راهنمای خریدتلویزیون
موضوعات داغ

راهنمای خرید تلویزیون برای گیمرها

سلام گیمرا 😀

خرید تلویزیون برای گیم کاری حساسی است زیرا با اشتباه کردن در خرید آن، تلویزیون در آینده نه چندان دور، دیگر آن تلویزیون کارایی خود را برای گیم از دست خواهد‌داد. امسال سال2020 سالی است که دو کنسول قدرتمند ps5و xbox series x دو کنسولی که از قدرتمند‌ترین پردازنده‌ها بهره می‌برنده معرفی شدند. این دو کنسول در کنار اینکه خود پردازنده قدرتمندی دارند و بازی‌ها رو بدون لگ و تأخیر اجرا می‌کند در کنار این سخت‌افزار قدرتمند نیاز به یک تلویزیون قدرتمند برای انجام بازی با فریم‌ریت بالا نیازمندیم.

  • منظور از تلویزیون مناسب برای گیمینگ چیست؟

در دنیا تلویزیون، کمپانی‌ها برای افزایش بازار فروش و فروش تعداد بیشتر تلویزیون؛ تلویزیون‌ها مختلفی با ویژگی‌های متفاوت روانه بازار می‌کنند تا شخص بتواند با توجه به نیاز‌ها و بودجه خود تلویزیون مورد نیاز خود را خریداری کند.

کارایی تلویزیون برای گیمینگ به این گونه است که تلویزیون تصاویر با کیفیت و سریع بازی را با نهایت کارایی نمایش دهد. در اصل تلویزیون برای نمایش بهتر تصویر بازی باید فرکانس بالا، تاخیر در انتقال داده کم و زمان پاسخگویی کمی را داشته باشد. اما این گزینه ها و ویژگی ها چی هستند.

در این مطلب می‌خواهیم کمکی در خرید تلویزیون به گیمرا بکنیم ولی در ابتدا باید درباره اصول اولیه خریداری تلویزیون اطلاعات بدهیم.

خرید تلویزیون

کیفیت تصویر با توجه به مشخصات روی کاغذ، تعیین نمی‌شود!

شاید این جمله‌ی کوتاه به مذاق تولیدکنندگان بزرگ تلویزیون خوش نیاید اما عین حقیقت است. در واقع با بررسی مشخصات انواع تلویزیون احتمالاً شما هم به این نتیجه می‌رسید که هدف از ارائه‌ی کاتالوگ و مشخصات تلویزیون‌ها، گیج کردن مشتری است. البته برخی از مشخصات ذکر شده روی کاغذ بسیار با اهمیت هستند، مثل وزن و انواع ورودی‌ها و خروجی‌های تلویزیون. اما در مجموع پارامترهایی بی‌اهمیت یا کم‌اهمیتی در کاتالوگ محصولات دیده می‌شود و ممکن است برخی از موارد دارای مقادیر نادرست هم باشند.

نرخ نوسازی بر حسب هرتز که اعدادی از جمله 120، 240 و 600 هرتز را روبروی آن می‌بینیم و در حقیقت یک پارامتر پیچیده و تا حدی مبهم است. شاید در کاربردهای معمولی، نرخ نوسازی بالا به هیچ وجه اثرگذار نباشد اما هزینه خرید تلویزیون را زیاد می‌کند. توصیه‌ی ما این است که به جای توجه به صفحه‌ی مشخصات تلویزیون، فکر دیگری کنید، شاید بهترین کار نادیده گرفتن آن‌ها باشد! برای تشخیص بهترین کیفیت تصویر، بدترین راه ممکن استفاده از مشخصاتی است که در کاتالوگ محصولات ذکر می‌شود، لذا به هیچ عنوان به آن استناد نکنید.

اندازه، آیا تلویزیون بزرگ‌تر بهتر است؟

شاید مهم‌ترین بخش از انتخاب شما هنگام خرید تلویزیون جدید، اندازه‌ی صفحه‌ی آن باشد. اما این انتخاب در همجا یکسان نیست و افراد نسبت به مکان و نیاز‌های خود در اندازه‌های مختلف خریداری می‌کنند. اندازه‌ی تلویزیون نسبت به امکانات و قابلیت‌هایی مثل عینک سه‌بعدی، نرخ نوسازی بالاتر و تلویزیون‌های هوشمند، اهمیت بیشتری دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که با بودجه‌ای که در اختیار دارید، سراغ تلویزیون‌های بزرگ‌تر بروید. معمولاً بیشتر کاربران از اینکه تلویزیونی با ابعاد بزرگ‌تر نخریده‌اند، اظهار پشیمانی می‌کنند، مراقب باشید شما هم به این دسته از مشتریان نپیوندید.

اندازه‌ی صفحات تلویزیون به صورت قطری محاسبه می‌شود و این اندازه معمولا در بازه‌ی ۲۰ تا ۸۰ اینچ قرار دارد. تلویزیون‌هایی که در آشپزخانه یا اتاق خواب قرار می‌گیرند می‌توانند بین ۲۴ تا ۳۲ اینچ باشند؛ اما اگر قصد خرید تلویزیون اصلی منزل را دارید، اندازه‌ای بین ۵۰ تا ۶۵ اینچ پیشنهاد می‌شود. در صورتی که فاصله‌ی شما از تلویزیون خیلی زیاد باشد، می‌توانید به اندازه‌های بزرگ‌تر نیز فکر کنید. (البته راهنماهای بسیاری در اینترنت وجود دارد که می‌تواند در محاسبه‌ی فاصله‌ی نسبتا مناسب شما را یاری کند.)

امروزه اکثر نمایشگرهای بزرگ از نوع اولترا اچ‌دی هستند و با توجه به کاهش قیمت این پنل‌‌ها، می‌توان گفت در حال حاضر خرید آن‌‌ها منطقی‌تر بوده و توصیه می‌شود. این تلویزیون‌ها به رزولوشن 4k با تراکم پیکسل بالا مجهز هستند. بدین معنی که حتی اگر از فاصله‌ی نزدیک به تماشای محتوای ویدیویی (البته به شرط استفاده از محتوای 4k) این تلویزیون‌ها بنشینید، جزئیات بیشتری را مشاهده خواهید کرد لازم است بودجه‌ی خود را نیز در نظر بگیرید. تلویزیون‌های خوب در بازه قیمتی ناچیز از یکدیگر قرار دارند و در این بازه انتخاب‌های متفاوت و بسیارخوبی وجود ‌دارد. اندازه‌ی نمایشگر، ویژگی‌ها و برند همگی از عواملی هستند که بر قیمت تأثیر می‌گذارند.

سایز تلویزیون‌ها
  • رزولوشن

رزولوشن تصویر یکی دیگر از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در کیفیت نهایی تصاویر است. عبارات HD، Full HD، Ultra HD و… به رزولوشن تصویر تلویزیون اشاره دارند. امروزه اکثر تلویزیون‌های ملقب به HDTV رزولوشنی برابر با فول اچ‌دی یا 1080p ارائه می‌کنند. این به معنی استفاده از چیدمان ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است. این نمایشگرها ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی دارند و در مجموع حدود دو میلیون پیکسل را در خود جای می‌دهند. برای داشتن تصویری ذهنی از پیکسل، میتوانید آن را به منزله‌ی نقطه‌های کوچکی تصور کنید که از مجموع آن‌ها تصویر به وجود می‌آید.

تلویزیون‌های Ultra HD که به 4k نیز شهرت دارند، رزولوشنی برابر با ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ دارند و در نتیجه هشت میلیون پیکسل را شامل می‌شوند. این مقدار چهار برابر پیکسل‌های موجود در تلویزیون‌های 1080pرایج است. تراکم بالای پیکسل‌ها در نمایشگرهای اولترا اچ‌دی، توانایی آن‌‌ها را در نمایش عالی جزئیات تصاویر افزایش قابل توجهی می‌دهد. برتری این نمایشگرها بیشتر در اندازه‌های بزرگ مثل ۶۵ اینچ و بزرگ‌تر خودنمایی می‌کند. همچنین، در صورتی که بخواهید نزدیک‌تر از فاصله‌ی استاندارد در برابر این تلویزیون‌ها نشسته و محتوا ویدیویی را تجربه کنید، تفاوت کیفیت آن‌‌ها با تلویزیون‌های 1080p محسوس خواهد بود..

  • بازه‌ی پویایی بالا (HDR)

همان‌طور که اشاره شد، HDR ویژگی خاص تلویزیون‌های جدید است. اگر از این قابلیت، درست و به‌جا استفاده شود، باعث افزایش روشنایی، کنتراست، بهبود رنگ و طبیعی‌تر به نظر آمدن تصاویر خواهد شد. همان‌طور که در تصویر مبالغه‌آمیز زیر می‌بینید، وقتی اچ‌دی‌آر فعال است، جزئیاتی مشاهده می‌شود که بدون این فناوری قادر به دیدن آن‌‌ها نیستید. به علاوه، برخی قسمت‌های ویژه مانند اشعه‌ی نور و بازتاب آن که به طبیعی‌تر جلوه کردن تصویر کمک می‌کنند، تنها در صورت فعال بودن اچ‌دی‌آر نمود پیدا می‌کنند. اچ‌دی‌آر تمام این تفاوت‌ها را با افزایش فاصله بین روشن‌ترین سفید و تاریک‌ترین سیاهی که یک تلویزیون می‌تواند خلق کند، ایجاد می‌کند.

رزولوشن تلویزیون
  • ویژگی هایی که در تلویزیون برای بازی حائز اهمیت هستند:

در تلویزیون چه ویژگی هایی برای بازی مهم هستند و تاثیر مستقیم در نمایش تصویر بازی را دارند. آنچه واضح است عملکرد مکمل گونه قطعات موجود در تلویزیون است. در تلویزیون 3 ویژگی و یا امکانات برای بازی نقش اساسی ایفا می کنند. در تلویزیون زمان پاسخگویی، فرکانس تصویر و میزان تاخیر در انتقال داده در پورت ها و ورودی و خروجی ها بسیار مهم هستند. این ویژگی ها اگر در بالاترین حد و کارایی خود باشند، کاربر بهتر و بیشتر از بازی لذت خواهد برد.

زمان پاسخگویی (Response Time)

 زمان پاسخگویی چیست؟ این ویژگی به صفحه تلویزیون مربوط می شود.  زمان پاسخگویی به زمان تغییر در نمایش پیکسل گفته می شود. برای نمونه یک پیکسل در مدت زمانی  خاموش و یا روشن می شود و یا از یک رنگ به رنگ دیگر متمایل می شود و انتشار می دهد. با آن مدت زمان تغییر، زمان پاسخگویی می گویند.  کم بودن زمان پاسخگویی در جهت افزایش کارایی نمایش تصویر است. این ویژگی در مشخصات تلویزیون در وب سایت شرکت سازنده آورده می شود که برحسب میلی ثانیه بیان می شود.

 فرکانس تصویر

فرکانس تصویر به صورت هرتز بیان می شود و به تعداد فریم های نمایش داده شوند در واحد زمان یعنی یک ثانیه گفته می شود. فرکانس تصویر به قدرت پردازنده مربوط می شود. توانایی پردازنده را نشان می دهد. امروزه پردازنده ها از 50 تا 120 هرتز فرکان تصویر را دارند که برای کاربری بازی هر چه بیشتر باشد بهتر است چراکه روان بودن تصویر افزایش می یابد و تاری و بلور تصویر به حداقل می رسد.

تاخیر در انتقال داده (Input Lag)

به مدت زمانی که طول می کشد تا داده ها از از منبع( کنسول بازی و یا پخش کننده تصویر)  به تلویزیون( صفحه نمایش) برسد زمان تاخیر می گویند. زمان تاخیر یا Input Lag در تلویزیون به پورت ها مربوط می شود و خروجی وورودی های تلویزیون می توانند در انتقال داده تاثیر بسزایی را داشته باشند. هر چه میزان تاخیر در انتقال داده کمتر باشد تصاویر بهزی به بهترین نحو ممکن ارائه می شود.  

عمق نمایش داده (Bit Depth)

در تلویزیون از صفحه نمایش برای ارائه تصویر استفاده می شود. صفحه نمایش باید ویژگی هایی را داشته باشد که بتواند در ارائه تصویر نقشی کاربردی داشته باشد. یکی از ویژگی های صفحه نمایش، نمایش داده های پردازش شده است. هر صفحه نمایش با توان و سرعتی متفاوت داده ها را پردازش می کند که در حال حاضر صفحه نمایش هایی با عمق نمایش داده 8 بیت و 10 بیت در بازار وجود دارند. تلویزیون های اولد معمولا با صفحه نمایش با عمق نمایش داده 10 بیت وبقیه تلویزیون های عمق نمایش داده 8 بیت را دارند. هر چه عمق نمایش داده بیشتر باشد تصاویر بازی با کیفیت و کارایی بیشتری نمایش داده می شوند.

ویژگی های نرم افزاری

در تلویزیون علاوه بر موارد اشاره بالا از ویژگی ها وساختار نرم افزاری استفاده می شود که تاثیر قابل توجهی در افزایش کارایی نمایش تصاویر بازی را ایجاد می کنند. در تلویزیون ها از ویژگی هایی مانند Game Mode، ALLM و یا HGIG و … استفاده می شود که بازی را ارتقای کیفیت می دهند و این عمل را با افزایش سرعت انتقال داده ایجاد می کنند. در تلویزیون های 2020 معمولا از این ویژگی های استفاده می شود.

نلویزیون گیمینگ

کلام آخر:

در این مقاله سعی کردیم تمامی ویژگی‌هایی که یک کاربر گیمینگ از تلویزیون خود می‌خواهد را شرح بدیم. کاربری بازی برای گیمرها و کاربران بازی بسیار مهم است. تلویزیون اگر برای کاربری بازی از مشخصات قوی برخوردار نباشد عملا بلا استفاده خواهد بود و گیمیر در هنگام خرید با بررسی نمونه‌های موجود در بازار و امکاناتی که لازم دارد و نیم نگاه به بودجه خود می‌تواند بهترین انتخاب‌ها در این بازار وسیع داشته باشد.نهایتا با در نظر گرفتن اولویت‌های خود و همچنین اعمال سلیقه‌ و مشورت اعضای خانواده تلویزیون جدید خود را انتخاب کنید. امیدواریم از این راهنمای خرید استفاده‌ی کافی را برده باشید. نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها با کافه دستیار به اشتراک بگذارید.

این مطلب را می‌توانید در ویرگول نیز مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن