آموزش طراحی تجربه کاربری

در این نوشته خواهید خواند:
  Add a header to begin generating the table of contents
  آموزش ux ٬ دوره طراحی تجربه کاربری آنلاین٬ دوره‌ طراحی تجربه کاربری پروژه‌محور , ٬user experience ,user experience design

  اتفاقی٬ در خیابان به یکی از هم‌رشته‌ای‌هایتان  برمی‌‌خورید. آخرین خبری که ازش داشتید این بوده که مثل شما کار و باری ندارد. اما ظاهرش به آدم‌های بیکار شبیه نیست. ازش سوال می‌کنید و می‌فهمید که ای دل غافل! طرف نه تنها شغل به ‌درد بُخوری برای خودش دست و پا کرده٬ پول خوبی هم در می‌آورد.

  در جواب سوال و تعجب شما می‌گوید که یک طراح تجربه کاربری یا UX designer شده. آموزش طراحی تجربه کاربری را گذرانده و این مهارت را یاد گرفته و بعد هم کار پیدا کرده. خیلی از کارش راضیست و درآمد خوبی دارد و برنامه‌های متنوعی برای آینده‌اش چیده و خلاصه٬  همه‌چیز بر وفق مراد اوست! آنقدر از کارش تعریف می‌کند که حِرصِتان را درمی‌آوَرد.

  البته٬ شما را هم تشویق می‌کند تا  بروید دنبال دوره‌ طراحی تجربه کاربری. حقیقتا خیلی کنجکاوتان کرده. به شما می‌گوید در گوگل سرچ کنید چون سرش شلوغ است و خودش وقت ندارد برایتان بیشتر توضیح دهد. خیلی زود از شما خداحافظی می‌کند و شما را با یک دنیا سوال تنها می‌گذارد.

  آموزش طراحی تجربه کاربری ٬ آموزش ux ٬ دوره طراحی تجربه کاربری ٬ آموزش تجربه کاربری ٬ آموزش طراحی ux ٬

  این یادداشت برای شما نوشته شده تا تصویری درست و حسابی از UX  یا طراحی تجربه کاربری به شما بدهد. همچنین٬  ۵ دلیل برایتان می‌آورد که چرا باید به آموزش طراحی تجربه کاربری فکر کنید و وقت و سرمایه برایش بگذارید.

   در آخر٬ درباره‌ی اینکه آموزش تجربه کاربری یا آموزش ux را از کجا باید شروع کنید اطلاعاتی در اختیارتان می‌گذارد تا اگر این مهارت به نظرتان جذاب آمده و فکر می‌کنید می‌توانید طراح تجربه کاربری موفقی باشید٬ دقیقا بدانید چه باید بکنید. 

  خوب٬ اول از همه٬ برویم سراغ تعریف طراحی تجربه کاربری یا User Experience (UX) Design!

  طراحی تجربه کاربری و آموزش طراحی تجربه کاربری

  برای فهمیدن اهمیت آموزش طراحی تجربه‌ کاربری اول باید درک درستی از تجربه کاربری و طراحی آن داشت. 

  هر بار که آیفونتان را در دستتان می‌گیرید و کاری انجام می‌دهید٬ هر کاری٬ چه احساسی دارید؟ هر بار که وارد سایت دیجی کالا می‌شوید تا خرید کنید چه احساسی دارید؟ هر بار که از اپلیکیشن اسنپ استفاده می‌کنید چی؟ چرا نمی‌خواهید و در واقع نمی‌توانید آیفونتان را زمین بگذارید؟ چرا هَمَش اسنپ یا دیجی‌کالا؟

   

  چون شما تجربه‌ی خوب و رضایت‌بخشی از کارکردن با آیفون و آن سایت و آن اپلیکیشن دارید. چون کار کردن با آن‌ها راحت است و نیازهای شما را برآورده می‌کند؛ چون حس خوبی به شما دست می‌دهد وقتی با آن‌‌‌ها کار می‌کنید؛ چون رنگ‌ها و شکل‌ها و طرح‌های به‌کار رفته در آن‌‌ها همه و همه برای شما جذاب هستند.

  آموزش طراحی تجربه کاربری ٬ آموزش ux ٬ دوره طراحی تجربه کاربری ٬ آموزش طراحی ux ٬ آموزش تجربه کاربری

   کسانی مدت‌ها فکر و تحقیق کردند و وقت و هزینه‌ی زیادی صرف کردند تا سلیقه و نیازها و ترجیحات شما را بفهمند و متناسب با آن‌ها محصول٬ سایت یا اپلیکیشنی را برای شما طراحی کنند. در واقع٬ آن‌ها تجربه‌ی کاربری شما را طراحی کردند. آیفون بی‌دلیل تا این حد محبوب نیست. آیفون طراحی شده تا محبوب باشد. و این جادوی طراحی تجربه کاربری است.

  User Experience (UX) Design به زبان ساده همین بود.

  حالا برایتان روشن شد که چرا آموزش طراحی تجربه کاربری مهم است؟ و وقتی از یاد گرفتن طراحی تجربه کاربری حرف می‌زنيم٬ دقیقا از یاد گرفتن چه چیزهایی حرف می‌زنیم.

  آموزش ux (آموزش user experience design) آموزش مجموعه مهارت‌هاییست که هدفشان ساختن بهترین و لذت‌بخش‌ترین تجربه برای کاربر یا مصرف‌کننده است.

  البته که موضوع  یه کم از این حرف‌ها پیچیده‌تر است.اگر می‌خواهید همه‌چیز را درباره‌ی طراحی تجربه کاربری بدانید٬ آن راهنمای جامع ممکن است برایتان مفید و جذاب باشد.

  خوب٬ الان که تصویر روشنی از این موجود دارید٬ برویم سراغ آن 5 دلیل برای اینکه چرا باید به فکر پیدا کردن  دوره‌ طراحی تجربه کاربری یا آموزش تجربه‌ کاربری برای خود باشید:

  5 دلیل برای گذراندن دوره طراحی تجربه کاربری

  طراحی تجربه کاربری فقط سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و یا کالاهای دیجیتال را بهتر و کاراتر و جذاب‌تر نمی‌کند. هر کسب‌وکاری که قرار است محصول یا خدمتی را برای مصرف‌کننده تولید کند٬ اگر بخواهد موفق شود٬ باید بر ارتقای تجربه کاربری محصولش سرمایه‌گذاری کند.

   

  اقتصاد امروز٬ برای همه‌ی کسب‌وکار‌ها٬ بسیار رقابتی است. شما راهی ندارید جز راضی‌کردن مصرف‌کننده/ کاربر و راضی‌نگه‌داشتن او. آن کسی که کاربر یا مصرف‌کننده‌ی محصول یا سایت یا اپلیکیشن شما را خوشحال و راضی می‌کند و خوشحال و راضی نگه‌ می‌دارد٬ کسی نیست جز طراح تجربه کاربری!

   

   

  پس٬ مشخص شد که اگر شما UX را یاد بگیرید٬ بیکار نمی‌مانید  چون وارد بازارِ کاری رو به رشد می‌شوید. کسب‌وکارها هر روز بیش از پیش به داشتن یک عدد UXکار محتاج می‌شوند. چون برای ماندن در بازار امروز و فردا راهی جز سرمایه‌گذاری بر طراحی تجربه کاربری محصول (سایت یا اپلیکیشن) ندارند.

  اگر دوباره به چند پاراگراف قبل‌تر و تعریف ساد‌ه‌ای که از طراحی تجربه کاربری کردیم نگاهی بکنید٬ متوجه خواهید شد که طراحی تجربه کاربری چند‌رشته‌ای است. یعنی شما باید قطعا گرافیک و اصول طراحی را بدانید٬ چون بالاخره با طراحی و طرح‌های گرافیکی سروکار خواهید داشت.

   

  علاوه‌ بر این٬ چون شما قرار است برای مصرف‌کنندگان یا کاربران مختلف و متنوع تجربه کاربری رضایت‌بخشی را طراحی کنید٬ باید کمی با روانشناسی (مخصوصا روانشناسی رنگ‌ها) و رفتارشناسی آشنا باشید. طراحی تجربه کاربری تعامل انسان (کاربر) و محصول (کالا٬ سایت یا اپلیکیشن) را می‌سازد و این بدون مطالعه‌ و درک رفتارهای کاربر ممکن نیست.

   

  و در آخر٬ کمی کدنویسی و برنامه‌نویسی و کار با نرم‌افزارهای گرافیکی و این چیزها + کمی بیشتر خلاقیت هم لازم است. وجود این‌ها و دانستنشان ضروری است٬ مخصوصا وقتی شما بخواهید برای سایت و یا اپلیکیشنی طراحی تجربه کاربری را انجام دهید. پس٬ دنیای تجربه کاربری دنیایی است که در آن مهارت‌‌های مختلف از حوزه‌های مختلف به ‌هم می‌رسند. 

  ناگفته پیداست٬ وقتی طراحی تجربه کاربری بازار کاری وسیع و خواهان زیادی دارد٬ درآمد بالایی هم خواهد داشت. الان دارید از خودتان می‌پرسید چه‌قدر بالا؟ خوب٬ اگر طراحی تجربه کاربری را خوب یاد گرفته باشید و خوب انجام دهید٬ در ایران چیزی بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان در ماه درآمد خواهید داشت.

  اما٬ چون شما برای اینکه طراحی تجربه کاربری را انجام دهید٬ به وسیله‌ی خاصی جز یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ نیاز ندارید و حتی نیاز نیست حتما در محیط کار حضور داشته باشید٬ می‌توانید یک طراح تجربه کاربری فریلنس باشید. این به شما امکان می‌دهد تا روی پروژهای خارج از ایران هم بتوانید حساب کنید.

  (راستی٬ درآمد طراحان تجربه کاربری در خارج از ایران چیزی بیش از ۹۰ هزار دلار در سال است!)

  این یعنی شما انتخاب‌های زیادی دارید و هم‌زمان می‌‌توانید روی چند پروژه کار کنید. علاوه بر این٬ مهارت‌هایی که برای طراحی تجربه کاربری یاد می‌گیرید٬ هر کدام ٬به تنهایی٬ هم ممکن است برای شما درآمدزا باشند. یعنی شما ممکن است از طراحی گرافیک هم پول دربیاورید.

  User Experience (UX) Design فقط پول نیست٬ فعالیتی بسیار معنادار هم می‌شود که باشد.  رضایت و ساختن تجربه‌ای خوب و لذت‌بخش برای مصرف‌کننده یا کاربر محور اصلی و هدف اصلی طراحی تجربه کاربری است. پس٬ این فعالیت در کنار رشد و توسعه‌ی کسب‌وکارها و تضمین فروش آن‌ها٬ احترام گذاشتن به حقوق مصرف‌کنندگان و راحتی آن‌هاست.

  آیفون فقط موبایل نمی‌سازد. مک‌بوک‌ فقط یک لپ‌تاپ نیست. آن‌ها آینده‌ی موبایل و لپ‌تاپ هستند. تجربه‌ی کاربری شما از مک‌بوک در سال ۲۰۲۰ در واقع مقدمه‌ای است بر تجربه‌ی کارکردن با مک‌بوک‌های آینده. وقتی با آیفون ۱۲ کار می‌کنید٬ می‌توانید ببینید آیفون‌های بعدی چه ‌قابلیت‌‌هایی قرار است داشته باشند.

  بهترین سایت‌ها و اپلیکیشن‌های امروز دنیا چه شکلی هستند؟ تجربه‌ی تعامل و کارکردن ‌با آن‌ها چطوری است؟ چه‌قدر آسان و سریع و لذت‌بخش است کارکردن با آن‌ها؟ خیلی !!!!! می‌دانم. خوب٬ حالا٬ فکر می‌کنید سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ۵ سال آینده چه ‌شکلی خواهند بود؟ خیلی سریع‌تر٬ خیلی کاراتر٬ خیلی جذاب‌تر. و این جادوی طراحی تجربه کاربری است.

   

  برویم  سراغ حرف زدن از آموزش طراحی تجربه کاربری.

  شما انتخاب‌های زیادی دارید. منابع  آموزشی زیادی٬ به دو زبان فارسی و انگلیسی٬ با عناوینی مثل  آموزش طراحی تجربه کاربری٬ آموزش ux یا آموزش طراحی user experience و یا آموزش  user experience design در اینترنت پیدا می‌شود.

  سایت‌های زیادی دوره طراحی تجربه کاربری و آموزش UX را ارائه می‌دهند. و البته٬ بعضی از آن‌ها این آموزش‌ها را تقسیم کردند به دو بخش: دوره طراحی UX وب‌سایت و دوره طراحی تجربه کاربریِ اپلیکیشن. همچنین٬ باید در انتخاب دوره‌های طراحی تجربه کاربری آنلاین دقت کنید چون همه‌ی آن‌ها کیفیت خوبی ندارند و رایگان هم نیستند.

  در کنار این سایت‌ها٬ طراحان تجربه کاربری معروف٬ در ایران و جهان٬ از شبکه‌های مجازی یا کانال یوتیوب یا وبلاگ‌هایشان برای آموزش طراحی تجربه کاربری استفاده می‌کنند. بعضی از آن‌ها تجربیاتشان را با شما به اشتراک می‌گذارند و از اینکه چطور کارشان را شروع کردند برای شما می‌گویند. مثل این طراح تجربه کاربری در یوتیوب:

  https://www.youtube.com/watch?v=t0aCoqXKFOU

  علاوه بر همه‌ی این‌ها٬ موسسات و آکادمی‌های معتبری مشغول هستند به آموزش UX . این موسسات دوره‌های مختلفی دارند: دوره‌‌های طراحی تجربه کاربری حضوری و غیرحضوری (دوره طراحی تجربه کاربری آنلاین)٬ دوره طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن و دوره طراحی UX وب‌سایت.   

   

   شما می‌توانید براساس بودجه و وقتتان یکی را انتخاب کنید. البته٬ دقت کنید که موسسه و مدرکش معتبر باشد.  به سرفصل‌ها٬ استاد دوره و اینکه دوره‌ طراحی تجربه کاربری پروژه‌محور است یا نه هم توجه کنید.

   

  اگر می‌‌خواهید ببینید باید دنبال چه اطلاعاتی باشید و سرفصل‌های آموزش UX  و یا یک دوره طراحی تجربه کاربری پروژه‌محور باید چه چیزهایی باشند٬ می‌توانید نگاهی به این صفحه بیندازید.

  خوب٬ مقاله را با نقل‌قول معروفی از مرحوم استیو جابز٬ که در واقع تعریف دقیقی از طراحی تجربه کاربریست٬ تمام ‌می‌کنیم:

  آموزش طراحی تجربه کاربری
  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن