راهنمای خرید
موضوعات داغ

هر آنچه که باید درباره آموزش طراحی رابط کاربری بدانیم

آیا تا به حال شده است وارد سایتی شوید و ساختار سایت به گونه ای باشد که از کار کردن با آن لذت ببرید؟در هنگام خرید از یک وبسایت فروشگاهی به مشکل خورده اید و نمی توانید  مراحل خرید را به درستی پیش ببرید؟اگر شما هم دارای یک وبسایت هستید و می خواهید مخاطبان شما بهترین تجربه کاربری را از سایت شما بگیرند به یک متخصص طراحی رابط کاربری نیازمند هستید.در صورتی که یک وبسایت از رابط کاربری مناسبی برخورددار نباشد میزان تبادل و ارتباط برقرار کردن مخاطب با سایت کاهش می یابد و همین امر موجب می شود نرخ فروش و کانورت، و در نهایت سئو سایت دچار لطمه شود و در صورت ادامه این روند سایت شما به صفحات انتهایی گوگل و قعر دنیای اینترنت برود.اگر می خواهید نجات دهنده سایت های اینترنتی باشید و درکنار تخصص خود از امنیت و آسایش شغلی نیز بهره مند شوید دوره طراحی رابط کاربری برای شما گزینه مناسبی محسوب می شود.

طراحی رابط کاربری یا User Interface (UI) باعث بهبود تعامل کاربر با سیستم شما می شود که این سیستم می توان وبسایت، اپلیکیشن و یا هر چیزی که نیاز به چیدمان دارد باشد.

در طراحی رابط کاربری شما می توانید با بهره گیری از عوامل مختلفی چون روانشناسی رنگ ها،محل قرارگیری درست عکس و سایر محتوا ها، استفاده از الگو های چشمی و سایر آن چیدمان سایت را به گونه ای تغییر دهید که کاربر بیشترین میزان راحتی را با سایت داشته باشد و اینگونه می توانید یک کاربر معمولی را به مخاطبی وفادار تبدیل کنید.طراحی رابط کاربری در واقع بخشی از فرایند طراحی تجربه کاربری است و با احساسات و تجربه کاربران سر و کار دارد؛ در واقع می توان گفت وبسایتی با طراحی رابط کاربری بالا همانند یک اهرم قوی برای تجربه کاربری عمل می کند و می تواند مخاطبان را به طور چشم گیری افزایش دهد.

User interface design training

آموزش طراحی رابط کاربری

برای آموزش طراحی رابط کاربری می توان از راه های مختلفی اقدام کرد، شما می توانید بصورت خودآموز، شرکت در دوره های آموزشی آنلاین یا حضوری و…به یادگیری این تخصص بپردازید.

یکی از روش های یادگیری طراحی رابط کاربری آموزش این حرفه به صورت خودآموز است.در آموزش خودآموز شما می توانید با استفاده از ویدئو های آموزشی و یا کتاب های آموزشی آن بپردازید.اگر جز آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید بصورت خودآموز و مستقل به یادگیری روی آورید پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره های آموزشی آنلاین و آفلاین است، در این صورت در کنار شما یک استاد، منتور و با مشاور حرفه ای بسته به نوع دوره قرار می گیرد و شما  می توانید با تکیه بر آن فرد مسیر حرفه ای خود را هموار تر کنید.

دوره طراحی رابط کاربری

رابط کاربری(UI) نقطه تعامل و ارتباط انسان و سیستم در یک نگاه است. وابستگی روزافزون بسیاری از مشاغل به برنامه های وب و اپلیکیشن ها باعث شده است كه بسیاری از شركت ها برای بهبود تجربه كلی کاربر اولویت بیشتری را به UI قائل شوند.طراحی رابط کاربری متشکل از قسمت های روانشناسی و برنامه نویسی برابری است و به نحوی این دو علم را ترکیب و در قالب یک تخصص ارائه می دهد.در یک دوره طراحی کاربری شما می آموزید:

 • از چه رنگی استفاده کنید؟
 • کاربرد هر فونت چیست و چه تاثیری می گذارد؟
 • چگونه توجه کاربر را به قسمتی مشخص از سرویس هدایت کنیم؟
 • منو ها و سایر قسمت هارا چگونه طراحی کنید؟
 • چگونه صفحه ای کاربر پسند داشته باشید؟
 • و…

بهترین دوره یو آی

در دوره های آموزش طراحی رابط کاربری خوب و کامل شما باید اصول و ساختار اصلی این تخصص را از پایه یاد بگیرید.برای انتخاب یک دوره کامل یا به اصطلاح انتخاب بهترین دوره، شما باید فاکتور های مختلف را در نظربگیرید؛ فاکتور هایی چون بار علمی و حجم مطالب گفته شده در دوره، بیان و میزان قدرت انتقال مفاهیم استاد به هنرجویان، پشتیبانی در هنگام دوره و پس از اتمام آن و…تمامی این موارد در کنار یک دیگر باعث می شوند تا بهترین دوره شکل بگیرد و مسیر یادگیری شما هموار تر بشود.

User interface design training

کتاب آموزش طراحی رابط کاربری

کتاب یکی از بهترین شیوه های آموزش طراحی رابط کاربری و راهنمای عملی برای دستیابی به بهترین روش ها در طراحی   UI (رابط کاربری) است. در واقع این کتب یک راهنمای بسیار کاربردی هستند که به طراحان می آموزند؛ مهمترین خصوصیات کاربران خود را مشخص کرده و ضمن حذف ویژگی های غیرضروری، درک آن ها را آسان کنند.
کتاب های طراحی رابط کاربری به شما کمک می کنند تا ویژگی های اساسی مورد نیاز صفحه وب خود را بشناسید و اطلاعات خود را غنی تر کنید.در ادامه به چندی از کتاب های اصلی و پرطرفدار این حوزه می پردازیم:

 • UI is Communication

این کتاب در مورد شرح تئوری ها نیست؛ بلکه درعوض، بر روی ارائه ابزارهای مناسب مورد نیاز در حل مشکلات طراحی UI(رابط کاربری) در زندگی واقعی تمرکز دارد. طراحی UI اغلب به معنی پیکسل های زیبا بر روی صفحه نمایش در نظر گرفته می شود. منطق نویسنده کتاب این است که طراحی رابط کاربری تنها در زیبایی خلاصه نمی شود، بلکه طراحی UI(رابط کاربری) در واقع یک روش برقراری ارتباط با کاربران است.

 • Designing with the Mind in Mind

این کتاب روانشناسی ادراکی و شناختی را بررسی کرده و بیان می کند چگونه می توانیم از آن برای ایجاد طرح های بهتر رابط کاربری(UI) استفاده کنیم. نویسنده در این کتاب مسائلی مانند انتخاب و تصمیم گیری انسان، هماهنگی دست و چشم، رنگ و بینایی و گستره توجه و حافظه پوشش می دهد. شما برخی قوانین طراحی رابط کاربری و مبنای علمی آنها را یاد خواهید گرفت و به نحوه استفاده از آنها در پروژه های خود مسلط خواهید شد. این کتاب برای کسانی که به “چرایی” یک طراحی UI علاقه دارند، بسیار مناسب است.

 • Evil by Design

این کتاب در هفت فصل تنظیم شده، و روی تکنیک های یک طراحی متقاعد کننده و چگونگی استفاده از آنها برای جلب مشتری، ایجاد اعتماد به نفس و ترغیب آنها به خرید محصولات و خدمات متمرکز شده است. این نویسنده با زیرکی مثال هایی از وب سایت های واقعی را انتخاب کرده و نشان می دهد که چگونه آنها از الگوهای طراحی UI و روانشناسی انسانی برای بهره تجاری خود استفاده کرده اند.

 • The Best Interface Is No Interface

کریشنا (نویسنده کتاب) یک طراح UX(تجربه کاربری) بوده و در این کتاب خاطرنشان می کند که طراحی محصولات دیجیتال بیش از آن که به حل مشکلات افراد یا رسیدن به اهداف آنها کمک کند، کاربران را معتاد به دیدن صفحات نمایش می کند. نیمه اول این کتاب سرگرم کننده در مورد مشکلات موجود در تفکر طراحی امروز است. سپس، در نیمه دوم کتاب، او با استفاده از مثال های موجود، در مورد راه حل ها صحبت می کند. خواندن این کتاب یک تجربه کوتاه و تفکر برانگیز است.

 

ابزار های مورد نیاز طراحی رابط کاربری

 ابزار و روش‌ها بین طراحان، با توجه به توانایی ها وعلایق، متفاوت هستند اما در بین طراحان نقاط مشترکی در انتخاب وجود دارد که یادگیری این نقاط مشترک برای شما نیز بسیار ضروری خواهد بود:

 • ابزارهای تحقیق از کاربران: مانند SurveyMonkey و Typeform
 • ابزارهای ساخت وایرفریم: مانند Adobe XD, Sketch, Figma
 • ابزارهای ساخت نمونه اولیه: مانند InVision و Mockplu

برای دوره UI و اجرای طراحی رابط کاربری شما به نرم افزار های زیادی نیاز پیدا نخواهید کرد، در واقع سه نرم افزار اصلی برای این تخصص وجود دارد که در ادامه با هر یک از آن ها آشنا می شویم.

User interface design training

نرم افزار ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

با این نرم‌افزار می‌توانید یک نسخه اولیه (Prototype) یا موکاپ از طرح آماده کنید و به اشتراک بگذارید. حتی می‌‌‌توانید انیمیشن‌ها، مراحل استفاده از اپلیکیشن یا وبسایت، مسیرهای مختلف و … را داخل طرح تنظیم کنید. بعد هم می‌توانید طرح را به صورت زنده در موبایل خود تست کنید.
اکثر طراحان دیجیتال از برنامه های Adobe استفاده کردند و با حالت کلی آن آشنایی دارند: پنل ابزار در سمت چپ، ناحیه اصلی در وسط، لایه ها و بقیه موارد درسمت راست.
زیبایی Adobe XD دراین است که شما به محض استفاده از آن احساس می کنید در خانه هستید، زیرا منحنی یادگیری آن سبک و ملایم است.

User interface design training

نرم افزار اسکچ (Sketch)

قبل از این که ادوبی ایکس دی وارد بازار شود، اسکچ یکه‌تاز طراحی UI بود. یک ایراد اساسی اسکچ قابل نصب نبودن آن روی ویندوز بود. فقط کاربران مک (iOS) می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.
اسکچ از نظر امکانات و عملکرد کامل است. مهم‌ترین نقطه قوت اسکچ افزونه‌های کاربردی آن است که کار را آسان‌ می‌کنند و خیلی از کارهای تکراری و سخت را به راحتی چند کلیک انجام می‌دهند.
کم و کاستی‌های این نرم‌افزار نسبت به ادوبی ایکس دی با پلاگین‌هایش حل شده است. تقریباً هر ویژگی یا امکاناتی که نرم‌افزار ادوبی اکس دی دارد و اسکچ ندارد، پلاگینی برای آن ساخته شده است.

User interface design training

نرم افزار فیگما (Figma)

فیگما یک ابزار چندکاره مبتنی بر تکنولوژی ابری است که در عملکرد بسیار شبیه به Sketch است. اگر از کاربران ویندوز یا مک هستید به راحتی می‌توانید فیگما را روی سیستم عامل خود نصب کنید و حتی می‌توانید آن‌ را بدون هیچ مشکلی روی مرورگر خود اجرا کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند که پروژه‌های خود را با سرعت زیاد و با تعامل کامل با تیم‌های مختلف اجرا کنید. قابلیت‌های مختلف فیگما این امکان را به شما می‌دهد تا مجموعه‌ای از کامپوننت‌ها را با دقت و سرعت بالا پیاده‌سازی کنید و در پروژه‌های خود به کار ببرید. آرت‌بوردها و فریم‌های خود را به خوبی مدیریت کنید و بیش از پیش از طراحی لذت ببرید.

از ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Version Control
 • Live Share
 • Developer Handoff
 • Built-in Commenting
 • و …

   

User interface design training

چگونه طراح رابط کاربری شویم؟

برای تبدیل به یک طراح رابط کاربری چه راهی را باید بپیموییم؟همانطور که در مطالب بالا ذکر شده است شما باید یک راه را برای یادگیری خود انتخاب کنید و شروع به یادگیری اساس و بنیان این تخصص کنید.از کار کردن بر روی سایت بیشتر لذت می برید یا موبایل؟در آموزش طراحی رابط کاربری سایت شما باید یک سری اصول مختص به وبسایت را بیاموزید و در آموزش طراحی رابط کاربری موبایل و اپلیکیشن باید فریم ورک های مختص به آن را استفاده کنید.تفاوتی ندارد آموزش را از چه نحوی فرا میگیرید مهم این است در فواصل کوتاه دانش خود را به روز کنید و با اطلاعات جهانی هماهنگ باشید.شما می توانید برای تکمیل کردن حرفه خود از دوره طراحی رابط و تجربه کاربری(UI/UX) در کنار یکدیگر استفاده کنید و تخصص خود را گسترش دهید.

یکی از روش های محبوب در بین طراحان استفاده از نقشه راه یا رودمپ است شما می توانید با استفاده از این روش تمامی تسک های موجود را رعایت کنید و دیگر نگران از یاد رفتن مرحله ای در کار خود نباشید.برای مثال شما برای این راه باید مهارت های زیر را یادبگیرید:

 • داستان سرایی برای یوزر استوری و استوری برد
 • اصول تئوری طراحی کاربر محور(User Centered Design)
 • اصول تئوری طراحی تجربه کاربری(User Experience Design)
 • طراحی(Wireframe)
 • استفاده از ابزارهای طراحی مثل(Sketch – Figma – Adob Creative Suite, …)
 • اصول کاربردپذیری(usability)
 • (prototyping)
 • Google analytics
3.7/5

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن