راهنمای خرید لباس مردانه

خرید لباس مردانه باشد یا زنانه؛ خرید اینترنتی لباس باشد یا حضوری؛ به هر حال قاعده و اصولی دارد که بی‌توجهی به آنها باعث می‌شود پس از خرید افسوس پولی را که خرج کرده‌اید، بخورید. برای اینکه از خریدتان پشیمان نشوید و مطمئن باشید که پولتان را هدر نداده‌اید، از توصیه‌های این مطلب برای خرید لباس مردانه بهره بگیرید. آقایان شیک‌پوش و خانم‌هایی که به شیک‌پوشی همسرتان اهمیت می‌دهید یا به فکر خرید لباس برای برادر یا پدرتان هستید، این راهنمای خرید لباس مردانه به کارتان می‌آید.

راهنمای خرید لباس مردانه با ۵ توصیه کاربردی

آقایانی که به این موضوع اهمیت ویژه می‌دهند و به‌تجربه دریافته‌اند که هنگام خرید لباس باید چه نکاتی را در نظر بگیرند، کم نیستند. اما خرید لباسی که هم شیک باشد و هم به‌صرفه برای بیشتر مردها کار آسانی نیست. در این مطلب با ارائه توصیه‌های کاربردی یک راهنمای خرید لباس مردانه برای شماست. برای خرید  شلوار مردانه، کت‌ و شلوار و پیراهن هم توصیه‌های ویژه داریم.

راهنمای خرید لباس مردانه و خرید آنلاین لباس

۱. گوشه‌چشمی به بروشورها و مجله‌های مد داشته باشید

اگر خوشتان نمی‌آید، قرار نیست تمام‌وکمال پیرو دنیای مد باشید اما عکس‌های دنیای مد منبع الهام خوبی برای شماست و نشان می‌دهد چه لباس‌هایی با یکدیگر ست می‌شوند و لباس‌ها چطور با رنگ پوست و فرم اندام افراد هماهنگ می‌شوند. با دنبال کردن این منابع، شاید متوجه شوید بهتر است به سراغ لباس‌هایی که کمتر موردعلاقه‌تان هستند هم بروید، مثلا شاید بد نباشد به فکر خرید هودی مردانه هم باشید. هرچه نباشد دنیای مد یک‌جور راهنمای خرید لباس مردانه است. 

۲. هم در خرید حضوری و هم در خرید آنلاین لباس عاقلانه تصمیم بگیرید

هرقدر هم از لباسی خوشتان می‌آید، اول ببینید به آن نیاز دارید یا نه. اشکالی ندارد اگر گاهی برای دلخوشی خرید کنید ولی وقتی این کار از حد بگذرد، کمدتان پر از لباس‌هایی می‌شود که یادتان نیست آخرین بار کی پوشیده‌اید!

تگ‌ها را بلافاصله پس از خرید لباس یا رسیدن آن به دستتان نکنید. رسید خریدتان را تا زمانی‌‌که از به‌اندازه‌ و بی‌اشکال بودن لباس مطمئن نشده‌اید، دور نیندازید.

حواستان به حراج‌های فصلی یا رویدادهای ویژه فروشگاه‌های موردعلاقه‌تان باشد تا بتوانید از تخفیف‌ها بیشترین استفاده را ببرید.

همیشه سایزی را انتخاب کنید که کاملا اندازه‌تان باشد. لباس تنگ علاوه بر اینکه جلوه خوبی ندارد، معمولا راحت هم نیست. لباس گشاد هم باعث می‌شود چاق‌تر از آنچه واقعا هستید، به‌نظر برسید.

۳. هنگام خرید لباس، رنگ‌های مورعلاقه‌تان را در نظر بگیرید

نگران اینکه رنگ دلخواهتان به شما می‌آید یا نه نباشید. اغلب رنگ‌ها به‌شرطی که جیغ یا زننده نباشند، معمولا به هر کسی می‌آیند. اگر هماهنگ کردن رنگ لباس‌ها برایتان خیلی دشوار است، همه لباس‌هایتان را در ۲ یا ۳ رنگ محدود بخرید. به جز در مورد کت‌ و شلوار رسمی، هیچ‌وقت لباس بالاتنه و پایین‌تنه را یک‌رنگ انتخاب نکنید.

۴. برای خرید کفش و کمربند وسواس به خرج دهید

به عنوان راهنمای خرید لباس مردانه به‌ویژه هنگام خرید آنلاین لباس در خرید کفش و کمربند وسواس به خرج دهید

آقایان معمولا خیلی از اکسسوری استفاده نمی‌کنند. بنابراین کفش و کمربند اهمیت ویژه‌ای در لباس آقایان دارد. یک کمربند مشکی ساده و یک جفت کفش چرم مشکی ساده باید در کمد لباس هر مردی پیدا شود.

۵. خیلی به برندها توجه نکنید

این روزها کم نیستند آدم‌هایی که به برند لباستان توجه می‌کنند اما آدم‌حسابی‌ها اغلب برایشان مهم نیست مارک لباستان چیست! پس بی‌توجه به برند، لباسی را بخرید که در آن راحت باشید، اندازه‌تان باشد و به شما بیاید. البته که هنگام خرید آنلاین لباس، خرید از فروشگاه‌های برندهای معتبر مطمئن‌تر است.

۴ توصیه کاربردی‌ برای خرید لباس اینترنتی

از تغییر الگوی خرید ناشی از پیشرفت فناوری که بگذریم، به‌ویژه در این روزهای همه‌گیری کرونا، خرید اینترنی لباس طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روزها خرید لباس با چند کلیک ساده ممکن می‌شود. فروشگاه‌های معتبر بسته به نوع لباس امکان تعویض یا پس‌دادن لباس را هم دارند. 

مسئله مهم در خرید اینترنی لباس این است که باید واقع‌بین باشید. شاید در مورد لباس‌های گشاد مثلا خرید هودی مردانه یا سویشرت این موضوع چندان مهم نباشد اما بدانید که لباس بر تن شما ممکن است دقیقا مانند عکس مدل‌هایی که در وبسایت فروشگاه دیده‌اید، نباشد!

۱. از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید

برای خرید آنلاین لباس فروشگاه‌های معتبر را انتخاب کنید

می‌توان گفت مهم‌ترین اصل در خرید لباس اینترنتی، انتخاب فروشگاه‌ معتبر است. جوراب و پیژامه راحتی را با خیال راحت از هر فروشگاهی می‌توانید بخرید. اما وقتی پای کت‌وشلوار چندمیلیونی در میان است، نباید به فروشگاه‌های متفرقه که احتمالا امکان بازگشت کالا هم ندارند، فکر کنید.

۲. مطمئن شوید که لباس اندازه‌تان است

بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی لباس، راهنمای سایزبندی دارند. به عنوان‌هایی مانند سایز کوچک یا بزرگ اکتفا نکنید. مثل یک خیاط اندازه خودتان را بگیرید، با راهنمای فروشگاه مقایسه کنید و بر اساس آن سایز لباس را انتخاب کنید.

۳. لباس‌های فعلی‌تان را اندازه بگیرید

لباس‌هایی که تنخور خوبی دارند همیشه دقیقا به اندازه اندام‌های ما نیستند! از بین لباس‌هایتان آنهایی را که به نظرتان خیلی خوب به تنتان می‌نشینند را انتخاب کنید و اندازه بگیرید. هنگام خرید آنلاین لباس، اندازه آن را با اندازه این لباس‌ها مقایسه کنید.

۴. مطمئن شوید لباس به شما می‌آید

شاید وقتی عکس کتی را تن مدلی خوش‌برورو با اندامی ورزیده در ترکیب با لباس‌های دیگر می‌بینید، با خودتان فکر کنید «همین را می‌خواهم». اما فراموش نکنید که این عکس‌ها تهیه شده‌اند که دقیقا همین حس را به شما بدهند. پیش از زدن دکمه «افزودن به سبد خرید» ببینید که آیا فیزیک و ظاهر شما با این لباس هماهنگی دارد، و اینکه لباس‌هایی دارید که بتوانید با این لباس جدید ست کنید؟ خلاصه اینکه هشیار باشید.

در نظر گرفتن اندازه لباس‌های فعلی ترفند خوبی برای خرید لباس اینترنتی است

اگر سایت فروشگاه ویدئویی از لباس بر تن مدل نمایش می‌دهد، حتما آن را تماشا کنید. ویدئو قضاوت خیلی بهتری از چگونگی نشستن لباس بر بدن، میزان تنگی و گشادی و جلوه رنگ‌ها به شما می‌دهد.

راهنمای خرید کت و شلوار

کت و شلوار از آن لباس‌هایی است که برای خرید آن باید مته به خشخاش گذاشت! هرچند قیمت هم مسئله مهمی است، اما بدانید که یک دست کت و شلوار باکیفیت اما گران، بهتر از داشتن چند دست کت‌وشلوار بی‌کیفیت است که هر بار نگاهشان می‌کنید دلتان نمی‌آید آنها را بپوشید!

راهنمای خرید کت و شلوار در خرید اینترنتی لباس

از ساده‌ترین مواردی که هنگام خرید کت و شلوار باید در نظر بگیرید، عبارت‌اند از:

 • موقعیت استفاده؛
 • رنگ و جنس پارچه؛
 • تعداد دکمه‌های کت.

بسته به جنس، می‌توانید کت‌وشلوار را در هر فصلی یا فقط در فصل‌های خاص بپوشید. درعین‌حال، هر رنگی برای هر مراسم یا رویدادی مناسب نیست.

اگر برای خرید کت و شلوار به تنخور آن اهمیت می‌دهید، باید بدانید ۲ تنخور رایج وجود دارد:

 • تنخور کلاسیک مناسب کسانی است که دوست دارند در لباسشان راحت باشند؛ برای محیط کاری و موقعیت‌های خاص و مهم مانند جشن عروسی مناسب است.
 • تنخور اسلیم که کاملا بر تن می‌نشیند، مناسب آقایان لاغر است. این نوع کت و شلوار استایلی مدرن به شما می‌دهد.

نکاتی درباره سایز مناسب برای خرید کت و شلوار

کت در قسمت سرشانه‌ها باید کاملا قالب اندام‌تان باشد. اگر کت در سرشانه‌ها تنگ باشد، در باقی قسمت‌ها چروک‌دار می‌شود.

در خرید کت و شلوار به‌ویژه خرید اینترنتی لباس به شانه‌ها و آستین‌ها دقت کنید

آستین کت باید به اندازه‌ای بلند باشد که آستین پیراهن‌تان به اندازه یک بند انگشت از آن بیرون باشد. آستین کت نباید آستین پیراهن را به‌طور کامل بپوشاند.

هنگام خرید کت و شلوار به‌ویژه خرید اینترنتی لباس به اندازه آسین‌ها توجه کنید.
هنگام خرید کت و شلوار به‌ویژه خرید اینترنتی لباس به شکل قرارگرفتن یقه دقت کنید

یقه کت باید بدون فاصله کاملا روی یقه پیراهن قرار بگیرد. اگر یقه تنگ باشد، پشت کت چروک می‌افتد. یقه خیلی گشاد هم روی هوا می‌ماند که اصلا زیبا نیست.

هنگام خرید کت و شلوار به‌ویژه خرید اینترنتی لباس به گشادی و تنگی نشیمنگاه توجه کنید.

نشیمنگاه شلوار باید کاملا قالب تن‌تان باشد. تنگ بودن این قسمت علاوه بر ناراحتی، ایجاد چروک می‌کند.

دم‌پای شلوار باید با کفش‌تان مماس باشد؛ اگر در جلو کمی فرورفتگی داشته باشد اشکالی ندارد. اما فرورفتگی عمیق و متعدد جلوه زیبایی نخواهد داشت.

هنگام خریدن کت و شلوار به‌ویژه خرید اینترنتی لباس به دم‌پای شلوار دقت کنید.

اگر به خرید اینترنتی فکر می‌کنید، حتما راهنمای سایزبندی فروشگاه را بخوانید. در مورد کت‌وشلوار بهتر است از خیاط حرفه‌ای بخواهید اندازه‌هایتان را بگیرد و ارقام را برای خریدهای بعدی هم نگه دارید (البته اگر تغییر وزن چشمگیر نداشته باشید).

راهنمای خرید شلوار مردانه

خرید شلوار مردانه معمولا حساس‌ترین بخش خرید لباس برای آقایان است! مسئله اصلی هم قد شلوار و شکل قرار گرفتن دم‌پای آن است. اگر بخواهید برای شخص  دیگری خرید کنید، مشکل دوچندان هم می‌شود. علاوه بر نکات مطرح شده درباره شلوارِ کت‌وشلوار، به ویژه هنگام خرید اینترنتی شلوار مردانه، بهترین کار این است که از امکان پس‌دادن لباس در صورت اندازه یا مناسب نبودن، مطمئن شوید. 

نکته کلیدی ما در این راهنمای خرید لباس مردانه این است که بیشتر وقت‌ها پیدا کردن شلوار در سایز و قد مناسب دشوار است. پس اگر تن‌خور شلوار مناسب ولی کمی برایتان بلند بود، بهتر است از خرید آن منصرف نشوید و بدهید قدش را برایتان کوتاه کنند. این کار باعث می‌شود شلوار دقیقا متناسب قد و هیکل شما شود که زیبایی دوچندانی خواهد داشت.

راهنمای خرید شلوار مردانه در خرید اینترنتی شلوار مردانه

هنگام خرید شلوار مردانه برای تعیین سایز مناسب این نکات را در نظر بگیرید:

 • برای اندازه‌گیری کمر، باید دور ناحیه بین ناف و لگن را که لبه شلوار روی آن قرار می‌گیرد (بالای کمربند) اندازه بگیرید؛
 • برای تعیین بلندی، فاصله بین محل قرارگیری لبه شلوار (ذکر شده در بالا) تا پاشنه پا (بدون کفش)‌ را اندازه بگیرید.

تعیین سایز درست مخصوصا هنگام خرید اینترنتی شلوار مردانه مهم است.

نکاتی برای خرید شلوار مردانه

 • بدانید که ست کردن شلوارهای طرح‌دار همیشه دشوار است. رنگ‌های خنثی و پارچه‌های ساده برای این‌ کار مناسب‌تر هستند.
 • شلوار نباید با کفی کفشتان در تماس باشد.
 • شلوار باید طوری در تنتان بنشیند که لباس زیر مشخص نباشد.
 • فراموش نکنید که شلوار گشاد و آویزان جلوه خیلی بدی دارد.
 • حواستان باشد که شلوار کمربندخور است یا ساس‌بندخور.
برای خرید اینترنتی شلوار مردانه حتما راهنمای سایزبندی را بخوانید.

راهنمای خرید پیراهن مردانه

پیراهن هم لباس رسمی و رایج آقایان است. بنابراین در راهنمای خرید لباس مردانه جایگاه ویژه‌ای دارد. این نکات را در خرید پیراهن مردانه در نظر بگیرید:

 • پیراهن مردانه باید به طور یکنواخت کاملا بر تن بنشیند، نباید در برخی قسمت‌ها گشاد و آویزان باشد. مهم‌تر از همه باید در شانه‌ها کاملا اندازه و کیپ باشد.
 • آستین پیراهن‌های آستین‌کوتاه در قسمت بازوها باید به‌اندازه‌ای گشاد باشد که یک یا دو انگشت در دهانه آن جا بگیرد. آستین پیراهن‌های آستین‌بلند باید تا مچ را بپوشاند و نباید روی دست‌ها بیفتد.
 • قاعده کلی انتخاب رنگ در خرید پیراهن مردانه هم صدق می‌کند. بهتر است لباسی را که می‌خواهید پیراهن را با آن ست کنید، در نظر بگیرید. اگر ست‌کردن رنگ‌ها برایتان دشوار است خودتان را در انتخاب رنگ‌ محدود کنید.
 • نکته دیگری که در خرید پیراهن مردانه رسمی باید در نظر بگیرید، نوع یقه و سرآستین‌ است. این مسئله به‌ویژه برای کسانی که زیاد از کراوات و دکمه سرآستین استفاده می‌کنند، اهمیت دارند.

هنگام خرید پیراهن مردانه برای تعیین سایز مناسب این نکات را در نظر بگیرید:

 • به قطر گردن، ۳ سانتی‌متر (فضای تنفس) اضافه و رقم را رند کنید؛
 • دست‌ها را آزاد در دو طرف رها کنید، هم‌طراز انتهای گردن را تا روی مچ‌ها اندازه بگیرید و رقم را رند کنید.

تعیین سایز درست این دو قسمت بیشترین اهمیت را در خرید پیراهن مردانه دارد. اندازه‌گیری دور سینه و شکم پیچیدگی خاصی ندارد.

تعیین سایز یقه و بلندی آستین‌ها در خرید پیراهن مردانه به‌ویژه خرید اینترنتی لباس اهمیت بیشتری دارد.

خلاصه کلام

خرید لباس منطقی هم به اصلاح الگوی مصرف کمک می‌کند و هم از اشغال شدن فضای کمدتان با انبوه لباس‌هایی که یک بار بیشتر نپوشیده‌اید، جلوگیری می‌کند.  درعین‌حال خرید لباس اینترنتی باشد یا حضوری رعایت برخی اصول باعث می‌شود از انتخابتان راضی‌تر باشید. برای اینکه از خریدتان پشیمان نشوید، سعی کنید منطقی خرید کنید. برای خرید آنلاین لباس حتما به فروشگاه‌های معتبر رجوع کنید. برای خرید شلوار مردانه، پیراهن و کت‌وشلوار که لباس‌های رسمی هستند، به کمک توصیه‌های این مطلب انتخاب‌های بهتری خواهید داشت.

منابع:  fashionbeans و realmenrealstyle

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن