آموزش برنامه نویسی اپلیکیشنآموزش برنامه نویسی وبآموزش جاوا اسکریپتدوره های آموزشی
موضوعات داغ

9نفر از 10 نفر به توانایی خود در یادگیری برنامه نویسی باور ندارند،آیا شما هم جزیی از آنها هستید؟

اکثر مردم می گویند که برنامه نویسی لزوماً به زبان مربوط نیست بلکه وضعیت روحی فرد است و تکنیک هایی را که برای حل مسائل به کار می برد، به حالت روحی و فکری فرد مرتبط میشود. خیلی از افراد همیشه به دلیل مهارتهای محدود برنامه نویسی، خود را ناکافی و کوچک تلقی می کنند و حتی گاهی اوقات به دلیل ناتوانی گفته شده افسرده شده اند.در واقع خیلی از این فراد که احساس ناتوانی در این زمینه میکنند، بهتر است قبل از وارد شدن در این حوزه به یک شناخت کافی از خود برسند تا به توانایی های واقعی خود پی ببرند و به یک باوردرست نسبت به زمینهٔ علاقهٔ‌ خود دست پیدا کنند. در این پست یک سری از باورها و ویژگی هایی که یک برنامه نویس باید برای موفقیت در این زمینه داشته باشد را با شما به اشتراک میگذاریم تا با در نظر گرفتن آنها و بررسی آنها در خود، بتوانید تصمیم درست برای انتخاب علاقه خودتان بگیرید.

پشتکار

یک برنامه نویس خوب شدن نیاز به زمان و تمرین زیاد دارد. قبل از نوشتن هر کد خوبی، شما کلی کد اشتباه خواهید نوشت. هر کد اشتباه راهی است برای یادگیری بیشتر شما، بنابراین مادامی که به فرایند یادگیری متعهد باشید، فرصت پیشرفت و ساخت برنامه های کاربردی بیشتری برای شما فراهم خواهد بود. ماهیت حرفهٔ توسعهٔ نرم‌افزار حل مسئله است و این درست همان دلیلی است که کامپیوترها به خاطرش ساخته شده‌اند. وقتی که توسعهٔ یک برنامه را شروع می‌کنید، باید بدانید که با کوهی از مشکلات مواجه خواهید بود و جالب اینجا است که وقتی اولین مشکل را حل می‌کنید،‌ مشکل بعدی بلافاصله منتظر شما است. به تدریج مشکلات پی‌درپی فراوانی را حل می‌کنید اما گویی قرار نیست که این مشکلات تمام شوند و همیشه مشکلات دیگری برای حل کردن وجود دارند! مواجهه مداوم با انبوهی از مشکلات می‌تواند دلهره‌آور و دلسردکننده باشد و اگر اهل مقابله با مشکلات نباشید کم‌کم انگیزه و انرژی خود را از دست می‌دهید. در یک کلام، اگر می‌خواهید در این صنعت بمانید و حضوری موفق هم داشته باشید، به قول معروف باید سرتان همیشه درد کند برای دردسر.

هدفگذاری

برای خودتان هدف بگذارید. به طور مثال تعیین کنید جاوا اسکریپت را در 2 هفته یاد بگیرید و آن زمان خواهید دید که چقدر خوب این کار را انجام می دهید. اگر بیشتر طول کشید، مدت زمان بیشتری را پیگیری کنید. این به شما کمک می کند در آینده بهتر عمل کنید. با این ترفند، شما می توانید تخمین بزنید که روزانه هر کاری چقدر طول می کشد و در نهایت مدیریت زمان بهتری خواهید داشت.

کنجکاوی

شما باید علاقمند و درگیر خواسته خودتان باشید. اگر شما ازآن نوع افرادی نیستید که تمایل به یافتن راه حل برای مشکلات دارید ، شروع برنامه نویسی در ابتدا برایتان دشوار خواهد بود ، و رفع اشکال می تواند نوعی کابوس باشد. اما لازم نیست به این گونه باشد. امروزه صدها سایت همانند گوگل وجود دارد تا برای مشکلات شما، راه حل ارائه می دهند. پس اگر دنبال راه حلی هستید، فقط کافیست تا بپرسید.اما شاید مستقل هستید و فکر می‌کنید می‌توانید مثل یک قهرمان برنامه نویسی را یاد بگیرید و بعد روی پای خودتان بایستید. می‌توانید از خواندن راهنمای جامع برنامه نویس شدن شروع کنید و بعد، با دوره های تخصصی آموزش برنامه نویسی حرفه ای شوید اگر ذهن شما در مورد تکنولوژی و عملکرد آن کنجکاو نباشد، انگیزه کافی برای کسب دانش گسترده و عمیق در این رابطه و ادامهٔ‌ مسیر یادگیری را نخواهید داشت و در نتیجه هرگز برنامه‌نویس موفقی نخواهید شد.

جهان تکنولوژی مانند اقیانوس بزرگی از حوزه‌های مختلف است که می‌تواند کنجکاوی افراد را برانگیزاند و اشتیاق کشف چیزهای جدید را در آنان‌ بیدار کند. در همین راستا، توصیه می‌کنیم که هر چه زودتر زمینهٔ کنجکاوی خود را پیدا کنید و پاسخ سؤالات زیر را از خود جویا شوید:

– آیا برنامه‌نویسی واقعاً شما را به وجد می‌آورد؟
– آیا واقعاً به این مهارت و جنبه‌های کاربردی آن علاقه‌مندید؟
– آیا هیجان یادگیری بیشتر و عمیق‌تر در این زمینه را دارید؟

اگر پاسخ صادقانهٔ شما به این سؤالات منفی می‌باشد بهتر است هر چه زودتر برنامه‌نویسی را رها کنید و به دنبال علاقهٔ‌ خود بروید اما اگر پاسخ شما مثبت است، باید چشمان خود را کمی بازتر کنید و با دقت بیشتری به اقیانوس گسترده‌‌‌‌‌ٔ تکنولوژی بنگرید.

اعتماد

در کاری که می خواهید انجام دهید اعتماد به نفس داشته باشید و به اندازه کافی برای سوال پرسیدن اطمینان داشته باشید. اگر کسی روش دیگری برای انجام کاری به شما نشان داد ، دفاع نکنید و فکر نکنید که این کار را اشتباه انجام داده اید. در واقع این دید را داشته باشید که به شما روش دیگری برای حل مشکلاتتان آموزش داده می شود.

از فکر کردن خسته می‌شوید

اگر در فکر کردن سهل‌انگاری می‌کنید و متمرکز ماندن روی افکار برای شما کاری دشوار است، بعید است که بتوانید در برنامه‌نویسی موفق شوید. کدنویسی یک کار تماماً فکری است و با اینکه ما به عنوان انسان تمام روز را مشغول فکر کردن هستیم اما بسیاری از ما نمی‌توانیم مدت زیادی روی یک فکر خاص متمرکز بمانیم! وقتی یک برنامه‌نویس دچار عدم تمرکز می‌شود، ممکن است به صفحهٔ‌ نمایشگر خیره شود، در مرورگر از تبی به تب دیگر برود و یا ناامیدانه استک‌اورفلو را بالا و پایین کند بلکه راه‌حلی بیابد و همهٔ‌ این‌ها علامت این است که شما به یک مانع ذهنی برخورده‌اید و باید راهی برای عبور از آن بیابید.در حین برنامه‌نویسی ممکن است خسته شوید؛ نه‌تنها خستگی ذهنی بلکه خستگی جسمی که درست مانند وقتی است که ورزش کرده باشید و اگر عادت به تمرکز روی افکار نداشته باشید، کار برای شما دشوارتر هم می‌شود اما نگران نباشید زیرا همان‌طور که برای تقویت عضلات جسم خود ورزش می‌کنید، ذهن خود را نیز با تمرین دادن می‌توانید قوی‌تر نمایید. تصور کنید که ذهن شما هم یک عضله است و هر چه‌قدر بیشتر از آن استفاده کنید، بهتر و کاراتر عمل خواهد کرد و از همین روی همواره سعی کنید ذهن خود را به فکر کردن و تمرکز روی افکار خاص عادت دهید تا در موقع نیاز بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

صرفاً به دنبال یافتن پاسخ درست هستید

اگر فکر می‌کنید هدف نهایی برنامه‌نویسی فقط ارائهٔ پاسخ درست است، برنامه‌نویسی موفقی نخواهید شد. وقتی شروع به یادگیری مهارتی جدید می‌کنیم، دائماً می‌خواهیم بدانیم داریم کارها را درست انجام می‌دهیم یا خیر اما در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار «بستگی دارد.» پاسخی است که در اغلب اوقات به آن نیاز خواهیم داشت.از منظری خاص، برنامه‌نویسی علم مقایسهٔ شرایط مختلف است. در شرایطی خاص ممکن است یک راه‌حل مناسب‌تر باشد و در شرایطی دیگر راه‌حلی دیگر و از همین رو اینکه راه‌حلی درست است یا نَه کاملاً بستگی به شرایط و اهداف نرم‌افزار پیش روی شما دارد. اگر به برنامه‌نویسی به عنوان آزمون درست و غلط بودن راه‌حل‌ها نگاه کنید، توان نگاه کلی‌تر به مسائل را از دست می‌دهید و کم‌کم قدرت خلاقیت‌تان نابود می‌شود. در یک کلام، هر راه‌حلی درست است فقط به شرطی که با شرایط موجود هماهنگ باشد.

برنامه‌نویسی بیشتر شبیه به سرودن یک شعر یا نوشتن یک داستان است و باید همواره به جنبهٔ زیبایی‌شناسی آن نیز توجه داشته باشید. بنابراین دلیل شما برای استفاده از یک راه‌حل بسیار مهم‌تر از صرفاً درست بودن آن است زیرا داشتن این دید هنری به شما کمک می‌کند تا بین راه‌حل‌های ممکن، مناسب‌ترین گزینه را برای شرایط موجود انتخاب کنید.

در این ارتباط، با دانستن اینکه برای حل یک مسأله راه‌حل‌های بی‌شماری وجود دارد و با کسب تجربه و قرار گرفتن در موقعیت واقعی به تدریج دید عمیق‌تری نسبت به راه‌حل‌های مختلف پیدا می‌کنید، مناسب‌ترین راه‌حل را برگزینید.

نسبت به جزئیات بی‌توجه هستید

اگر جزئیات را نادیده بگیرید و از چیزهای کوچک بدون دقت عبور کنید، برنامه‌نویس موفقی نخواهید بود. سیستم‌های کامپیوتری دستگاه‌های دقیقی هستند و هنگامی که می‌خواهید با یک کامپیوتر با زبان صفر و یک صحبت کنید، باید نگاه خود را در سطح مورد انتظار دقیق کنید و تمام جزئیات را در نظر بگیرید و اگر به جزئیات بی‌توجه باشید، در بیشتر مواقع خود را در وسطِ چالش‌های فراوانی خواهید یافت.در حقیقت، این بدان معنا است که در حین کدنویسی باید دائماً جزئیات را در نظر داشته باشید به طوری که هر اسپیس، هر برکت، هر سمیکالن، هر حرف و هر کلمه‌ای مهم است و اگر یکی از این جزئیات اضافه باشد، حذف و یا جابه‌جا شود، به احتمال قریب به یقین برنامه درست کار نخواهد کرد. هنگامی که با خطایی مواجه می‌شوید باید بفهمید که دقیقاً کجای برنامه درست کار نمی‌کند و اگر از قبل به جزئیات دقت نکرده باشید، باید ساعت‌ها برای یافتن و رفع یک باگ وقت بگذارید.

روی هم رفته باید گفت که جزئیات مهم‌ هستند و زمانی که این واقعیت را بپذیرید، ذهن شما برای دقت به جزئیات آماده شده و اشتباهات ریز و جزئی را راحت‌تر تشخیص خواهد داد و بدین ترتیب می‌توانید کد خود را سازماندهی نموده و یا از ابزاهای مناسب برای این کار بهره ببرید.

به طور کلی ، چشم انداز مثبتی داشته باشید ، بسیاری از آموزش ها را بخوانید ، و سوالات زیادی بپرسید ،بدین روش شما یک برنامه نویس خوشحال خواهید بود! توصیه دیگری که باید به شما ارائه دهم این است که یک زبان را انتخاب کنید ، به آن تا زمانی که اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکنید، بچسبید. شما زمان زیادی برای یادگیری طیف وسیعی از زبان ها دارید ، اما هنگامی که کار خود را شروع می کنید ، فقط با یکی از آنها کار کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن