لپتاپراهنمای خرید لپ تاپراهنمای خرید لپ تاپ خانگیراهنمای خرید لپتاپلپ تاپ خانگیلوازم جانبی لپتاپ

داستانهایی در پشت پرده خرید لپ تاپ گرافیستی که گفته نمیشود

انچه که خریداران لپ تاپ گرافیکی باید بدانند

داستانهایی در پشت پرده خرید لپ تاپ گرافیستی که گفته نمیشود

فاطمه ابدی

اگر شما هم مثل من در دریای خروشان و انبوه اطلاعات در مورد خرید لپ تاپ گرافیستی در حال غرق شدن هستید و نمی دونید مدلهایی که در نظر دارید مناسب شما هستند، عمر خوبی دارند یا نه؟ و یا اینکه در آینده که ممکنه نیازهای شما بیشتر بشه و تغییرات شغلی داشته باشید باز هم می توانند کارایی داشته باشند، در این مقاله کوتاه با من همراه باشید تا با هم گپ و گفتگویی کوتاه درباره اینکه در خرید لپ تاپ گرافیستی که کاربری کاملا تخصصی دارد باید به چه منابعی توجه بشه و چه نکاتی در پشت پرده ای وجود دارند که شما پیش از خرید باید به اونها فکر کنید؟ داشته باشیم. برای شروع بحث یک سوال مطرح میکنم و با چند استدلال ساده بهش جواب میدم:

آیا هنوز هم خرید لپ تاپ یک چالشه؟

به نظر من در دنیای پر از اطلاعات امروز نمیشه از مشکلی به اسم نبودن اطلاعات کافی صحبت کرد، ولی چیزی که ممکنه شما رو دچار سردرگمی کنه، اینه که شما نمی دونید از بین حجم عظیمی از اطلاعات به کدام یک از اونها اطمینان کنید. جدا از توانایی های تجزیه و تحلیل و دسته بندی کردن اطلاعات شما به منابع معتبر و زنده نیاز دارید.

در اینجاست که پای چند منبع به میان میاد، دسته اول، وبسایت های معتبر و به روز هست. معمولا اولین هایی که در جستجوی گوگل نمایش داده میشه، جزو این دسته هستند و برای اطمینان باید بگم که گوگل خیلی راحت میتونه بفهمه کدوم وبسایت ها محتواشونو خودشون تولید می کنند، و کدام یک، از وبسایت های دیگه کپی! پس با خیال راحت به نتایج گوگل اعتماد کنید. شبکه های اجتماعی هم جزو دسته اول هستند و نسبت به وبسایت ها توانایی پرسش و پاسخ یا دریافت مشاوره خرید لپ تاپ در زمان کمتری در اونها وجود دارد. اما منابع اطلاعاتی دیگری هم هستند که میتوانند اطلاعات ملموس تر و واقع بینانه تری به شما ارائه کنند. دسته های دیگر آشنایان شامل دوست، همکار یا یکی از اعضای خانواده و همتایان هستند که کاربردهای مشابه شما رو از لپ تاپ دارند و به نظر من نسبت به دو دسته دیگه، منابع طلایی شما محسوب شده و پیدا کردن آنها با وجود شبکه های اجتماعی و انجمن های تخصصی اصلا سخت نیست. خصوصا اینکه با تجربه ای که دارند به شما در داشتن چشم انداز کاربردِ لپ تاپ در آینده کمک می کنند.

پس بجای وقت صرف کردن در وبسایت های مختلف و سردرگمی بیشتر، با برنامه ریزی میتونید علاوه بر اونها از دو گروه دیگه هم اطلاعات خوبی بدست بیارید.

در مورد چه چیزهایی باید بپرسیم و به چه چیزهایی باید دقت کنیم؟

جدا از مواردی که مرتبط با مدل و اجزای لپ تاپ مثل cpu، RAM، تراشه گرافیکی، وزن و غیره که از همون دسته اول میتونید پیداشون کنید و حکم پایه رو برای شما دارند، در این بخش به مواردی که باید از همتایان یا همون دوستان گرافیستتون بپرسید و مواردی که باید خودتون در کنار اطلاعات دیگه حواستون باشه، اشاره می کنم.

اول از همه فقط مدل یا “کدام لپ تاپ برای کارهای گرافیستی خوبه؟” رو بپرسید. اینجاست که یا به شما مدل ها رو معرفی میکنند یا از شما می پرسند “خب دقیقا چه چیزی از لپ تاپ گرافیستی مد نظرت هست؟ آیا کارهای معمولیه گرافیستی انجام میدی یا کارهای سنگین؟ آیا فقط طراحی میکنی یا اینکه انیمیشن هم کار میکنی؟” این سوالات اگرچه ممکنه کمی گیج کننده باشند اما به شما در اینکه دقیقا چه انتظاراتی دارید کمک میکنند. پیشنهاد من اینه که به حداکثر فکر کنید و اگه فعلا فقط طراح  ساده هستید،  بگید خب چرا که نه شاید یک روزی انیمیشن هم کار کردم!

مورد بعدی که می تونید بپرسید عمر لپ تاپ هست. یعنی اگر برای شما مهمه زمانی که اصطلاحا “ازش زیاد کار بکشید” یا اگر قطعاتش عوض بشه هنوز هم کارایی خودشو داشته باشه، لازمه که اطلاعات کافی داشته باشید. این سوال مهمه چون در وبسایت ها همیشه از یک لپ تاپ نو و تازه نفس حرف می زنند اما این یک واقعیته که هر دستگاهی بعد از مدتی ممکنه مستهلک بشه و شما هم به این زودی توانایی خرید مجدد را نداشته باشید.

حالا میرسیم به مواردی که باید قبل از خرید در مورد آنها تصمیم بگیرید. قبل از اینکه این موارد رو توضیح بدم لازمه بگم شما هم می تونید با توجه به شرایط و تجارب خودتون به این موارد اضافه کنید و از انجاییکه هزینه صرف شده برای لپ تاپ کم نیست، هر چه فاکتورها بیشترباشند، خرید مطمئن تری خواهید داشت.

اول از همه برای خودتون یک “بازه توان خرید” مشخص کنید. این بازه می تونه به این شکل باشه: من می خوام چقدر هزینه کنم؟ حداقل و حداکثر. یعنی اگر لپ تاپ خوبی پیدا کردید که با اضافه کردن مقداری پول می تونه کارایی بهتری براتون داشته باشه، حاضرید چقدر هزینه کنید؟

برای اینکه اینکار راحتر انجام بشه، دو یا سه مدل بالاتر از اونچه که مد نظرتون هست رو به همراه قیمت به همراه داشته باشید. به این دلیل داشتنِ این بازه مهمه که در موقع خرید پیشنهادهای زیادی پیش روی شماست و اگر فقط یک مدل یا یک قیمت را در نظر داشته باشید، ممکنه وسوسه شده و خریدی کنید که بعدا پشیمان بشید.

آیا ظاهر براتون مهمه؟ اگر بله، چقدر؟ به نظرم افراد خیلی کمی وجود دارند که بگن “به هیچ وجه ظاهر برام مهم نیست”. پس اگر براتون مهم خیلی هم خوبه و میتونید این مورد رو هم در لیستتون قرار بدید و حتی با جستجوی مناسب می تونید لپ تاپ متناسب با رنگ و وزن دلخواهتون رو پیدا کنید که ویژگی های مختص به یک لپ تاپ حرفه ای گرافیستی را هم داشته باشه. منظورم از گفتن این مورد به همون وسوسه شدن و خرید هیجانی ربط داره. پس اگر ظاهر مهم، قبولش کنید و در نظر داشته باشید.

مورد سوم شاید کمی عجیب به نظر برسه اما کمتر کسی هست که در مواقعی که عجله داره یا بدون اینکه حواسش باشه برنامه های زیادی رو باز کرده با اون مواجه نشده باشه یعنی “افت سرعت”. این مسئله بعد از مدتی موجب کلافگی میشه و رضایت ما رو از خریدمون پایین میاره. این مورد به پردازشگر لپ تاپ مربوط هست و پیشنهاد میکنم از خودتون بپرسید: ممکنه نیاز به کار کردن چند برنامه سنگین گرافیکی را با هم داشته باشم؟ در ضمن این مورد هم می تونه یکی از سوالاتی باشه که از همتایان خودتون می پرسید.

 

آیا فقط گرافیست ها باید لپ تاپ گرافیستی بخرند؟

همه می دانیم دردنیای امروز شغل ها ثابت نیستند و حتی اخیرا از مفهومی به عنوان “ساختن شغل های فردی” صحبت می شه! در واقع شغل های فعلی پویا شدند و دیگه در یک سطح مهارتی و فرایندی نیستند. جدا از اینکه یک فرد ممکنه به عنوان یک دانشجو، کارمند یا یک فریلنسر فعالیت کنه، نوع فعالیت هاش از مبتدی تا حرفه ای و تخصصی هم متغیر خواهند بود. ممکنه شما در حالت عادی کمی کار طراحی برای دوست یا آشنا انجام بدید و خودتون رو به عنوان یک گرافیست معرفی نکنید اما در آینده برنامه ای یا هدفی با عنوان گرافیست شدن داشته باشید.

من از چیزی به عنوان “چشم انداز” حرف میزنم. هزینه ای که برای خرید لپ تاپ صرف خواهد شد، هزینه کمی نیست و باید به موارد زیادی فکر کرد و تصمیم گرفت. اگر از شما بپرسم چه فاکتورهایی برای خرید لپ تاپ در نظر دارید، احتمالا تا اینجا 5 یا 10 مورد وجود خواهند داشت. اما اگر بپرسم آیا این فاکتورها در آینده تغییر خواهند کرد، پاسخ شما چه چیزی هایی خواهند بود؟ آیا به آنها فکر کرده بودید؟

امیدوارم از این مطالب استفاده کرده باشین. راستی من یک مقاله دیگه هم در مورد لپ تاپ های گیمینگ یا بازی دارم که میتونه به شما در یک خرید مطمئن تر کمک کنه.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن