دوره های آموزشیآموزش طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری چیست؟

مدت هاست که جمله معروفی در دنیای وب و مخصوصاً بازاریابی و فروش بر سر زبان‌ ها افتاده با این مضمون که «محتوا پادشاه است». استفاده از صفت پادشاه برای محتوا حاکی از اهمیت فراوان آن است. معمولاً چیزی که در نهایت به دنبال ارائه آن به مخاطب هستیم، محتواست. اما نکته مهمی که علاوه بر کیفیت و تناسب محتوا باید مد نظر قرار بگیرد، نحوه ارائه محتواست. توجه داشته باشید که اگر محتوای مورد نظر را به خوبی و به گونه‌ ای ارائه نکنید که به مذاق مخاطب هدفتان خوش بیاید، چه بسا اصلاً خوانده نشود و به مرحله بررسی کلی و جلب توجه وی نرسد؛ چه رسد به اینکه بخواهد مخاطب را به انجام عمل مورد نظر شما (تبدیل) متقاعد و ترغیب کند. یکی از مهم ترین مباحثی که در پاسخ به این سؤال به وجود آمده، مبحث User Interface یا رابط کاربری است.

رابط کاربری چیست؟​

رابط کاربری یا UI شکل اختصاری عبارت User Interface است. در واقع رابط کاربری عامل تعامل سیستم مورد نظر با کاربر است. UI Design یا طراحی رابط کاربری، مبحثی است که به طراحی رابط کاربری برای دستگاه‌ها، نرم ‌افزارها و همچنین محیط وب می ‌پردازد و بر تناسب و زیبایی تمرکز دارد؛ با این هدف که امکان استفاده بیشتر و بهتری از طرح و محتوای مورد نظر فراهم شود و تجربه کاربری بهتری برای مخاطب رقم بخورد. به عبارت دیگر UI متشکل از همه مؤلفه‌ هایی است که امکان تعامل کاربر با سیستم یا محصول ما را فراهم می‌کنند. بهبود رابط کاربری یکی از اساسی ترین مباحث در دنیای IT می باشد. به گونه ای که ابزار تعاملی را تا حدی  بهبود دهد که کاربر بتواند خیلی راحت و بدون مشکل با سیستم مورد نظر کار کند.

به طور خلاصه، طراحی رابط کاربری معمولاً ترکیبی از موارد زیر است:

 • طرح بصری: یعنی حال و هوا و حسی که به دنبال انتقال آن هستیم.
 • طراحی تعامل: یعنی نحوه عملکرد طرح ما و تأثیر آن بر تعامل مخاطب با طرح و محتوا.

چرا به UI نیاز داریم؟​

پُر واضح است که هر چیزی که به مخاطب خود ارائه می‌کنید باید از لحاظ بصری جذاب و زیبا باشد و به مذاق وی خوش بیاید. یک رابط کاربری مناسب یک زبان بصری واحد به وجود می ‌آورد که به بهبود تعامل کاربران با محصول شما کمک خواهد کرد. در واقع، UI یا رابط کاربری فصل مشترک طراحی تعامل (Interaction Design)، طراحی بصری (Visual Design) و معماری اطلاعات (Information Architecture) به شمار می ‌رود و خواه ناخواه همه ابعاد آنچه که به مخاطب خود عرضه می ‌کنید را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در غیاب یک رابط کاربری مناسب، تعامل کاربر به نحو مطلوبی انجام نمی ‌شود و لذا نتایج چندان ایده آلی را شاهد نخواهیم بود.

طراحی رابط کاربری شامل چه بخش‌هایی است؟

ایجاد یک طراحی رابط کاربری خوشایند و مناسب بدون استفاده از همه تکنیک ‌های کاربردی حوزه ‌های زیر امکانپذیر نخواهد بود:

 • طراحی بصری: آرمان اصلی طراحی بصری یا Visual Design، شکل دادن و بهبود تجربه کاربری به کمک تصاویر، نقش و نگارها، تایپوگرافی، استفاده از فضاهای خالی، طرح بندی و رنگ است. با استفاده از تکنیک‌ های طراحی بصری می ‌توانید محصول نهایی را بر اساس اصول زیبایی شناختی طراحی کنید و به کمک قواعد شناخته شده ‌ای که امتحان خود را پس داده‌ اند از طرح‌ های کاربر محور استفاده نمایید.
 • رنگ‌ها: به دلیل تداعیات ناخودآگاه ذهنی حاصل از استفاده از رنگ‌ های مختلف و تأثیر آن‌ها بر عواطف و معنایی که به مخاطب منتقل می‌شود، استفاده از رنگ ‌های مناسب برای هر پروژه‌ ای یک ضرورت به شمار می ‌رود. به علاوه، نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت استفاده هوشمندانه از رنگ‌های برند با توجه به طرح و پیام مورد نظر است.
 • طراحی گرافیک: Graphic Design یا طراحی گرافیک مسئول ترکیب تصاویر، تایپوگرافی یا آیتم ‌های گرافیکی متحرک یا موشن گرافیک (Motion Graphic) به گونه‌ ای است که بتوانند مخاطب یا مشتری را تحت تأثیر قرار بدهند. طراحی گرافیک به دنبال کمال پیکسلی (Pixel Perfection) است؛ یعنی تمام نقاط، فضاهای خالی و رنگ‌ها باید با اصول حاکم بر برند هماهنگ باشند. توجه داشته باشید که طراحی گرافیک یک حوزه تخصصی است و خلق طرح ‌های خارق العاده مستلزم استادی و مهارت حرفه ‌ای و همچنین تجربه کافی خواهد بود. ضمناً اغلب نمی‌ توان مرز واضحی را در بین طراحی گرافیک و طراحی بصری ترسیم کرد.
 • موکاپ (Mockup): موکاپ یک مدل کوچک ‌تر یا هم اندازه با طرح اصلی است که برای پیش نمایش، ارزیابی طراحی، تبلیغ یا اهداف دیگر تهیه می‌شود. منظور از طراحی موکاپ، نمایش ظاهر نهایی طرح با جزئیات بصری آن، مانند رنگ‌ ها و تایپوگرافی است. غالباً موکاپ با Wireframe و پروتوتایپ اشتباه گرفته می‌ شود، اما هر یک از این موارد در واقع یک مرحله متفاوت از فرآیند طراحی UI محسوب می ‌شوند. Wireframe یا شَمای کلی یک روش نه چندان دقیق برای ارائه طرح است که ساختار و طرح کلی محصول نهایی را نشان می‌دهد. موکاپ برخلاف Wireframe بیشتر به یک پروتوتایپ یا پیش نمونه از محصول نهایی شبیه است، اما امکان تعامل با آن وجود ندارد. با طراحی موکاپ می ‌توان طرح واضحتری از طراحی UI نهایی در ذهن ایجاد کرد و گزینه ‌های متنوع ‌تر و متناسب‌ تری را برای سازمان‌ دهی محتوا مد نظر قرار داد.
 • تایپوگرافی: تایپوگرافی یکی از ستون‌ های اصلی بیشتر انواع مختلف طراحی رابط کاربری به شمار می‌ رود. تایپوگرافی، هنر و دانش کاربرد و سازمان ‌دهی فونت ‌هاست و هدف آن ارائه متن ‌های زیبا و خوانا به خواننده است. در واقع، تایپوگرافی یک لایه دیگر از معنا و مفهوم را به متن شما اضافه می ‌کند. یک تایپوگرافی خوب باید:

o در صفحات نمایش مختلف با هر ابعاد و اندازه‌ای عملکرد مناسبی داشته باشد؛

o حروف استفاده شده در آن به راحتی قابل تمیز باشند؛

o به تناسب سلسله مراتبی محتوا توجه شده باشد تا آنچه که ارائه می ‌شود قابل هضم تر شود.

طراحی رابط کاربری مدرن و امروزی علاوه بر موارد یاد شده تا حد زیادی به طراحی متحرک یا Motion Design نیز وابسته شده است. انیمیشن‌ ها، جلوه‌های بصری و افکت ‌هایی که در هنگام جابجایی در صفحه مشاهده می‌ شوند، همگی تأثیر چشمگیری بر کاربرانی خواهند داشت که برای اولین بار با محصول شما تعامل می ‌کنند.

ابزارهای نمونه سازی

بسته به اینکه رابط کاربری مورد نظر را برای چه چیزی (مثلاً نرم‌افزار یا سایت) طراحی می ‌کنید می‌توانید از ابزارهای گوناگونی کمک بگیرید که در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • InVision
 • Frame Box
 • Pidoco
 • CogTool
 • Wirefy
 • Sketch
 • Adobe XD
 • Justinmind
 • Keynote
 • Google slides

اصول طراحی UI

یک طراح خوب در هنگام نمونه سازی و طراحی رابط کاربری از 6 اصل طراحی پیروی می‌ کند:

 • ساختارمندی: این اصل با کلیت معماری رابط کاربری در ارتباط است و اعتقاد دارد که طرح باید واضح، هماهنگ و قابل درک بوده و موارد مرتبط را در کنار هم و موارد بی ربط را از هم جدا کند؛ به گونه‌ ای که ساختار قابل قبولی بر تمامیت مدل UI حکمفرما شود.
 • سادگی: طراحی UI باید باعث ساده سازی و تسهیل انجام فعالیت ‌های مختلف برای کاربر شود، به گونه‌ ای که مخاطب با محیط کاربری احساس غریبگی نکند.
 • نمایانی: طراحی UI باید به گونه ‌ای انجام شود که همه گزینه‌ ها و مؤلفه ‌های مورد نیاز کاربر بدون وجود هیچ عامل مزاحم و بلا استفاده ‌ای آشکار بوده و در دسترس وی قرار داشته باشند. هیچ اطلاعات تکراری و گزینه‌ هایی که دلیل موجهی برای وجودشان متصور نیست در طراحی UI جایی ندارند.
 • واکنش پذیری: کاربر باید متناسب با هر عملی که انجام می‌ دهد و هر اتفاقی که در سطح سیستم یا طراحی رابط کاربری روی می ‌دهد، واکنش و پیام‌های مناسبی را دریافت کند.
 • تولرانس (Tolerance) یا خطا پذیری: طراحی رابط کاربری باید انعطاف پذیر باشد و امکان لغو و تکرار عمل قبلی (undo و redo) را مهیا کند تا از اشتباه و استفاده نامطلوب جلوگیری شود.
 • اصلاح و بازیافت پذیری: باید بتوان مؤلفه‌ های داخلی و خارجی مورد استفاده در طراحی UI را اصلاح و مجدداً از آنها استفاده کرد.

تکنیک‌های UI

اما چطور می‌ توانیم اصول طراحی رابط کاربری که در بالا به آنها اشاره شد را محقق کنیم؟ در این راستا باید به سراغ استفاده از برخی از تاکتیک‌ های ساده و در عین حال سودمند برویم.

قبل از هر چیزی باید بدانیم که دقیقاً منظور از یک تکنیک رابط کاربری یا UI (تکنیک تعامل یا تکنیک ورودی) چیست. تکنیک UI یک مجموعه از مؤلفه‌های نرم ‌افزاری و سخت ‌افزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند کاری را به انجام برسانند. به عنوان نمونه می ‌توان به مواردی مانند کلیک بر یک دکمه، انجام یک حرکت با ماوس یا بیان یک دستور صوتی اشاره کرد.

ده‌ها تکنیک مؤثر مختلف در طراحی UI وجود دارد که ما در اینجا به طور خلاصه به شناخته ‌شده‌ ترین آن‌ها اشاره می ‌کنیم:

 • سبک و سیاق تعامل: مانند پر کردن فرم یا انتخاب یک آیتم از منو.
 • الگوهای طراحی تعامل: این الگوها راهی را برای توصیف راهکارهایی به منظور حل مشکلات رایج در کاربرد پذیری یا استفاده از مؤلفه ‌های مختلف در یک زمینه خاص فراهم می ‌کنند. به عبارت دیگر، این یک روش رسمی به منظور ارائه راه حل برای مشکلات رایج طراحی است.

سخن آخر: تاثیر بهبود رابط کاربری سایت در سئو

یکی از بارخوردهای طراحی رابط کاربری مناسب، جذب و حفظ کاربران است. این موضوع در سایت ها به عنوان نشانه ای مثبت در جهت اثبات کیفیت و کارایی است. از آنجایی که گوگل در مسیر توجه به نیاز کاربران حرکت می کند پس می توان گفت رابط کاربری خوب تاثیر مناسبی بر روی سئوی سایت خواهد داشت.

جهت اطلاعات بیشتر بر روی تاثیر آموزش طراحی رابط کاربری بر سئوی سایت کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن