دوره های آموزشیآموزش طراحی رابط کاربری

ترندهای طراحی UI در سال 2020-2021

تمایلات و انتظارات کاربران در دنیای دیجیتال هر روز دستخوش تغییر می ‌شود. بعضی ترندهای طراحی منسوخ شده و از دور خارج می شوند، اما برخی از آنها همچنان در جای خود باقی می ‌مانند. این بدان معناست که طراحان باید جدیدترین ترندهای طراحی را که از بین تمایلات کاربران بیرون کشیده می ‌شود را دنبال کنند. اما چرا این مسئله مهم است؟
مشتریان دائماً با وبسایت ‌های مختلفی رو به رو می ‌شوند و از آنها بازدید می ‌کنند، این بدان معناست که هر سایتی باید توجه کاربران را به خود جلب کند. یکی از راه‌ حل ‌های موفقیت در این زمینه، ایجاد المان های بصری جذاب برای وب ‌سایت است. سوالی که پیش می ‌آید اینست که باید چه گرایش‌ هایی را دنبال کنیم؟ در این مقاله ترندهای طراحی UI برجسته 2020-2021 را با جزئیات بررسی خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که چگونه برندهای محبوب با پیاده سازی این نکات، موفق شده ‌اند؟

1- ترند Dark mode

یکی از داغ­ترین ترندهای طراحی UI در سال 2020، ترند Dark mode است. ترند Dark mode بین طراحان وب و طراحان اپلیکیشن ( UI Designers ) شدیدا محبوب شده است، به این دلیل که نگاه کردن به رنگ های تیره برای طولانی مدت کمتر به چشم آسیب می رساند و همچنین این رنگ ها در فضایی که نور کمتری وجود داشته باشد، خشونت کمتری دارند.برندهایی همچون اپل، اندروید و اینستاگرام از ترند Dark mode در محصولات خود استفاده می­‌ کنند. در ادامه به دلایل اصلی محبوبیت ترند Dark mode می­‌ پردازیم:

  • طراحی فوق مدرن با استفاده از ترند Dark mode
  • برجسته نشان دادن سایر عناصر طراحی
  • صرفه جویی در باتری دستگاه به دلیل عدم استفاده از نور زیاد
  • عدم خستگی چشم در نور کم

بسیاری از برنامه ‌ها این امکان را به کاربر می ‌دهند که بتوانند ترند Dark mode را انتخاب کنند. مثلا کاربران اپل می‌توانند زمان ‌هایی را تنظیم کنند که نحوه نمایش دستگاه، به صورت خودکار تغییر کند. از محبوبیت بیش از حد پالت های رنگی ترند Dark mode، می توان از حضور این پالت های رنگی در سریال های تلویزیونی محبوب دنیا گفت، سریال هایی مانند : Stranger Things، Handmaid’s Tale و Black Mirror

در این جا یک اجرای قدرتمند و چشمگیر ترند Dark mode توسط DStudio انجام شده است.

2- ترکیب رنگ‌های غیر معمول

ترندهای طراحی رابط کاربری ، ترند UI 2020 ،

یکی دیگر از ترندهای طراحی UI سال 2020 استفاده از رنگ‌ های پررنگ و روشن در وب است. رنگ ‌هایی که به نظر نمی ‌رسد کاملاً با هم مخلوط شده باشند و دلیل منحصر به فرد بودنشان همین است. مخصوصا کاربرانی که از سایت‌ های مینیمالیستی با رنگ ‌های محدود استفاده می‌کنند؛ وجود این رنگ‌ های درخشان، عکس را در حافظه کاربران ماندگارتر می‌کند. از ترکیب‌ های جدید نترسید! از سایه‌ های به رنگ نئون و رنگ ‌های جیغ در وب سایت خود استفاده کنید.

ترندهای طراحی رابط کاربری ، ترند سال 2020

3- عناصر سه بعدی شناور

طراحی سه بعدی عناصر سال هاست که توجه کاربران را به خود جلب کرده است. محبوبیت این ترند از بین ترندهای طراحی UI در سال 2020 افزایش یافته چرا که فناوری‌ های AR و VR شتاب گرفته ‌اند. بنابراین استفاده از این تکنیک برای خلق تصاویر فوق واقعی، ایده جالبی است. این ترند به طراحان UI/UX اجازه می ‌دهد سایت خود را زیبا کنند. بدین ترتیب آن ‌ها مشتریان بالقوه را ترغیب به ماندگاری بیشتر کرده و میانگین زمان ماندگاری در سایت خود را افزایش می‌ دهند. چنین تصاویری با عبور از مرزهای عادی و با حرکت بین فضای مجازی و واقعی، نظر کاربران را به خود جلب می ‌کنند. یکی از نیازهای اساسی برای اجرای موفقیت آمیز تصاویر سه بعدی، نیاز به عملکرد سریع سایت شماست چرا که اگر سیستم عامل برای لود سریع به خوبی بهینه نشده باشد، نمی ‌توان چنین عناصر سنگینی را به صورت بهینه به کاربران نمایش دهد بلکه با تاخیر و افزایش زمان لود، کاربران را خسته و حتی متواری کند.

ترندهای طراحی UI در سال 2020-2021

4- سایه ها، لایه ها و عناصر شناور

آیا می ‌خواهید از عناصر سه بعدی استفاده کنید اما عمق کمی داشته باشد؟ می ‌توانید از سایه ها، تصاویر و لایه‌ های شناور و کم عمق که یکی از ترندهای طراحی UI است استفاده کنید تا احساسات مثبت کاربران را بر انگیزید. این نوع طراحی، عمق عناصر را نشان می ‌دهد و باعث خواهد شد تا صفحه وب کمی سه بعدی به نظر برسد. این ترند نه تنها برای گرافیک بلکه برای متن، عکس و فیلم هم کاربرد دارد. در سال 2020 شرکت های طراحی رابط کاربری از لایه ‌بندی و قراردادن عناصر بر روی یکدیگر استفاده می‌ کنند. همچنین توصیه می ‌شود برای نشان دادن عمق از سایه ها استفاده کنید. با استفاده از این نوع ترکیب می ‌توانید از طرح ‌های کلاسیک، تخت و غیرقابل انعطاف، دور شوید.

ترند طراحی ، ترند طراحی سال 2020 ، ترندهای سال 2020 ، ترند طراحی رابط کاربری

5- عجایبی که منجر به منحصربه فرد بودن می شود

گاهی عناصر غیرمتعارف وب اپلیکیشن ها، احساسات مثبتی را به کاربران خود القا می‌ کنند. این نوع طراحی که یکی از ترندهای طراحی UI است منجر به منحصر به فرد بودن طراحی می ‌شود. در سال 2020 کاربران نسبت به تصاویر دستی، ناآشنا و نمتعارف احساس مثبتی داشتند. این نوع تصاویر کاربران را به استفاده از درک و برداشت متفاوت ترغیب می ‌کند.

با کمک کاستی های منحصر به فرد می توان هویت برند خود را به مشتریان و کاربران نشان داد و متمایز شد. در واقع گرایش به این نوع تفکر طراحی با طراحی پیکسلی وب در تضاد است. برای جلب توجه کاربران و اثبات انحصاری بودن نام تجاری خود، می‌ توانید چیز جدید، منحصر به فرد و متفاوتی ایجاد کنید.

ترند طراحی رابط کاربری ، ترندهای طراحی رابط کاربری ، ترند طراحی سال 2020 ، ترند طراحی رابط کاربری سال 2020

6- ترکیب عکاسی و گرافیک

یکی دیگر از ترندهای طراحی UI در سال 2020، استفاده از گرافیک روی تصاویر است. چنین ترکیبی به شما امکان می ‌دهد از خلاقیت خود استفاده کرده تا طرح‌ های خارق العاده ای پیاده کنید. این ترند بسیار انعطاف پذیر بوده و می ‌توانید جدیت خاصی به وب سایت تکنولوژی یا سایت مالی خود اضافه کنید. یک روش عالی برای شخصی سازی تصاویر و اضافه کردن شخصیت سازی اضافی به طراحی وب سایت شماست. آیا می ‌خواهید بهترین نتیجه را در روند کسب و کار خود به کار گیرید؟ ترندهای طراحی UI و عناصر بصری را با شخصیت و داستان برند خود همراه سازید.

ترندهای طراحی UI در سال 2020-2021

7- رابط کاربری صوتی (VUI)

ربات های گفتگوی صوتی و دستیارهای مجازی قطعا به یکی از داغترین ترندهای تکنولوژی در سال 2020 تبدیل شده است. این ابزار نحوه جستجوی اطلاعات، یادداشت برداری و … را تغییر می ‌دهند. برندهایی همچون اپل، اندروید و گوگل از این ترند استفاده کرده‌ اند. با این نوع طراحی انسان محور که یکی از ترندهای طراحی UI است می ‌توانید گامی فراتر بگذارید. رابط کاربری صوتی را پیاده سازی کرده و به یک رهبر در جایگاه خود تبدیل شوید و از رقبا پیشی گیرید. استفاده از این ابزار در سال 2021 داغتر هم خواهد شد.

ترندهای طراحی رابط کاربری ، ترند ، ترند طراحی ، ترند طراحی سال 2020 ، طراحی

8- تجسم داده های انتزاعی

از دیگر ترندهای طراحی UI امروزه باید برای تجسم داده ها از روش ‌های جدیدی استفاده کنید. مسئله این است که جداول، پایگاه داده ها، لیست‌ ها و سایر قالب‌ های قدیمی، غیر جذاب و خسته کننده به نظر می ‌رسند. تجسم داده های انتزاعی یک راه حل خوب برای وبسایت ‌هایی است که بر پایه ساخت و تولید داده ‌ها فعالیت می ‌کنند.

آیا شما با سخت افزار، سرور یا هرگونه داده ‌های فنی سر و کار دارید؟ محصولات خود را به صورت انتزاعی نمایش دهید.

ترن طراحی رابط کاربری سال 2020 ، ترند طراحی ، ترند طراحی سال 2020 ، ترندهای طراحی رابط کاربری

9- عکس های خارق العاده از محصول

دوران عکس‌های کلاسیک رئالیستیک محصولات به پایان رسیده است. تکنیک‌ های قبلی را فراموش کرده و از ترند های طراحی سورئال یا فراواقع ‌گرایانه (surreal) استفاده کنید. در سال 2021 انتظار می ‌رود که اکثر سیستم‌ های تجارت الکترونیکی و فروشگاه‌ های آنلاین از این روش استفاده کنند. ایده اصلی این است که با نمایش تصاویر جالب و غیرواقعی از محصولات، مشتری را شگفت زده کرده و توجه آن‌ها را جلب نمایید. با این روش می ‌توان مشتریان بالقوه را مجبور کرد تا از تخیل خود استفاده کرده و مدت طولانی ‌تری در وبسایت شما ماندگار شوند. بدین ترتیب می توان میانگین زمان ماندگاری در سایت را افزایش داده و نرخ تبدیل را بهبود بخشید و همچنین کاربران را شگفت زده کرد.

ترندهای طراحی UI در سال 2020-2021

10- بافت های واقع گرایانه

مدت ‌ها پس از طرح‌ های فلت، texture ها بر می‌ گردند. این روند در طراحی‌ های 2021 بیشتر خواهند شد. شما می ‌توانید با طراحی خطوط و دانه ها، به کاربران توانایی درک و لمس بافت را بدهید. با این حال سعی کنید در استفاده از آن‌ ها زیاده روی نکنید. در وب سایت خود از تصاویر هماهنگ و دلپذیر برای کاربران خود استفاده کنید.

طراحی ، ترند طراحی ، ترند طراحی رابطکاربری ، ترند طراحی رابط کاربری در سال 2020 ، ترند طراحی رابط کاربری در سال 2021

11- نوشتن و میکروکپی

امروزه فقط اینکه شرکتی با محصولات عالی و خدمات عالی باشید، کافی نیست. کاربران می ‌خواهند بخشی از برند محبوب، تاریخچه و دلیل منحصر به فرد بودن شرکت شما باشند. برای جذب کاربران می ‌توانید از یکی از ترندهای طراحی UI  استفاده کنید.

برای جلوگیری از خسته شدن کاربران می ‌توانید متن وب سایت خود را غیر رسمی کنید. بسیاری از شرکت ‌ها سبک نوشتار خود را تغییر داده ‌اند. هدف این است که میزان رسمی بودن را کمتر کرده و بیشتر شبیه گفتگو با مخاطب شود. همچنین می‌توانید کمی حس شوخ طبعی به نوشتار خود اضافه کنید. اما باید محدودیت‌ ها را حفظ کرده و مخاطبان هدف خود را بشناسید.

رابط کاربری ، ترندهای طراحی رابط کاربری ، ترندهای طراحی رابط کاربری سال 2020 ، ترندهای طراحی

12- فونت های بولد در طراحی

آخرین ترند از ترندهای طراحی UI در سال 2021 که باید رعایت کرد این است که اکثر کاربران هنگام ورود به صفحه وب، ابتدا به عنوان آن نگاه می ‌کنند. استفاده از نوشتارهای پررنگ و بولد، توجه کاربر را به خود جلب می ‌نماید. این کار سبب ایجاد حس بصری بیشتر در اطلاعات، دسته بندی‌ها، موضوعات، خدمات و… می ‌شود.

طراحی رابط کاربری ،ترند طراحی رابط کاربری ، ترندهای طراحی رابط کاربری، ترندهای طراحی رابط کاربری سال 2020

سخن آخر

در سال 2020 و 2021 تمایل به استفاده از فونت‌ های پررنگ، عناصر سه بعدی، بافت های واقع گرایانه، ترند Dark mode، تجسم داده های انتزاعی، رابط کاربری صوتی و تغییر نوع نوشتار بیشتر شده است. تنوع در طراحی همیشه ستودنی بوده است و ترند های انتخاب رنگ در سال 2020 این تنوع را تضمین می کنند. پس همین امروز طراحی های خود را با توجه به ترندهای طراحی UI در این زمینه شروع کنید و از طراحی کردن با استفاده از این ترند های انتخاب رنگ، لذت ببرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن