دوره های آموزشیآموزش طراحی تجربه کاربری (UX)

معرفی منابع آنلاین برای آموزش تجربه کاربری (۲)

آموزش تجربه کاربری (آموزش طراحی User Experience) چرا و چگونه و از کجا؟ مسئله‌ها این‌ها هستند!!!!! اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید تا وارد دنیای جذاب و هیجان‌انگیز طراحی تجربه کاربری شوید٬ حتما می‌دانید که باید از یک جایی شروع کنید. این یعنی جواب سوال اول را دارید.

می‌ماند سوالات دوم و سوم٬ که درواقع می‌شود گفت که یک سوال‌ هستند. به‌هرحال٬ یا می‌روید کلاس یا خودآموزی پیشه می‌کنید یا ترکیبی از هر دو. خوشبختانه٬ در دنیای امروز اگر خوشبخت باشید و به اینترنت دسترسی داشته باشید٬ به‌راحتی می‌توانید از منابع آنلاین آموزش طراحی User Experience بهره ببرید.

البته دراین‌باره به تفصیل در بخش اولِ این سری مطالب٬ که قرار است منابع آموزشی رایگان برای آموزش تجربه کاربری را به هر دو زبان فارسی و انگلیسی به شما معرفی کند٬ بحث شده است. توصیه می‌کنم حتما آن را بخوانید چون خالی از لطف و فایده نخواهد بود.

در این مطلب دو وب‌سایت را٬ یکی فارسی و دیگری انگلیسی٬  به شما معرفی خواهم کرد. مطمئنم از هر دو وب‌سایت ( آکادمی آمانج و UX PLANET)  بسیار خواهید آموخت چون هردو از بهترین منابع آنلاین آموزش طراحی  User Experience هستند. برویم سراغ اولی! با وب‌سایت فارسی شروع می‌کنیم چون اسم زیبایش با «آ» شروع می‌شود و به آن دسته از وب‌سایت‌های فارسی تعلق دارد که کپی‌کار نیستند و مطالب اصیل و خوش‌خوان برای کاربرانشان تهیه می‌کنند.

(خداوند بر تعداد این وب‌سایت‌های فارسی بیفزاید و از کپی‌کارها بکاهد. آمین.)

 

آموزش تجربه کاربری با آمانج

آموزش تجربه کاربری٬ آموزش طراحی user experience, منابع آموزشی رایگان٬ منابع آنلاین آموزش طراحی user experience

 

وب‌سایت آکادمی آمانج بخشی دارد به‌نام مقالات آموزشی. در این بخش٬ مقالات آموزشی در سه حوزه دسته‌بندی شده‌اند: برنامه‌نویسی٬ دیجیتال مارکتینگ و دیزاین. مقالات مربوط به دیزاین نیز به دو دسته تقسیم شده: مقالات تجربه کاربری و مقالات رابط کاربری.

در مقالات مربوط به طراحی تجربه کاربری شما دو نوع مقاله‌ی آموزشی پیدا می‌کنید. مقالاتی که عنوان «راهنمای جامع» را دارند و سایر مقالات که به موضوعات جزیی‌ترِ در حوزه‌ی تجربه کاربری پرداخته‌اند. توصیه می‌کنم مطالعه‌ی خود را از این راهنما‌های جامع شروع کنید.

اگر شما خیلی هم مبتدی نباشید و آن راهنماها برایتان ابتدایی به‌نظر برسد٬ می‌توانید مقالات مفید دیگری درباره‌ی ارتباط تجربه کاربری و سئو٬ ترند‌های طراحی تجربه کاربری در سالی که گذشت و یا نقش تجربه کاربری در ارتقای تجربه مشتری پیدا کنید.

آموزش تجربه کاربری٬ آموزش طراحی user experience, آمانج٬ منابع آنلاین آموزش طراحی user experience

مقالاتْ خیلی خوب دسته‌بندی و نوشته شده‌اند و مطالبِ به‌روز و دست‌اولی را در اختیار شما می‌گذارند. شما به‌راحتی می‌توانید در میان مقالات چیزی را که دنبالش می‌گردید بیابید. طراحی سایت قشنگ و جذاب است و رنگ سبز دلنشینی دارد. مزیت دیگر این است که شما می‌توانید درباره‌ی موضوعات مرتبط با آموزش تجربه کاربری  و موثر بر آن نیز مقالات خوبی بخوانید.

چون این وب‌سایت به زبان فارسی است به شما این امکان را می‌دهد تا پرسش‌هایتان و دیدگاه‌هایتان را درباره‌ی مطالبی که می‌خوانید بنویسید. بنابراین اگر برایتان سوالی پیش بیاید یا چیزی را نفهمید و یا حتی درباره‌ی موضوعی مقاله‌ی فارسی خوب پیدا نکنید٬ می‌توانید سوال‌هایتان را بپرسید یا بخواهید تا مقاله‌ای تازه درباره‌ی آن موضوع تهیه و به مقالات آن بخش اضافه شود.

آموزش تجربه کاربری با UX PLANET

ux planet, آموزش طراحی user experience, منابع آموزشی رایگان٬ منابع آنلاین آموزش طراحی user experience

این سایت درواقع مجله‌ای تخصصی در دلِ دنیای بی‌نهایت مدیوم است. این مجله در یک جمله خودش را این‌طور معرفی می‌کند: منبعی جامع و کامل برای هر چیزی که مربوط به تجربه کاربری است. از همین یک جمله معلوم می‌شود با چه سایتی سروکار داریم.

مقالات این مجله٬ با چیزی نزدیک به ۳۰۰ هزار دنبال‌کننده٬ به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی هستند. مقالات در ۴ دسته با این عناوین دسته‌بندی شدند: تجربه کاربری ( User Experience)٬ طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان (UX for Beginners)٬ تحقیقات درباره‌ی کاربر  (User Research) و حرفه‌ی طراحی تجربه کاربری (UX Career).

همین تقسیم‌بندی توجه ویژه‌ی ویراستاران این مجله را به علاقه‌مندان به طراحی تجربه کاربری و کسانی‌که تازه آموزش تجربه کاربری را شروع کردند نشان می‌دهد و باز به همین دلیل این مجله می‌تواند منبع آموزشی رایگان و ارزشمندی هم برای تازه‌کاران و هم برای حرفه‌ای‌ها باشد.

ux planet, آموزش تجربه کاربری٬ آموزش طراحی user experience, منابع آنلاین آموزش طراحی user experience, آمانج

اگر در اول راه هستید با طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان شروع کنید و اگر حرفه‌ای‌تر هستید می‌توانید بروید سراغ مقالات بخش تحقیقات یا حرفه‌ی طراحی تجربه کاربری. البته توصیه می‌کنم٬ چه از دسته‌ی اول هستید و چه از دسته‌ی دوم٬ از خواندن درباره‌ی ایده‌ی تجربه کاربری غافل نشوید.

این UX Planet یک امکان دیگر نیز به شما می‌دهد. اگر طراح حرفه‌ای و باسابقه‌ای هستید می‌توانید برای این مجله مطلبتان را بنویسید و بفرستید و بدین وسیله خود را به دنیای طراحان تجربه کاربری دنیا معرفی کنید و مشهور و محبوب شوید.

 

خوب معرفی این دو منبع آموزشی رایگان را به همین‌جا ختم می‌کنم. بقیه‌ی کار را خود شما باید انجام دهید. بروید و در آمانج  و UX Planet بچرخید و بخوانید و با علاقه‌مندان به تجربه کاربری در سراسر جهان آشنا شوید و رشد کنید.

موفق باشید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن