تلویزیونراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیون

چگونه عمر تلویزیون را افزایش دهیم؟

در نگهداری از لوازم برقی و دستگاه های الکترونیکی نکاتی برای افزایش طول عمر این محصولات  وجود دارد که باید مورد توجه مصرف کننده قراربگیرد، تلویزیون هم مانند همه لوازم برقی شامل این  بایدها و نبایدها می باشد که باید بعد از خرید تلویزیون به آن ها توجه کرد.

این روزها با توجه به افزایش قیمت لوازم برقی از جمله تلویزیون ها ، باید راجع به نکات نگهداری این محصولات اطلاعات کامل داشت تا در کنار طول عمر بیشتر، کیفیت هم حفظ شود و با رعایت نکات و نگه داری دقیق ، طول عمر بیشتری داشته باشند .

طول عمر تلویزیون

زمانی که در مورد عمر مفید تلویزیون صحبت می کنیم به این معنا نیست که پس از چند سال تلویزیون دیگر قدرت پخش تصاویر را نداشته باشد یا قطعات آن دچار مشکل می شود و دیگر قابل استفاده نیست. با گذشت زمان و استفاده مکرر، تلویزیون دیگر مانند قبل روشنایی بصورت کامل و 100% نخواهد داشت البته باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم  که امروزه تلویزیون ها روشنای رنگ بالایی دارند و با گذشت زمان باز هم تصاویر قابلیت پخش خواهند داشت اما نه با کیفیت اول.

طبق مطالعات انجام شده تلویزیون های پلاسما در حدود 30 تا 60 هزار ساعت عمر می کنند. تلویزیون های  LED  و LCD قدیمی تر هم در حدود 30 تا 60 هزار کارکرد نصف روشنایی خودشان را از دست می دهند.

عمر مفید تلویزیون های هوشمند و نسل جدید تلویزیون LED مانند OLED ها در حدود 100 هزار ساعت تخمین زده شده است. با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که اگر تلویزیونی روزانه به طور میانگین در حدود 5 ساعت روشن باشد در بدترین حالت 16 سال و در بهترین حالت بالای 30 سال عمر می کند.

در حقیقت می توان بیان کرد که در نهایت این عمر مفید بستگی به نوع استفاده خود کاربر با دستگاه دارد، اگر اصول نگهداری رعایت شود طول عمر بیشتری خواهد داشت در غیر این صورت طول عمر مفید از آنچه به شما گفته شده کمتر خواهد شد. راهکارهایی برای افزایش طول عمر تلویزیون ها وجود دارد که به چند مورد از آن در این نوشتار اشاره میکنیم.

محل مناسب برای قرار دادن تلویزیون

اولین نکته در ارتباط با نگهداری از تلویزیون و افزایش عمر تلویزیون، دمای محلی است که تلویزیون را در آنجا قرار می‌دهید. این محل باید دور از سرما، گرما و نور مستقیم خورشید باشد؛ زیرا نوسان شدید در دمای هوا باعث از بین رفتن دستگاه‌های داخلی تلویزیون می‌شود. همچنین از قرار دادن تلویزیون در مکان‌های پر رفت‌وآمد خودداری کنید. زیرا ممکن است به دلیل رفت‌وآمد زیاد، برخورد با تلویزیون افزایش پیدا کند.

خرید تلویزیون led، تلویزیون led،عمر تلویزیون

استراحت دادن به تلویزیون

نتیجه عملی این اقدام کم شدن دمای داخلی دستگاه و قطعات است. بنابر یک اصل نا نوشته در الکترونیک قطعاتی که بیشتر گرم می شوند بیشتر خراب می شوند. خاموش کردن دستگاه باعث می شود تا گرمای تولید شده در قطعات برای مدتی کم شود و با هم دما شدن دستگاه با محیط از استهلاک قطعات کاسته شود.

میزان اهمیت گرما در الکترونیک تا آنجاست که در شناسنامه بسیاری از قطعات الکترونیکی میزان حرارتی که قطعه در آن با شرایط عادی کار می کند را ذکر می کنند. یکی از نمونه های بسیار مشخص در بخش تعمیرات تلویزیون آمار خرابی بیشتر تلویزیون های پلاسما نسبت به تلویزیون led و lcd است و نکته مهم اینکه بارزترین مشخصه بیرونی تلویزیون های پلاسما نسبت به تلویزیون led و lcd توان تلفاتی بالاتر و گرمای بیشتر این دستگاهها است.

یکی از راهکارها برای جلوگیری از افزایش دمای زیاد خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 15 دقیقه است. که همین امر تاثیر بسزایی در افزایش عمر تلویزیون دارد.

استفاده از محافظ برق

نوسانات برق همچون افزایش و کاهش ولتاژ یکی از دلایل خرابی وسایل برقی است. بهتر است از محافظ برق برای دستگاه‌های پرکاربرد مانند تلویزیون، یخچال، لباسشویی و … استفاده کنید. همچنین چک کردن دوره‌ای سیم‌کشی و برق‌کاری ساختمان کمک می‌کند تا در صورت مشاهده هرگونه اشکال  و اتصالی، هرچه سریع‌تر بتوانید آن را مرتفع کرد و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرد. که از خرابی وسایل برقی جلوگیری می کند و باعث افزایش عمر تلویزیون و دیگر وسایل برقی خواهد شد.

نظافت به‌موقع تلویزیون

گردگیری و تمیز کردن تلویزیون باید به شکلی باشد که به صفحه‌نمایش و سایر بخش‌های این دستگاه آسیبی نرسد. دقت داشته باشید که به‌هیچ‌وجه آب یا ماده شوینده‌ای به صفحه‌نمایش تلویزیون اسپری نشود این امر باعث کاهش عمر تلویزیون میشود. برای پاک کردن صفحه‌نمایش از دستمال‌های مخصوص که معمولاً درون جعبه تلویزیون هستند، استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن قاب دور تلویزیون از دستمال میکرو فایبر که فقط کمی مرطوب شده کمک بگیرید .

قابی را که دور صفحه نمایش وجود دارد همیشه با استفاده از دستمال‌های میکروفایبر به همراه چند قطره آب تمیز کنید. شما همچنین می‌توانید از هوای فشرده یا سشوار برای خارج کردن گرد و خاک از میان درزها استفاده کنید.

خرید تلویزیون led، تلویزیون LED، عمر مفید تلویزیون
تنظیم روشنایی تلویزیون

لازم نیست میزان روشنایی صفحه را تا بالاترین میزان خود تنظیم کنید؛ مگر اینکه روشنایی منزل مانند جایی باشد که تلویزیون را خریداری کرده‌اید. یادتان باشد که ساعت‌هایی که برای تعیین چرخه عمر تلویزیون استفاده می‌شود بر حسب تنظیمات معمول تلویزیون است. وقتی روشنایی تلویزیون در بالاترین حد خود باشد می‌تواند به راحتی چرخه عمر تلویزیون را از ۶۰ هزار ساعت به ۳۰ هزار ساعت کاهش دهد زیرا تلویزیون مجبور است دو برابر کار کند تا تصویر را پخش کند. پس از خرید تلویزیون LED، اول، میزان روشنایی را تنظیم کنید. برند های مختلف تلویزیون تنظیمات جداگانه‌ای برای روشنایی دارند. تنظیمات “فیلم” یا “خانه” برای بیشتر تلویزیون‌ها کافی است. برای آنهایی که روشنایی نمایشگر را بر حسب اتاق تنظیم می‌کنند می‌توانند تنظیمات “اتاق تاریک” یا “اتاق روشن” را انتخاب کنند. این تنظیم کوچک اما بسیار مؤثر می‌تواند تلویزیون‌ شما را برای سال‌های متمادی مثل روز اول نگه دارد.

خرید تلویزیون، خرید تلویزیون led
تنظیم کنتراست تلویزیون

کنتراست در تلویزیون LED تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین رنگ‌ها است. هر چه کنتراست بالاتر باشد، نیرویی که تلویزیون استفاده می‌کند بیشتر خواهد بود. این امر منجر به کوتاه شدن دوام تلویزیون می‌شود. در بیشتر فروشگاه‌ها، تنظیمات تلویزیون روی حالت “پویا” یا “روشن” تنظیم شده است. در حالی که این تنظیمات در اتاق‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و قدرت تلویزیون را به رخ می‌کشند اما کاربران نباید از این تنظیمات در منزل استفاده کنند. انجام این کار باعث می‌شود لامپ‌های LED سریع‌تر بسوزند. در عوض، کنتراست را روی حالت “استاندارد” قرار دهید تا انرژی کمتری استفاده کند یا برای لذت بردن از فیلم‌های HD در حالت “فیلم” بگذارید. هر دوی این تنظیمات انرژی کمتری نسبت به حالت “پویا” یا “روشن” استفاده می‌کنند.

تهویه مناسب تلویزیون

تلویزیون LED انرژی زیادی در منزل مصرف می‌کند. این انرژی گرمای زیادی هم ایجاد می‌کند که با سیستم تهویه برطرف می‌شود. با این حال، برخی از مردم تلویزیون‌ LED خود را طوری نصب می‌کنند که اصلاً فضایی برای تهویه باقی نمی‌ماند. این امر بر سیستم تهویه تأثیر می‌گذارد و منجر به داغ شدن تلویزیون می‌شود. تلویزیون‌ LED در شرایطی که گرما زیاد است، خیلی دوام نمی‌آورند زیرا اجزای داخلی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. حتماً تلویزیون خود را به گونه‌ای نصب کنید که اطراف سیستم تهویه ۱۰ سانتی‌متر فضا برای نفس کشیدن باقی بگذارید. به این معنی که اگر تلویزیون شما پنل مسطح دارد و سیستم تهویه در پشت تلویزوین قرار دارد، آن را روی دیوار نصب نکنید. به جای این کار، آن را روی میز تلویزیون بگذارید و ۱۰ سانتی‌متر از دیوار فاصله دهید.

خرید تلویزیون از فروشگاه معتبر

حتما در هنگام خرید تلویزیون به این نکته توجه کنید که آن را از شرکت معتبر با خدمات پس از فروش شناخته شده و نام آشنا خریداری کنید. ‌خرید تلویزیون از فروشندگانی که نماینده نیستند و همچنین خرید تلویزیون  از شهرهای مرزی ممکن است شما را دچار دردسرهای زیادی کند، زیرا اکثرا تلویزیون‌هایی که به این شیوه و از این طرق خریداری می‌شوند با وسایل نقلیه غیر‌استاندارد جابه‌جا شده و به همین دلیل ممکن است دچار ایراداتی شوند.و حتی اگر بعد از مدتی پس از خرید تلویزیون دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر پیدا کند به دلیل اینکه این تلویزیون‌ها توسط شرکت معتبری گارانتی نشده‌اند شما را به دردسر خواهند انداخت. , پس حتی المقدور سعی کنید از خرید تلویزیون LED بدون گارانتی یا تلویزیونی که توسط شرکت معتبری گارانتی نشده است خودداری کنید.

خرید تلویزیون led، تلویزیون led، طول عمر تلویزیون
نتیجه‌گیری

تلویزیون‌های جدید خیلی ارزان نیستند اما کیفیت تصویر استثنایی آنها ارزش سرمایه‌گذاری دارد. یادتان باشد در هنگام خرید تلویزیون کیفیت تصویر حرف اول را می‌زند. با اینکه نکاتی که در اینجا گفتیم راهنمایی‌های هایی برای خرید و افزایش دوام تلویزیون  بود اما کیفیت تصویر را هم نباید فدای آن کرد. تنظیم کنتراست و روشنایی برای حفظ انرژی حیاتی است اما آن را به قیمت بالا بردن تجربه مشاهده خود فدا نکنید. تنظیمات تلویزیون را به سطحی برسانید که هم خوب به نظر برسد و هم در انرژی صرفه‌جویی شود.  به استثنای خرید ناظم ولتاژ که باید برای نوسانات جریان برق خریداری شود، همه نکاتی که عنوان کردیم ساده و رایگان بودند. با پیروی از این پیشنهادات، تلویزیون شما سال‌های سال مثل روز اول باقی خواهد ماند.

 البته  گاهی برندهای مختلف تولید کننده هنگامی که قصد خرید تلویزیون  led در انواع مختلف آن دارید دستورالعمل هایی برای افزایش عمر تلویزیون ارائه میکنند  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن