آموزش طراحی تجربه کاربری (UX)دوره های آموزشی

بهترین طراحانِ UX دنیا (۱)

برای آموزش طراحی UX  چه کارهایی باید کرد؟ چه مسیری را باید رفت؟ بعد از یادگرفتن طراحی ux چه کنیم تا طراح موفقی باشیم؟ چه کنیم تا طراح تجربه کاربری حرفه‌ای و شناخته‌شده‌ای بشویم؟ چه کنیم تا کسب‌وکارها برای داشتنمان سرودست بشکنند؟ چه کنیم تا از تحولات دنیای UX باخبر باشیم؟ راه‌های زیادی هست. یکی از آن راه‌ها دنبال‌کردن و آموختن از بزرگان این حرفه٬ یا همان بهترین طراحان تجربه کاربری دنیاست.

چه تازه بخواهید وارد دنیای طراحی تجربه کاربری (UX Design) شوید٬ چه تازه آموزش طراحی UX  را گذراندید و می‌خواهید وارد بازار کار شوید٬ چه اصلا نمی‌دانید چرا طراحی تجربه کاربری تا این حد هواخواه دارد و آینده٬ آشنا شدن و ایده‌گرفتن و دانستن داستان موفقیت کسانی‌که user experience design در دنیا با نامشان گره خورده؛ علاوه‌براین‌که به‌کار شما می‌آید٬ بسیار جالب هم هست.

User Experience Designerهایی که در این مطلب و چند مطلب بعد معرفی می‌شوند از بهترین‌‌ها هستند. کسانی‌که به نوعی و با طرح‌هایشان تجربه کاربری را معنی می‌کنند. طراحانی که در شرکت‌های بزرگی٬ مانند گوگل٬ کار می‌کنند و محصولاتی طراحی می‌کنند که من و شما هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم تا‌جایی‌که بخشی از زندگی ما شدند و زندگی بدون آن‌ها را نمی‌توانیم تصور کنیم.

آموزش طراحی ux, بهترین طراح تجربه کاربری٬ بهترین طراحان ux, طراحان ux

چرا باید بهترین طراحان UX را بشناسیم؟

اولا٬ آشنایی با این افراد و پیشینه‌ی تحصیلی و مسیری که برای ورود و پیشرفت در این حرفه انتخاب کرده‌اند به شما کمک می‌کند تا بتوانید نقشه‌ی راهی٬ البته با توجه به شرایط و امکانات و محدودیت‌‌های شخصی‌تان٬ برای خودتان ترسیم کنید.

دوما٬ اغلب این طراحانْ وب‌سایت شخصی دارند؛ جایی‌که در آن تجربیات٬ پروژه‌هایی که تا به‌حال انجام داده‌اند٬ سخنرانی‌ها٬ کتاب‌ها و ویدئوهای آموزشی‌شان را به اشتراک گذاشته‌اند. (این یعنی دسترسی‌داشتن به منابع آموزشی رایگان!)

سوما٬ آن‌ها در شبکه‌های مجازی نیز بسیار فعال‌اند و شما با دنبال‌کردنشان نه‌‌تنها از مطالب و اخباری که به اشتراک می‌گذارند مطلع می‌شوید٬ می‌توانید با علاقه‌مندان و طراحانی از سراسر دنیا نیز آشنا شوید و ارتباط برقرار کنید.

چهارما٬ اغلب این طراحانِ محصولات دیجیتال با یک یا چند تا از غول‌های دنیای دیجیتال همکاری می‌کنند یا قبلا همکاری می‌کرده‌اند٬ پس وقتی آن‌ها را دنبال می‌کنید درواقع دارید حال و آینده‌ و مسیر تحولات تجربه کاربری و طراحی UX را دنبال می‌کنید.

البته٬ مطمئنم اگر زرنگ باشید٬ چیزهای خیلی بیشتری٬ از همین راه دور٬ از این طراحان یاد خواهید گرفت.

بریم سراغ اولی!

اولین طراح UX که باید بشناسیمش:

SIMON PAN

آموزش طراحی ux, آمازون موزیک٬ بهترین طراح تجربه کاربری٬ بهترین طراحان ux

این آقا یکی از طراحانی هستند که در گوگل کار می‌کنند. (فکر نکنم چیز دیگری نیاز باشد در معرفی ایشان بگویم. همین بس است.) البته٬ همیشه در گوگل نبودند و در شرکت‌های بزرگ و معتبر دیگری نیز کار کردند٬ منظورم از شرکت‌های بزرگ و معتبر غول‌هایی مثل  Amazon و Uber  هستند. بگذارید از زبان خود آقای سایمِن٬‌ درباره‌ی تجربیاتش و دلیل پیوستنش به گوگل برایتان بگویم:

من به گوگل پیوستم چون معتقدم دسترسی عادلانه به اطلاعات و تکنولوژی این قدرت را دارد تا جهانی برابر برای همه بسازد. در گذشته٫ به Medium کمک کردم تا تجربه‌ی کشف داستان‌هایش بهتر شود؛ تجربه‌ی uber گرفتن را دوباره طراحی کردم؛ یکی از طراحان آمازون موزیک بودم و مدیر طراحی اپلیکیشن London by Bike  بودم.

چرا و چطور یک طراح UX موفق شد؟

PAN عاشق موسیقی وهنر است. در کودکی عاشق گرافیک و طراحی بازی‌های کامپیوتری می‌شود٬ آن‌قدر که در دانشگاه به‌جای هنر کامپیوتر می‌خواند. البته٬ در دانشگاه اوضاع خوب پیش نمی‌رفت چون او خیلی علاقه‌ای به درس‌هایی که می‌خواند نداشت و دلیل مهم‌بودن آن‌ها را نمی‌فهمید. اما٬ در سال آخر دانشگاه اتفاق مهمی برای او می‌افتد.

پروژه‌ی سال آخر دانشگاه او در حوزه‌ی (Human-Computer Interaction (HCI یا تعامل انسان و کامپیوتر بود و باید سیستمی طراحی می‌کرد تا هدررفتن آب را به‌حداقل برساند. او بالاخره چیزی را که می‌خواست پیدا کرد. ۴ سالِ دیگر هم در بخش تحقیقاتی HCI دانشگاه ماند و کار کرد.

در این ۴ سال٬ یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های او درحوزه‌ی استفاده از فناوری برای ارتقای خدمات بهداشتی به مردم برای مجمو‌عه‌ای غیردولتی بود. او قدرت طراحی را به چشم دید و دید که طراحی خدمات و محصولات دیجیتال چطور می‌تواند رفتار انسان‌ها در جامعه را تغییر دهد.

او در دوران دانشگاه در زمینه‌ی آموزش طراحی ux  هم فعال بود و طراحی تجربه کاربری را یاد می‌داد. پس از دانشگاه٬ چند سالی یک طراح ux  فریلنس بود تا بالاخره در سال ۲۰۱۳ به آمازون پیوست و بالا‌رفتن از پله‌های ترقی را در uber  و medium  ادامه داد تا در اواخر سال ۲۰۱۷ بالاخره به گوگل رسید.

آموزش طراحی ux, بهترین طراح تجربه کاربری٬ طراحان ux, بهترین طراحان ux

دیگران درباره‌ی Simon Pan  چه می‌گویند؟

فکر می‌کنم  آوردن نقل‌قولی از مدیر محصولِ آمازون موزیک, Chris Phillips, برای شناختن ویژگی‌های جناب سایمِن کافی باشد:

سایمن سرشار از نیرو و انرژی است و نیرویی استثنایی برای تیم طراحی ما و کل مجموعه‌ی آمازون. او بسیار تیزهوش و  متفکری همه‌جانبه‌نگر است که مطالب را خیلی خوب منتقل می‌کند و طرح‌هایش کامل و جامع‌‌اند.

کجا Simon Pan  را دنبال کنیم؟

خوشبختانه او در زمینه‌ی آموزش طراحی ux  و معرفی‌کردن کتاب‌های مفید بسیار فعال است. از او چندین مقاله‌ی خیلی خیلی خوب در medium وجود دارد. در وب‌سایت شخصی‌اش درباره‌ی پروژه‌ها و کارهایی که کرده مفصل گفته و نظرات و پیشنهاداتش را نوشته . در لینکد‌این و توییتر هم که حساب دارد٬ خدا رو شکر.

آموزش طراحی ux, بهترین طراح تجربه کاربری٬ بهترین طراحان ux, طراحان ux

نتیجه‌ای که می‌گیریم…

شاید با خودتان بگویید: من که در دانشگاه چیز دیگری خوانده‌ام و یا در ایران که شرکتی مثل آمازون نداریم و یا اینکه من کجا و بهترین طراحان تجربه کاربری دنیا کجا و هزاران اما و اگر دیگر. اما مهم این است که آیا شما عاشق خلق‌کردن هستید یا نه؟

اگر بله٬ هیچ حرف دیگری باقی نمی‌ماند و از هر منبع و کسی که بتوانید چیزی یاد بگیرید استفاده خواهید کرد و رشد می‌کنید.  برای مثال٬ از مقایسه‌ی نمونه‌های طراحی تجربه کاربری موفق و نمونه طراحی‌های ناموفق چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت. در دنیای امروز٬ اگر بخواهید هزاران معلم خواهید یافت.

راستی٬ مطمئن باشید در مطالب بعدی بهترین طراحان UX  کشور خودمان را هم معرفی خواهم کرد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن