راهنمای خرید لوازم آرایشی و بهداشتیراهنمای خرید

آکنه و راه های مختلف درمانش

اگر چندین هفته است که رو مخ ترین عارضه پوستی گریبان گیرتون شده؛ این محتوا خیلی مسائل رو براتون روشن میکنه.

اگه چند هفته محصولات بدون نسخه آکنه رو امتحان کردین و به شما کمکی نکردن ، در مورد داروهای تجویز شده از پزشک تون سوال کنین.

 یک متخصص پوست می تونه به شما کمک کنه:

-آکنه رو کنترل کنین

-از زخمی کردن یا آسیب دیگه به پوست تون جلوگیری کنین

-جای زخم ها کمتر دیده بشن 

داروهای آکنه با کاهش تولید چربی و تورم یا درمان عفونت باکتریایی کار می کنن؛

نباید انتظار داشت طی چهار الی 8 هفته از داروها نتیجه بگیرین ممکنه ماهها یا سالها طول بکشه تا آکنه شما به طور کامل بهبود پیدا کنه. 

داروهای موضعی و داروهای خوراکی اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شن

و نکته مهم دیگه این که گزینه های درمانی برای زنان باردار به دلیل عوارض جانبی محدوده. 

با پزشک خودتون در مورد خطر ها و مزیت های داروها و سایر روش های درمانی که تو نظرتون هست صحبت کنین و هر سه تا شش ماه یه بار به پزشک تون مراجعه کنین تا موقعی که پوست شما بهبود پیدا کنه.

چه محتواهایی براتون آماده کردیم؟
  Add a header to begin generating the table of contents
  آکنه و جوش

  داروهای موضعی 

  رایج ترین داروهای تجویز شده موضعی برای آکنه عبارتند از: 

  رتینوئیدها و داروهای شبه رتینوئید: 

  داروهایی که حاوی اسیدهای رتینوئیک یا ترتینوئین هستن اغلب برای آکنه متوسط مفیدناینها به صورت کرم ، ژل و لوسیون ارائه می شن مثل ترتینوئین (Avita ، Retin-A) ، آداپالن (Differin) و تازاروتن (Tazorac ، Avage) معمولا این داروها به صورت  سه بار تو هفته تجویز میشن رتینوئیدها و داروهای شبه رتینوئید از گرفتگی فولیکول های مو جلوگیری می کنن.در ضمن دقت کنین که از ترتینوئین با بنزوئیل پراکسید همزمان استفاده نکنین. 

  رتینوئیدهای موضعی حساسیت پوست رو به آفتاب افزایش می دن و حتی می تونن باعث خشکی پوست و قرمزی بشن.

    آنتی بیوتیک ها:

  اینها با از بین بردن باکتریهای اضافی پوست و کاهش قرمزی و التهاب کار می کنن؛ تو چند ماه اول درمان ، ممکنه از رتینوئید و آنتی بیوتیک استفاده کنین ، آنتی بیوتیک صبح و رتینوئید شب استفاده میشه. 

  اسید آزلائیک و اسید سالیسیلیک:

  اسید آزلائیک یک اسید طبیعیه که توسط مخمر تولید میشه و خاصیت ضد باکتریایی داره.و اسید سالیسیلیک ممکنه به جلوگیری از گرفتگی فولیکول های مو کمک کنه.به نظر میرسه یه کرم یا ژل آزلاییک اسید در صورت استفاده دو بار تو روز برای اکثر درمان های معمول آکنه موثره.

  این کرم ها می تونن برای مدیریت تغییر رنگی که تو بعضی از انواع آکنه ایجاد میشه ، استفاده بشه. عوارض جانبی شامل قرمزی پوست و تحریک جزئی پوسته.

    داپسون:

  ژل 5٪ داپسون (Aczone) دو بار تو روز برای آکنه های التهابی ، به ویژه تو زنان مبتلا به آکنه توصیه می شه. 

  عوارض جانبی این دارو شامل قرمزی و خشکیه.

  داروهای خوراکی 

   

  آنتی بیوتیک ها:

   برای آکنه های متوسط تا شدید ، ممکنه به آنتی بیوتیک خوراکی برای کاهش باکتری ها نیاز داشته باشین.

  معمولاً اولین انتخاب برای درمان آکنه ، تتراسایکلین (مینوسایکلین ، داکسی سایکلین) یا ماکرولاید (اریترومایسین ، آزیترومایسین) است. 

  ماکرولاید ممکنه برای افرادی که نمی توانن تتراسایکلین مصرف کنن ، مثل زنان باردار و کودکان زیر 8 سال گزینه ی خوبی باشه. 

  برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی ، باید تو کوتاه ترین زمان ممکن از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده بشه و باید با داروهای دیگه مثل بنزوئیل پراکسید ترکیب شه تا خطر مقاومت به آنتی بیوتیک کاهش پیدا کنه. 

  عوارض جانبی شدید ناشی از استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان آکنه غیر معموله؛ این داروها حساسیت پوست شما به آفتاب رو افزایش میدن. 

  پیشگیری از بارداری خوراکی: 

  چهار داروی پیشگیری از بارداری خوراکی توسط FDA برای درمان آکنه برای زنانی که مایل به استفاده از اونا برای پیشگیری از بارداری هستن هم تأیید شده.محصولاتی هستن که پروژستین و استروژن رو ترکیب می کنن. 

  ممکنه فواید این روش درمانی برای چند ماه قابل مشاهده نباشه ، پس استفاده از سایر داروهای جوش برای چند هفته اول ممکنه به شما کمک کنه. 

  عوارض جانبی این داروها افزایش وزن ، حساسیت به پستان و حالت تهوعه.

  این داروها همچنین با افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی ، سرطان پستان و سرطان دهانه رحم همراهن. 

  داروهای ضد آندروژن: 

  اگر آنتی بیوتیک خوراکی کمکی نکنه ، داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) ممکنه برای زنان و دختران بزرگسال در نظر گرفته بشه؛ این ماده با جلوگیری از تأثیر هورمون های آندروژن بر غدد تولید روغن کار می کنه.

  عوارض جانبی احتمالی شامل حساسیت به پستان و پریودهای دردناکه. 

  ایزوترتینوئین:ایزوترتینوئین (Amnesteem ، Claravis ) یکی از مشتقات ویتامین A هستش که ممکنه برای افرادی تجویز بشه که آکنه متوسط یا شدید اونا به درمان های دیگه پاسخ نداده . 

  عوارض جانبی احتمالی ایزوترتینوئین خوراکی شامل بیماری التهابی روده ، افسردگی و نقایص شدید مادرزادیه.

   تمام افرادی که ایزوترتینوئین دریافت می کنن باید تو یه برنامه مدیریت ریسک مورد تأیید FDA شرکت کنن و به طور منظم به پزشک شون مراجعه کنن تا از نظر عوارض جانبی تحت نظر باشن. 

   

  آکنه و جوش

  روشهای درمانی 

  برای برخی از افراد ، روش های زیر ممکنه مفید باشه ، چه به تنهایی و چه با ترکیب داروها.  

  نور درمانی:

  انواع روشهای درمانی مبتنی بر نور با موفقیت به آزمایش رسیدن و بیشتر اونا نیاز به مراجعه مکرر به مطب پزشک دارن.

    لایه برداری شیمیایی:

  این روش درمانی برای جوش های خفیفه که ممکنه ظاهر پوست رو بهبود ببخشه ، اگرچه این تغییر طولانی مدت نیست و درمان های مکرر معمولاً لازمه. 

  تخلیه :

  پزشک شما ممکنه از ابزار خاصی برای از بین بردن جوش های سر سفید و سرسیاه یا کیست هایی که با داروهای موضعی پاک نشدن استفاده کنه.

  این روش به طور موقت ظاهر پوست شما رو بهبود می بخشه ، اما ممکنه باعث ایجاد زخم بشه. 

  تزریق استروئید: 

  با تزریق داروی استروئیدی به اونا میشه ضایعات چرکی و کیستی رو درمان کرد؛ این درمان منجر به بهبود سریع و کاهش درد میشه.

   عوارض جانبی ممکنه شامل نازک شدن پوست و تغییر رنگ تو ناحیه تحت درمان باشه.  

  فیلر:

  با تزریق کلاژن ، چربی یا سایر مواد در زیر پوست میشه پوست رو روی زخم های فرورفته قرار داد. 

  هدف اینه که جای زخم کمتر دیده بشه.باید در نظر گرفت نتیجه موقته، پس برای اثربخشی به درمان مکرر نیازه.این روش خطر کمی تو تغییر رنگ پوست داره. 

  لیزر:

  این روش بسیار محبوبه و اغلب در زخم هایی که قبلا با درم ابریژن (dermabrasion) درمان می شدن، استفاده می شه. این روش تو افراد با پوست تیره یا سابقه کلوئید خطر عوارض جانبی بیشتری داره. 

  سایر روشهای مبتنی بر انرژی:

  منابع نوری پالسی و دستگاه های فرکانس رادیویی باعث میشه بدون آسیب رسوندن به لایه خارجی پوست ، جای زخم کمتر دیده بشه.برای مشاهده نتایج، ممکنه به درمان های مکرر نیاز داشته باشید.

   درمابراژن:

  این روش معمولاً برای جای زخم های شدیدتر اختصاص داده میشه.پزشک شما با برس و دستگاهی که به سرعت در حال چرخشه لایه بالایی پوست رو از بین می بره. ممکنه جای زخم های سطحی کاملاً برطرف بشه و جای زخم های عمیق تر نیز کمتر دیده میشه. عوارض جانبی شدید احتمالی این روش، زخم و تغییر در رنگ پوسته. 

  لایه برداری شیمیایی: 

  پزشک شما برای از بین بردن لایه بالایی پوست و به حداقل رسوندن زخمهای عمیق تر ، محلول شیمیایی رو روی بافت زخم میذاره. برای حفظ نتایج می تونین لایه برداری ملایم و متوسط رو تکرار کنین. شما فقط می تونین یه لایه برداری عمیق داشته باشین. 

  عوارض جانبی احتمالی شامل تغییر تو رنگ پوست ، به ویژه با لایه برداری عمیق که روی پوست تیره استفاده میشه. 

  سوزن زدن پوست(Skin needling ) :

  پزشک شما برای تحریک تشکیل کلاژن در بافت زیرین ، یک وسیله سوزنی رو روی پوست می غلتونه. 

  این یه روش ایمن ، ساده و احتمالاً موثر برای ایجاد زخم تو آکنه ست.این روش حداقل خطر تغییر رنگ پوست رو داره.

  در نظر داشته باشین یک یا دو بار انجام نیدلینگ نتیجه ی قابل توجهی رو به همراه نداره و شما ممکنه نیاز به درمان های مکرر داشته باشین. 

  عمل جراحی: 

  با استفاده از روشی جزئی به نام punch excision، پزشک شما جای زخم های آکنه رو جدا می کنه و زخم رو با بخیه یا پیوند پوست ترمیم می کنه.با تکنیکی به نام سکوراسیون ، پزشک شما سوزن هایی رو به زیر پوست وارد می کنه تا فیبرهای زیر جای جوش رو شل کنن. 

  OnabotulinumtoxinA (بوتاکس): 

  گاهی اوقات اطراف جوش ها، پوستی ایجاد میشه که تزریق بوتاکس باعث آرامش پوست اطراف میشه که ممکنه باعث بهبود جای زخم آکنه بشه.نتایج موقتی هستن، بنابراین برای حفظ اثر به درمان های مکرر نیازه.

  مراقبت از پوست در منزل: 

  استفاده از ضد آفتاب می تونه به کاهش تضاد بین پوست بدون زخم و جای زخم کمک کنه.بعضی از کرم های دارویی ، مثل اونایی که حاوی اسید آزلئیک یا اسیدهای هیدروکسیل هستن ، هم می تونن به شما کمک کنن.

  معالجه کودکان 

  در بیشتر مطالعات مربوط به داروهای آکنه افراد بالای 12 سال رو درنظر گرفته ان. اما کودکان کم سن هم دچار آکنه میشن و دستورالعمل های آکادمی پوست آمریکا نشان میده که بنزوئیل پراکسید ، آداپالن و ترتینوئین موضعی تو کودکان قبل از نوجوانی موثرن و نیازی نیست نگران عوارض جانبی اونا باشین. 

  اگر کودک شما آکنه داره ، با یه متخصص پوست کودکان مشورت کنین و در مورد داروهایی که باید از مصرف اونا تو کودکان جلوگیری بشه ، دوزهای مناسب ، تداخلات دارویی ، عوارض جانبی و اینکه چگونه درمان ممکنه بر رشد و نمو کودک تأثیر بذاره ، سوال کنین.

  جای جوش وآکنه به راحتی دست بردار نیستن و هیچ روش درمانی برای همه جوابگو نیست. یک یا ترکیبی از روش های بالا بسته به نوع زخم و جای جوش ایجاد شده ، نوع پوست و شدت زخم ممکنه ظاهر پوست رو بهبود ببخشه.

   

  آکنه و جوش

  در نهایت به یاد داشته باشین که بزرگ ترین دارایی ما سلامت روحی و روانی ماست.

  همگی ما با مشکلاتی دست و پنجه نرم میکنیم که بدون داشتن روان آروم از پس ساده ترین شون هم برنمیاییم و همه ی ما  هزاران چیز برای سپاس گزاری داریم،پس بهتره فراموش شون نکنیم.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن