دوره آنلاین آموزش طراحی رابط کاربری UI (تعریف – انواع – 17 تا از بهترین ابزارها)

شاید برای شماهم اتفاق افتاده باشد که پس از ورود به یک وبسایت و با دیدن عوامل بصری آن رغبتی به گشتن و خواندن مطالب آن وبسایت را نداشته باشید. ممکن است یکی از دلایل آن رابط کاربری نامناسب باشد.

برای جذب بازدیدکنندگان و افزایش ترافیک وبسایت تان، یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید، طراحی رابط کاربری مناسب است. ما اینجاییم که قدم به قدم در این پروسه در کنار شما باشیم. قبل از اینکه وارد مبحث اصلی شویم لازم است این نکته را یادآوری کنیم که برای طراحی یک رابط کاربری، نکات مهمی را باید در نظر داشته باشید، به همین منظور پیشنهاد میکنیم که این مقاله تحت عنوان 13 تکنیک طلایی در طراحی رابط کاربری را حتما بخوانید.

 

  Add a header to begin generating the table of contents

  رابط کاربری چیست؟

  رابط کاربری (UI) موجب برقراری ارتباط بین کاربران انسانی و کامپیوترها میشود. هدف از آموزش طراحی رابط کاربری، آسان و ملموس کردن تجربه کاربر است و برای رسیدن به بیشترین نتیجه مطلوب، کمترین تلاش کاربر را میطلبد.
  UI در لایه هایی از ارتباط ایجاد میشود که برای کاربر جذاب است (بینایی، لامسه، شنوایی و غیره). که شامل هر دو دستگاه های ورودی مثل کیبورد، موس، میکروفن، صفحه لمسی، اسکنر اثر انگشت، قلم الکترونیکی، دوربین و دستگاه های خروجی مثل مانیتورها، اسپیکرها و اسکنرها میشود. دستگاه هایی که با حس های مختلفی ارتباط برقرار میکنند ” رابط های کاربری چندرسانه ای” نامیده میشوند. 

  برای مثال رابط کاربری روزانه از ترکیب ورودی های لمسی ( مثل کیبورد و موس) و خروجی های تصویری و صوتی ( مثل مانیتور و اسپیکر) استفاده میکند. برای گشت و گذار در دنیای رابط های کاربری این مقاله را بخوانید. 

  از این رو آموزش طراحی رابط کاربری یکی از ملزومات اساسی برای طراحان سایت و اپلیکیشن ها و مشاغل مرتبط است.

  انواع رابط های کاربری:

   

  رابط کاربری مبتنی بر فرم: از این رابط برای وارد کردن داده ها به یک برنامه یا اپلیکیشن با استفاده از تعداد محدودی انتخاب، استفاده میشود. بعنوان مثال منوی تنظیمات در یک دستگاه مبتنی بر فرم است.

   

   

  رابط کاربری گرافیکی: یک ورودی با رابط کاربری لمسی و یک خروجی با رابط کاربری تصویری ( کیبورد و مانیتور).

   

   

   رابط کاربری منو – محور: یک رابط کاربری که با استفاده از لیستی از گزینه ها برای حرکت در برنامه یا وب سایت استفاده میشود. برای مثال ATM ها از رابط های کاربری منو محور استفاده میکنند و استفاده از آنها برای همه آسان است.

   

   

   رابط کاربری لمسی: رابط کاربری از طریق لمس کردن. اکثر اسمارت فون ها، تبلت ها و هر دستگاهی که دارای صفحه لمسی است از رابط کاربری لمسی استفاده میکند.

   

   

  رابط کاربری صوتی: ارتباط بین انسان ها و ماشین ها با استفاده از فرمان های صوتی. برای مثال میتوان به دستگاه های دستیار مجازی، صحبت با متن، GPSها و موارد دیگر اشاره کرد.

  چرا رابط کاربری مهم است؟

  رابط کاربری به دلیل برآورده کردن انتظارات کاربر و همینطور پشتیبانی از قابلیت های تاثیرگذار سایت تان، اهمیت بالایی دارد. طراحی یک رابط کاربری قابل اجرای خوب، تعامل موثر بین کاربر و برنامه، اپ یا ماشین را از طریق تصویرسازی های مختلف، طراحی تمیز و ریسپانسیو بودن تسهیل میکند. ترکیبی مطلوب از تصاویر بصری موثر و پاسخگویی های کاربردی، نرخ تبدیل سایت شما را افزایش میدهد زیرا نیازهای کاربر را پیش بینی کرده و بعد آنهارا برآورده میکند.
  مهمترین عناصر در یک رابط کاربری خوب شامل:
  معماری اطلاعات: کارایی یک سایت بر مبنایIA (Information Architecture) – معماری اطلاعات – بنا میشود. ساختاربندی و دسته بندی محتوای سایت تان با یک روش منطقی بسیار مهم است زیرا به کاربران تان کمک میکند که با کمترین تلاش در سایت تان حرکت کنند. اجزای AI شامل 3 جزء اصلی از ساختارهای دسته بندی شده است: سلسله مراتبی ( سطح اهمیت )، توالی ( ترتیب منطقی مراحل )، ماتریسی ( که در آن کاربر دسته بندی های محتوایی که میبیند را انتخاب میکند).
  مثال: عناصر ناوبری ( دکمه ها، برگه ها، نمادها)، برچسب ها (اصطلاحات)، قابلیت های جستجو ( نوار جستجو)، سیستم های دسته بندی ( دسته بندی ها).
  طراحی تعاملی: عناصر ID ( Interactive Design) خوانندگان غیر فعال را به شرکت کنندگان فعال تبدیل میکند. درنظر داشتن کاربر به هنگام طراحی رابط کاربری به افزایش تعامل و اجرایی کردن کارهای خاصی که موجب برآورده شدن نیازهای کاربر میشود، کمک میکند. علاوه بر این طراحی کاربردی رابط های کاربری تعاملی، به ما کمک میکند که مشکلات را قبل از اینکه بر روی تجربه کاربری تاثیر منفی بگذارند، شناسایی و حل کنیم.
  مثال: قابلیت به اشتراک گذاری در شبکه ها اجتماعی، قابلیت خاموش و روشن کردن برخی المان ها، دکمه ها.
  طراحی بصری: اهمیت زیبایی در سایت را نمیتوان نادیده گرفت. یک طراحی رابط کاربری موثر از رنگ، کنتراست، فونت، ویدئو و عکس برای جذب بازدیدکنندگان استفاده میکند و برای ایجاد یک جریان منطقی و بصری از کارکرد ها، خواندن و کار کردن با محتوا را برای خوانندگان آسان میکند.
  مثال: کنتراست، رنگ، فضای سفید، تایپوگرافی، بهینه سازی موبایل.

  تفاوت رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX در چیست؟

  رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX به هم مرتبط هستند و به یک اندازه برای اجرایی کردن یک پروژه اهمیت دارند، ولی در ویژگی هایشان متفاوت هستند. اساسا UI به هدف ظاهر و احساسات سایت، اپلیکیشن یا برنامه طراحی میشود درحالیکه UX کل فرایند مفهوم سازی، توسعه و تحویل را دربر میگیرد. علاوه بر این UX را میتوان تقریبا به هرنوع محصولی ربط داد ولی UI فقط مختص محصولات دیجیتالی است. مهمترین تفاوت رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX اینها هستند:
  • UX حول محور کارایی محصول میگردد، درحالیکه UI بر روی کیفیت نحوه ارتباط کاربر با محصول تمرکز دارد.
  • UX شامل فاکتورهایی مثل تحقیق بازار و شناسایی نیاز کاربر میشود، درحالیکه UI دارای اجزایی برای طراحی های هنری است که به ظاهر و احساس تجربه کاربر مرتبط میشود.
  • UX بر روی مدیریت کلی پروژه، از ایده پردازی گرفته تا تولید و تحویل محصول تمرکز دارد، درحالیکه UI مشخصا بر روی طراحی نهایی محصول متمرکز است.
  طراحی تجربه کاربری از شناسایی مشکلات کاربر هدف و نحوه برطرف کردن این نیازها شروع میشود. این کار شامل جزئیاتی مثل جریان منطقی و مراحل لازم برای رسیدن به هدف میشود. وقتیکه که رابط برای استفاده برنامه ریزی شد، نمونه اولیه برای طراح رابط کاربری ارسال میشود، جایی که در آن جذابیت های بصری اعمال میشوند.
  ساخت تجربه کاربری شامل:
  • قابلیت اجرای کلی و دنبال کردن هدف
  • هماهنگی با تولید کنندگان و طراحان رابط کاربری
  • ترکیب و تحلیل
  • استراتژی محصول یا محتوا
  • اسکلت بندی، برنامه ریزی، نمونه سازی، تولید و توسعه
  ساخت رابط کاربری شامل:
  • ظاهر و احساس سایت/برنامه/اپلیکیشن
  • برندینگ و تحقیقات درمورد طرح
  • رسپانسیو بودن
  • تعامل و ایجاد تحرک
  • اجرایی کردن

  نکاتی برای ساخت یک رابط کاربری خوب

  یک UI ایده آل باید بر مبنای UX باشد. باید دارای ظاهری منحصر بفرد، جذاب و ساختاری منطقی باشد و فهمیدنش برای کاربر نیز آسان باشد. پیچیده تر از چیزی است که بنظر میرسد! حتی پس از کامل شدن طراحی رابط کاربری، قطعا پس از اجرا مشکلاتی وجود خواهند داشت که باید برطرف شوند. نکاتی برای ساخت یک رابط کاربری خوب را مدنظر قرار دهید که شامل این موارد میشود:

  از سادگی و استاندارد بودن کنتراست میان متن و رنگ پس زمینه اطمینان حاصل کنید زیرا این کار خواندن را آسان میکند.

  یک وبسایت باید در تمامی اسکرین ها، از موبایل 7 اینچی گرفته تا تلویزیون 70 اینچی به درستی قابل نمایش باشد.

  وقت بگذارید و عناصر جدیدی را که بر روی منحصر بفرد شدن طرح نهایی تان موثر است را شناسایی و آنهارا امتحان کنید.

  مطمئن شوید که کاربران تان طرح سایت/اپلیکیشن/برنامه شما را بطور مناسبی میبینند، حتی اگر بازدید اولشان باشد.

  یک طرح را انتخاب کنید و تا آخر پروژه به آن وفادارا باشید. هر صفحه از سایت باید به گونه ای تنظیم و طراحی شود که از ایجاد هرگونه سردرگمی و ناامیدی در تجربه کاربر جلوگیری کند.

  یک رابط کاربری UI باید برای یک تجربه کلی، خوشایند، آسان و آموزنده باشد.

  یک رابط کاربری UI باید برای یک تجربه کلی، خوشایند، آسان و آموزنده باشد.

  کاربر شما باید در هر صفحه از وبسایت تان، به برند شما پی ببرد و کاربران جدید هم در همان اولین بازدید باید برندتان را بشناسند.

  کاربر شما باید در هر صفحه از وبسایت تان، به برند شما پی ببرد و کاربران جدید هم در همان اولین بازدید باید برندتان را بشناسند.

  انجام تسک ها باید نیاز به کمترین تلاش برای کاربر داشته و هر صفحه تنها دارای یک کارکرد اصلی باشد.

  بهتر است طرح نهایی تان بدون نقص در اختیار کاربر قرار بگیرد.

  طراحی رابط کاربری UI تان باید به گونه ای باشد که کاربر بداند که در مرحله بعد باید چه کاری انجام بدهد.

  عناصری مانند دکمه ها، زوم و سایر عناصر تعاملی باید مطابق با انتظار کاربر عمل کنند. هر عنصر باید کارکرد معناداری داشته باشد.

  ایجاد تعامل با کاربر هدف ماست، ولی استفاده بیش از حد از این عناصر تعاملی میتواند حوصله سر بر باشد. حتی اگر خیلی هم کاربردی نباشند میتوانند کاربر را از ادامه روند ناامید کنند. این عناصر باید به منظور بهینه سازی تجربه کاربری اعمال شوند و لاغیر.

  17 تا از بهترین ابزار های طراحی رابط کاربری

  برای طراحی یک رابط کاربری خوب، نیاز به یک ابزار مناسب دارید. ما در این اینجا تعدادی از بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری را به شما معرفی میکنیم که میتوانید بر مبنای سلقیه و نیازتان آنهارا بررسی و استفاده کنید.

  1. Sketch
  2. InVision Studio
  3. Axure
  4. Craft
  5. Proto.io
  6. Adobe XD
  7. Marvel
  8. Figma
  9. Framer X
  10. Origami Studio
  11. Webflow
  12. FlowMapp
  13. Balsamiq
  14. VisualSitemaps
  15. Treejack
  16. Wireframe.cc
  17. Optimal Workshop

  انواع دوره های آموزشی طراحی رابط کاربری UI

  حال میرسیم به بخش مهم مقاله امروز. آموزش طراحی UI مثل هر آموزش دیگری، چند راه دارد که بسته به شرایط و نیازهایتان میتوانید یکی از آنها را انتخاب و شروع به یادگیری کنید. هرچند که هرکدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که ما سعی میکنیم مهم ترین آنهارا بیان کنیم.
  یکی از رایج ترین روش های آموزش طراحی رابط کاربری، یادگیری از طریق منابع آنلاین رایگان موجود در سایت های داخلی و خارجی است. پیشنهاد ما در این زمینه استفاده از منابع خارجی به دلیل دقیق تر و جامع تر بودن آنهاست. جدای از چالش آشنایی با زبان انگلیسی در این روش، چالش مهم دیگر آن عدم دسترسی به مدرس و متخصصین برای رفع ابهام است. از مزایای آن میتوان به در دسترس بودن و فراوانی منابع اشاره کرد.
  روش دیگر، ثبت نام در کلاس های حضوری طراحی رابط کاربری است. کلاس های حضوری و به اصطلاح سنتی، از قدیم الایام اولین روشی است که در راستای یادگیری به ذهن بسیاری از ما میرسد. مشخصا در این زمینه نیز چنین کلاسهایی موجود است که میتوانید با پرس و جو از اطرافیان و یا جستجو در گوگل براحتی آنهارا پیدا کنید. 

  یکی از مهمترین مزایای آن، ارتباط مستقیم با اساتید و متخصصین دوره آموزش طراحی UI است که میتوانید براحتی سوالات تان را بپرسید و اشکالات تان را رفع کنید. عیب نسبتا بزرگ آن این است که همه افراد امکان دسترسی به کلاس های حضوری باکیفیت را ندارند.
  روش بعدی و درواقع روش آخر استفاده از دوره های آنلاین طراحی رابط کاربری است. همانطور که مطلع هستید اخیرا به دلیل فراگیر شدن بیماری کرونا در سراسر جهان، روند یادگیری بصورت آنلاین رشد بسیار بالایی داشته است. 

  شما با شرکت در دوره های آموزش طراحی UI بصورت آنلاین میتوانید در هر کجایی که هستید به این دوره ها دسترسی داشته باشید و با متخصصین دوره ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی های آنها استفاده کنید. شاید از معدود معایبی که میتوان نام برد این است که برخی دوره ها شرایط لازم برای کار عملی را برای دانشجویان دوره فراهم نمیکنند. 

  اما ما در اینجا میخواهیم دوره آنلاین طراحی رابط کاربری آمانج را به شما معرفی کنیم که با ارائه جامع ترین دوره های آنلاین، از سرشناسان این زمینه هستند. در این دوره صفر تا صد آموزش طراحی رابط کاربری ارائه میشود که مهم ترین ویژگی آن پروژه محور بودن دوره است. با وجود چنین قابلیت علاوه بر دسترسی به دوره در هر کجایی که هستید، میتوانید در انتها با پروژه هایی که توسط اساتید در اختیارتان قرار میگیرد، مطالب تئوری آموزش داده شده را بر روی پروژه هایتان پیاده کنید و همراهی اساتید را در این کل این مسیر داشته باشید.
  نکته مهم بعدی دریافت مدرک پس از یادگیری است. اگر سری به سایت های کاریابی زده باشید حتما میدانید که داشتن یک رزومه خوب تقریبا مسیر را برایتان هموار میکند. دریافت مدرک از یک موسسه آموزشی معتبر چیزی است که قطعا رزومه تان را تا حد زیادی ارتقا میدهد. البته که صرف مدرک بدون داشتن تخصص، هیچ است. اما در دوره آنلاین طراحی رابط کاربری آمانج، هرچیزی را که برا متخصص شدن لازم است را دریافت میکنید و در نهایت مدرکی برای مستند سازی یادگیری تان دریافت میکنید.

   

  منبع: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/user-interface

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن