آموزش طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری یا UI مخفف User Interface است. رابط کاربری بخش گرافیکی یک محصول است که کاربر آن را می بیند. متن ها، فرم ها، رنگ ها، دکمه ها، تصاویر، انیمیشن ها، نمودارها و… همه اجزای تشکیل دهنده رابط کاربری یک محصول هستند، از این نظر آموزش طراحی رابط کاربری اهمیت فوق العاده ای دارد و بخش مهمی از بقای محصول هم به همین رابط کاربری بستگی خواهد داشت چرا که راه ارتباطی کاربر با محصول رابط کاربری آن است و اگر کاربران نتوانند به صورت اصولی و درست از طریق رابط کاربری محصول، از آن استفاده کنند، احتمالا محصول را کنار می گذارند.

افرادی که طراحی رابط کاربری را انجام می دهند (UI Designers) طراحان گرافیک هستند که با توجه به اصول طراحی رابط کاربری و آموزش UI به صورت حرفه ای به طراحی رابط کاربری محصولات مختلف می پردازند و در واقع اینکه یک وبسایت یا اپلیکیشن چه ظاهری داشته باشد توسط طراحان رابط کاربری تعیین می شود. وظیفه یک طراح رابط کاربری خلق یک رابط کاربری زیبا و حرفه ای برای محصول است که علاوه بر زیبایی وبسایت یا اپلیکیشن با اهداف کسب و کار هماهنگی لازم را داشته باشد.

رابط کاربری سایت

همانطور که گفته شد طراحی رابط کاربری نقش بسیار موثری در جذب و حفظ کاربر دارد! اگر طراحی رابط کاربری سایت به صورت درست و کارشناسی شده پیاده شود کاربران به راحتی می توانند با سایت تعامل خوبی برقرار کنند. اما اگر طراحی رابط کاربری یک وبسایت دارای مشکل باشد و نتواند انتظارات یک کاربر را برآورده کند، حتی با وجود محتوا و ساختار ارزشمند در بخش های مختلف سایت، نمی توان انتظار بازخورد مناسبی از تعامل کاربران با سایت داشت. برای اینکه بتوانیم طراحی رابط کاربری مناسبی را پیاده سازی کنیم باید بیش از همه به دنبال این باشیم که کاربران با چه رابط کاربری راحت تر هستند، و این امر تنها با آموزش طراحی رابط کاربری به صورت درست و علمی میسر خواهد شد.

رابط کاربری موبایل

طراحی UI در موبایل بسیار پیچیده تر از طراحی آن برای یک وبسایت است. زیرا تعداد مسیرهای موجود در یک دستگاه موبایل، امکانات آن و تعداد دفعاتی که کاربر با موبایل در طول روز با آن سر و کار دارد کاملا با یک وبسایت متفاوت است.

هر شرکت سازنده موبایل، طراحی رابط کاربری اختصاصی خودش را بر روی گوشی های موبایل خود دارد، اگر دقت کرده باشید طراحی رابط کاربری موجود در برخی گوشی ها چنان هوشمندانه و دقیق پیاده شده است که وقتی از آنها استفاده می کنیم احساس خوبی به ما دست می دهد. اما اگر این موضوع رعایت نشود حس خوبی به کاربر منتقل نمی شود. توجه به راحتی، سبک طراحی، دسترسی بهتر و سریعتر از جمله مواردی هستند که باید در طراحی رابط کاربری موبایل به آنها توجه شود. دوره طراحی رابط کاربری موبایل به صورت حضوری یا آنلاین بهترین گزینه برای آموزش طراحی رابط کاربری به صورت سریع و اصولی هستند.

چرا باید آموزش طراحی رابط کاربری را به صورت حرفه ای دنبال کنیم؟

عموما کاری که بر مبنای اصول و استانداردها نباشد شانس چندانی برای موفقیت ندارد. اصول، مبانی و استانداردها حاصل سال ها تحقیق و پژوهش در زمنیه های مختلف مرتبط با هر رشته هستند و در واقع در مورد محصولات مختلف کارایی دارند. اصول و استانداردها سنگ بنای موفقیت یک محصول هستند. برای ایجاد یک حس خوب برای کاربران باید به اصول و استانداردها در کنار تکنیک ها و سلایق توجه کرد.
اگر وارد بازار بین المللی شوید و از اصول طراحی رابط کاربری (UI) و استانداردهای طراحی رابط کاربری برای محصولاتتان استفاده نکنید، محصولات شما نه مشتری پسند خواهد بود و نه کاربرپسند، محصولاتی که استانداردهای لازم را نداشته باشند در بازار بین المللی جایی ندارند.
حوزه طراحی رابط کاربری همزمان با گسترده شدن استارتاپ ها و کسب و کارهای آنلاین به طور ویژه ای رو به رشد است. هر محصولی که وارد بازار می شود نیازمند رابط کاربری است و بنابراین طراحی رابط کاربری از پرطرفدارترین حوزه های مرتبط با کسب و کارهای آنلاین است، هم زمان با افزایش نیاز به طراحی رابط کاربری، نیاز به طراحان حرفه ای برای این حوزه هم بیشتر می شود و طبیعتا افراد بیشتری پا به حوزه طراحی رابط کاربری می گذارند اما فراموش نکنید که طراحی فقط خلاقیت و سلیقه نیست! طراحان حرفه ای با شرکت در دوره آموزش طراحی رابط کاربری یا به صورت خودآموز زمان زیادی را صرف آموزش طراحی رابط کاربری به روش های مختلف می کنند.

معرفی نرم افزارهای طراحی رابط کاربری

ابزار‌های طراحی رابط کاربری مختلف و زیادی در این زمینه وجود دارند که افراد متخصص طراحی رابط کاربری از آن‌ها استفاده می‌کنند. درگذشته که نرم ‌افزار‌های گرافیکی زیادی وجود نداشت همه از نرم افزار فتوشاپ برای طراحی رابط‌ کاربری استفاده می‌کردند اما بخاطر کمبود‌های افراد نرم ‌افزار‌های دیگری را برای این کار انتخاب کردند. معروف‌ ترین ابزار که در سال ‌های اخیر بازار را در دست داشته است و اکثر طراحان از آن استفاده می‌کنند Sketch (اسکچ) نام دارد. رقیب دیگر این نرم ‌افزر که متعلق به شرکت ادوبی است و پیشرفت خیلی خوبی داشته است نرم افزار Adobe XD است.

یادگیری این دو نرم افزار به صورت حرفه ای کفایت می کند. دیگر نرم ‌افزارهایی که وجود دارند:

• فیگما (Figma)
• اینویژن (InVisionApp)
• فریمر ایکس (Framer X)
• یو ایکس پین (UXPin)

تاثیر طراحی رابط کاربری بر سئو

طراحی UI تاثیر زیادی در سئو سایت دارد. برای بهبود سئو سایت باید به  طراحی UI توجه کرد . طراحی UI خوب در سئو سایت تان نقش مهمی دارد. اگر قصد دارید رتبه خوبی در سایت کسب کنید به طراحی UI سایت تان توجه کنید.

سایت هایی که در صفحه ی اول گوگل قرار دارند سایت شان از طراحی UI خوبی برخوردار است که قسمت های مختلف سایت ارتباط خوبی با یک دیگر دارند و افراد می توانند به سادگی به اطلاعات قسمت های مختلف دسترسی داشته باشند. اگر سایت شما براساس زبان برنامه نویسی وردپرس باشد براساس رابط کاربری طراحی خواهد شد زیرا این برنامه براساس استانداردهای طراحی UI است و سایت تان از سادگی و زیبای خوبی بر خوردار است.


برای یادگیری طراحی رابط کاربری چه کار کنیم؟

برای یادگیری و آموزش طراحی رابط کاربری چند راه اساسی وجود دارد:

۱) از وبسایت های آموزشی خارجی استفاده کنید وبا دیدن ویدئوهای آموزش طراحی رابط کاربری به صورت خودآموز اقدام به یادگیری کنید.

۲) از دوره های آنلاین آموزش طراحی رابط کاربری (آموزش UI)  استفاده کنید.

۳) در کلاس های حضوری آموزش طراحی رابط کاربری ثبت نام کنید.

این سه روش تمام راه های شما برای ورود به جمع متخصصین طراحی رابط کاربری می‌باشد اما هرکدام مزایا و ایراداتی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می پردازیم.

از امتیازات دوره های خودآموز آموزش UI می‌توان به انعطاف پذیری بالا برای دانشجو اشاره کرد. ویدئوهای وبسایت های خارجی نسبت به ویدئوهای داخلی از کیفیت محتوایی بالاتری برخوردارند و می‌‌توانند شما را تا حدی با اصول کلی طراحی رابط کاربری آشنا سازند.

با فرض آشنایی شما به زبان انگلیسی برای بهره مند شدن از دوره های خودآموز طراحی UI، از ایرادات مهم این دوره ها می‌توان به عدم دسترسی به اساتید برای پرسش به سوالات، عدم مشارکت در پروژه های کاربردی، هزینه نسبتا بالا اشاره کرد.

از طرفی دوره های تخصصی آموزش UI نیز اگر سرفصل های بروز، متناسب با نیاز بازار کار و پروژه محور نداشته باشند، عملا هیچ اطلاعات درستی به شما نمی دهند.

پس بهتر است قبل از هر تصمیمی زمان بیشتری را به تحقیق در مورد دوره های آموزش طراحی رابط کاربری اختصاص دهید. سعی کنید اساتید حرفه ای را بشناسید، سرفصل های آموزشی را مقایسه کنید، ویژگی هایی مانند دسترسی به منابع آموزشی و پروژه های عملی را ملاک قرار دهید و در انتها، بهترین دوره ای که شما را به هدفتان نزدیک می کند انتخاب کنید.

بازار کار متخصصان طراحی رابط کاربری

در کشور ما کمتر از یک دهه است که بازار نیاز خود به متخصصان طراحی UI را به طور کامل درک کرده است این موضوع وقتی برای شما روشن می شود که گشتی در سایت های کاریابی بزنید. درایران بسیاری از شرکت ها به دنبال متخصصان UI/UX هستند چرا که یک دیزاینر حرفه ای باید از تجربه کاربری نیز سررشته داشته باشد.

از آنجایی که یک متخصص UI می‌تواند به صورت دورکار (freelance) نیز به فعالیت بپردازد، دست متخصصین این حوزه برای پذیرش پروژه های خارجی و بالطبع کسب درامد ارزی کاملا باز خواهد بود. وبسایت معتبر و معروف Glassdoor میانگین درامد سالانه طراحان رابط کاربری را حدود 76000 دلار براورد کرده است.

حرف آخر

دقت و توجه بیشتر در طراحی UI یا رابط کاربری به تسهیل و افزایش هر چه بیشتر و بهتر درک و هضم محتوا و در نهایت انجام عمل مورد نظر از سوی مخاطب کمک خواهد کرد. بنا بر اهمیت این موضوع و با توجه به شرایط حال حاضر کشور می توانید به جای شرکت در دوره های حضوری در دوره های مجازی آموزش طراحی رابط کاربری ( آموزش ui) شرکت کنید.

وبسایت آمانج یکی از معتبرترین وبسایت های آموزشی برگزار کننده دوره طراحی رابط کاربری سایت و دوره طراحی رابط کاربری موبایل (دوره طراحی رابط کاربری اندروید) است که می توانید با شرکت در دوره جامع طراحی رابط کاربری آن به صورت حضوری و یا آنلاین آموزش UI را به صورت اصولی و حرفه ای دنبال کنید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن