرفداران کنسول های بازی و بازی های ویدیویی ، بیشتر برند های دنیا در تولید تلویزیون های خود ، تلاش می کنند با درنظر گرفتن این نکته ، تلویزیون گیمینگ تولید و عرضه می کنند.

ایده آل یک گیمر، یک بازی با کیفیت بالا و بی دردسراست. اما تنها با داشتن یک کنسول خوب و قدرتمند این امر امکان پذیرنیست  و برای کسب این تجربه لذت بخش گیمرها نیازمند  یک تلویزیون مناسب بازی با بهترین ویژگی ها هستند.

عوامل متعددی در انتخاب بهترین تلویزیون گیمینگ وجود دارد که در این راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ به بررسی آن ها می پردازیم و در ادامه تلاش کرده ایم که چند نمونه از این تلویزیون گیمبنگ  در برند های مختلف معرفی کنیم.

گرچه برخی  از نمونه هایی که در این مطلب معرفی می شود ممکن است در بازار ایران نباشد  و یا با قیمت های بالایی عرضه گردد اما فرصت مناسبی برای شناخت بهترین و برترین های این حوزه برای مقایسه و خرید آگاهانه است.

خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

نرخ تازه سازی تصاویر

 در این قسمت از راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ به بررسی نرخ تازه سازی تصویر پرداخته ایم.

باید بدانیم که نرخ تازه سازی تصاویر در بازی های پر سرعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نرخ تازه سازی بالا باعث از بین رفتن تاری تصویر و کند بودن بازی خواهد شد.نرخ تازه سازی از ویژگی های مهم تلویزیون گیمینگ است.

در صورتی که از تلویزیونی با نرخ تازی سازی پایین استفاده شود، بازی هایی که سرعت بالایی دارند مانند بازی های مسابقات ماشین سواری ، موتور سواری و … را نمی توان به خوبی بازی کرده و در اجرا این بازی ها مشکلاتی به وجود خواهد آمد. 

سرعت عمل

در این پخش راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ به تاثیر سرعت عمل تلویزیون در هنگام بازی می پردازینم. در هنگام بازی، دستوراتی که با دسته کنسول به بازی اعمال می شود ، در تلویزیون های مختلف با زمان های متفاوتی به تلویزیون می رسند. به این زمان ارسال دستور به تلویزیون ، سرعت عمل ورودی تلویزیون گفته می شود.از جمله مهمترین عوامل که تاثیر مستقیمی بر لذت بردن یا نبردن ما از بازی دارد ، سرعت عمل است.در تلویزیون های با سرعت عمل پایین ، تلویزیون دستورات اجرایی را دیر تر دریافت می کند به عنوان مثال دیرتر شلیک می کند ، دیر تر پاس می دهد و … که در این صورت به احتمال زیاد بازی لذت بخش نخواهد بود.یکی از نکات مهم در هنگام خرید تلویزیونOLED  و یا خرید تلویزیون QLED برای  تلویزیون گیمینگ است. 

حالت بازی

تلویزیون های امروزی حالت های مختلفی مانند حال سینما ، حالت صوتی و …. دارند. در برخی از تلویزیون ها ، حالت بازی نیز در میان این حالت ها وجود دارد  که تاثیر زیادی در کیفیت بازی و سرعت عمل تلویزیون در هنگام بازی کردن دارند. در خرید تلویزیون OLED و یا خرید تلویزیون QLED  برای بازی به این نکته توجه کنید که حالت بازی را داشنه باشد.در این حالت سرعت عمل تلویزیون تقریبا 2 برابر شده و تجربه لذت بخش تری خواهد داشت. داشتن حالت بازی در تلویزیون گیمینگ از مهم ترین ویژگی های انتخاب درست است.

رنگ

در این قسمت از راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ تلاش شده است تا به تاثیر کیفیت رنگ های تلویزیون در لذت بردن از بازی ها بپردازیم.

کنتراست مناسب ، رنگ مشکی عمیق ، تصویر درخشان و … عواملی هستند که در کیفیت تصویر تلویزیون تاثیر می گذارند.

کیفیت تصویر تلویزیون خود نیز یکی از عوامل مهم در لذت بردن از بازی می باشد.

برای چک کردن این عامل در هنگام خرید بهترین تلویزیون های گیمینگ ، می توانید به داشتن استاندارد HDR توجه نمایید.

استاندارد High Dynamic Range یا همان HDR امکان نمایش طیف گسترده تری از رنگ ها از تاریک ترین رنگ تا روشن ترین رنگ را در تلویزیون ایجاد میکند.

اکثر تلویزیون های ساخته شده از سال 2018 به بعد ، دارای استاندارد HDR10 می باشند.

اتصال

اتصال کنسول های بازی به تلویزیون ها از طریق درگاه های HDMI صورت می گیرد که تقریبا تمامی تلویزیون های امروزی از این درگاه ها پشتیبانی می کنند.با این حال برای پشتیبانی از کنسول ها در برخی از دستگاه ها ، نیاز به درگاه HDMI 2.0 می باشد. بهتر است برای راحتی خیال ، سعی در خرید تلویزیون OLED  و خرید تلویزیون QLED  با درگاه HDMI 2.0  داشته باشید

اندازه تصویر و سیستم صدا

در انتخاب اندازه تصویر در بهترین تلویزیون گیمینگ ، اگر مبحث هزینه را کنار بگذاریم ، اندازه تلویزیون به فاصله نشستن شما تا تلویزیون بستگی دارد.

به طور کلی فاصله نشستن شما از تلویزیون باید 1 تا 1.5 برابر اندازه تلویزیون باشد. به عنوان مثال در حالتی که شما قصد دارید در فاصله 1.5 متری از تلویزیون نشسته و بازی کنید ، بهتر است از تلویزیونی با اندازه 49 الی 60 اینچی استفاده کنید.

سیستم های صوتی نیز تاثیر زیادی بر بازی خواهند داشت.

امروزه تلویزیون ها بیشتر با سیستم صوتی جداگانه مانند اسپیکر ، ساندبار و… عرضه می شوند که باعث بهبود سیستم های صوتی شده اند.

خرید تلویزیون LED یا OLED؟

از سال 2019 تعداد تلویزیون های OLED به بازار عرضه شد که پس از آن ، سطح کیفی و لذت گیم ها نیز بیشتر شدند.

 خرید تلویزیون OLED بهترین گزینه برای خرید تلویزیون گیمینگ می باشند و نسبت به  خرید تلویزیونLED برتری دارند. اگرچه از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند.

1. تلویزیون LG/ OLED AI ThinQ E8
خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

تلویزیون LG مدل E8 از جمله تلویزیون های مناسب بازی است که توسط این برند کره ای عرضه شده است. E8 از جمله مدل های زیبایی است که با ظاهر سنتی عرضه می شود. پایه نگهدارنده بسیار ظریف E8 به شکلی طراحی شده است که احساس می‌کنید تصاویر آن در فضا معلق شده اند و باعث می شود شما در بازی هایی مثل Forza 7 و God Of War غرق شوید.

این سری از مزایایی همچون پردازنده آلفا ۹ بهره می برد که موجب شفاف تر شدن تلویزیون های HDR نسبت به نسل های پیشین اولد می شود.

 

در حالت HDR 10 اگر گزینه Dynamic Tone Mapping را فعال کنید، بازی ها می توانند پویا تر نمایش داده شوند. به علاوه بر خلاف برخی مدل های دیگر در حالت HDR گیم، دیگر تصویر تار نمی شود و باعث می شود بازی هایی مثل Assassin’s Creed Odyssey و پویایی های تصاویر آن بیش از پیش با درخشش خاصی نمایش داده شود.

این مدل با رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰، تکنولوژی پنل اولد، بدون خمیدگی، ابعاد ۱۲۲۶ عرض و ۷۷۷ در ارتفاع عرضه شده است.از خصوصیات مثبت این مدل عملکرد بی همتا در نمایش رنگ مشکی، طراحی بسیار عالی، صفحه اولد باکیفیت اشاره کرد. در کنار تمام خصوصیات مثبت باید از قیمت بالای این تلویزیون گیمینگ بگوییم که کمی خرید آن را مشکل می نماید.

2. تلویزیون Samsung / NU8900
خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

تلویزیون ۴k سامسونگ مدل RU8000 از آن مدل هایی است که همان طور که وعده دادیم مناسب کسانی است که بودجه کمتری برای خرید بهترین تلویزیون گیمینگ دارند.

اگر می خواهید قیمت کمتری بپردازید تا یک تلویزیون ۴K داشته باشید این مدل انتخاب خوبی است هرچند مجبورید از خصوصیات OLED و QLED چشم پوشی کنید.

تلویزیون های سامسونگ به گونه ای طراحی شده اند که می توانند از زوایای مختلف تصاویر مناسبی به نمایش بگذارند. از خصوصیات محبوب این مدل می توان به خصوصیت Real Game Enhancer که زمان پاسخ پنل را به ۶٫۸ میلی ثانیه برساند اشاره کرد. این خصوصیت با ابزار Freesync که موجب عکس العمل بهتر و سریع تر پنل در بازی هایی که نیاز به تصویر عالی و رفلکس مناسب نیاز دارند ترکیب شده است. لازم به ذکر است که سایز ۴۹ اینچ آن برخی از این خصوصیات را از جمله Real Game Enhancer به همراه ندارد پس پیشنهاد می کنیم از مدل های ۵۵ اینچی و بزرگ تر آن خریداری کنید.

سری ۸۰۰۰ از مدل های سال 2020 سامسونگ هستند و ابزارهای به روز سامسونگ مثل universal remote که مربوط به کنترل صدای تلویزیون است را به همراه دارد.

رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰، تکنولوژی پنل LED، بدون خمیدگی از مشخصات این مدل تلویزیون سامسونگ است. این مدل برای بازی بهینه شده است، پنل با کیفیتی دارد، خیلی گران نیست و خصوصیات منفی آن، از جمله کنترل صدای ضعیف آن خیلی به چشم نمی آید.

3. تلویزیون TCL/ 55R617
خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

این مدل تی سی ال در سال 2019 عرضه شده اما ارزش بالای خود را تا سال 2020حفظ کرده است. این مدل توانسته است به خوبی تعادل مناسبی بین قیمت و عملکرد خود ایجاد نماید.

این مدل توانسته با نمایش رنگ مشکی درخشش قدرت تفکیک بسیار عالی به راحتی در کنار رقبای گران قیمت تر خود مانند سامسونگ و سونی قرار بگیرد.

پنل تی سی ال زمانی بیشتر کیفیت خود را به نمایش می گذارد که در زمانی که حالت بازی آن فعال است lag ورودی آن زمان ۱۷٫۹ میلی ثانیه را به نمایش می گذارد. این مورد را نیز اضافه کنید که همراهی دالبی ویژن و HDR10 برای تلویزیونی با این رنج قیمتی فوق العاده است. اگر شما به دنبال یک ۴k با کیفیت اما با قیمت پایین هستید حتماً عاشق R617 می شوید.

رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰، تکنولوژی پنل LED، قیمت مناسب و کنتراست عالی از مشخصات این تلویزیون تی سی ال است. هرچند از لحاظ امکانات و کیفیت ساخت قابل قیاس با مدل پیشرفته تر ال جی و سامسونگ که پیشتر به معرفی آن پرداختیم نیست.

4. تلویزیون PHILIPS / OLED 854
خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

این تلویزیون در اندازه های 55 و 65 اینچی ارائه شده و دارای نمایشگر 4K Ultra HD OLED بوده و جنس نمایشگر آن a p s ( ضد ضربه و نشکن ) می باشد که برای بازی بسیار مناسب می باشد.

همچنین تلویزیون فیلیپس OLED 854 از موتور پیکسل P5 Pro Perfect Picture Engine بهره می برد و سرعت عمل آن 5000 PPi می باشد که هر نوع بازی را به راحتی پخش می کند.

همچنین این دستگاه دارای 4 خروجی HDMI بوده و از +HDMI 10 نیز پشتیبانی می کند.

یکی از ویژگی های بارز این تلویزیون که آن را از دیگر تلویزیون ها متمایز می کند ، ویژگی امبیلایت این تلویزیون می باشد.

امبیلایت به این معنی می باشد که در پشت تلویزیون چراغ های وجود دارند که رنگ هایی که در تلویزیون در حال پخش دن می باشند را از چراغ های پشت به روی دیوار می اندازد.

با وجود این ویژگی می توانید ساعت ها در بازی غرق شده و از گیم خود لذت ببرید.

در مجموع یکی از بهترین تلویزیون گیمینگ ، تلویزیون OLED 854 فیلیپس می باشد.

5. تلویزیون SONY / X800E
خرید تلویزیون ، خرید تلویزیون oled ، خرید تلویزیون qled

اگر به دنبال تلویزیونی با کیفیت تصویر فوق العاده هستید و اندازه ۴۳ اینچی برای شما کفایت می کند مدل X800E ساخته شرکت سونی یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود. چیزی که شما همواره می توانید از یک تلویزیون سونی انتظار داشته باشید یک پنل قدرتمند و نمایش قدرتمند تصاویر با کیفیت است. هرچند برخی امکانات گیمینگ پیشرفته ای را مانند refresh rates بالا و Freesync کم دارد و پاسخ کندتری می دهد اگر دوست دارید بازی هایتان کمی تخیلی و جادویی به نظر برسد این مدل گزینه مناسبی است.

تلویزیون های سونی با امکانات جانبی بی شماری عرضه می گردد. این مدل اندروید است و با جستجوی صوتی گوگل همخوانی دارد. رابط کاربری مناسبی دارد هرچند بهترین نیست و تا حدودی نیاز به یادگیری برای کار با تلویزیون است. مدل های بعدی این شرکت سری X هستند که مدل های خوبی هستند اما می توانید با خرید مدل ۲۰۱۸ صرفه جویی زیادی بکنید.

جمع بندی

با وجود پیشرفت چشمگیر در تولید تلویزیون ها در سال های اخیر ، اکثر تلویزیون ها رضایت بیشتر مردم رو جلب می کنند و برخی تلویزیون ها ، تنها برتری های کوچکی نسبت به برخی دیگر دارند.

پیشنهاد ما این است که بیش از اندازه درگیر جزئیات نشوید.

در این مقاله سعی کردیم بر اساس میزان قیمت مناسب ، کیفیت مطلوب  بهترین تلویزیون گیمینگ را نام ببریم. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن