راهنمای خرید هاست لینوکس مناسب

هاست لینوکس؟

برای معرفی هاست لینوکس در ابتدا لازم است  بدانیم با توجه به مفهوم هاست و سرور، باید بر روی هر سرور یک سیستم عامل  نصب شود که نوع آن به نوع و پیکربندی سیستم کاربر درخواست دهنده هاست مرتبط نیست. دو سیستم‌ عامل رایجی که برای سرورها استفاده می شود عبارتند از: لینوکس و ویندوز. سرورهای با سیستم عامل لینوکس را سرور لینوکسی و هاست‌های مستقر بر روی این سرور را هاست لینوکس  یا میزبانی وب تحت لینوکس می‌نامند. (برای ویندوز نیز به همین صورت است).

لینوکس یکی از انواع سیستم عامل هاست که توزیع‌های متفاوتی از آن در بازار نرم افزار موجود است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که این سیستم عامل را محبوب کرده است: متن‌باز بودن آن است که با این ویژگی  میتوان در هسته تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد.  

هاست لینوکس

برخی از توزیع‌های رایج برای این سیستم عامل عبارتند از:

  • Ubuntu
  • Fedora
  • Linux Mint
  • openSUSE
  • PCLinuxOS
  • Debian
  • Mandriva
  • Sabayon/Gentoo
  • Arch Linux
  • Puppy Linux

سیستم عامل لینوکس از زبان‌های اسکریپتی همچون PHP ، Python ، Perl یا CGI و همچنین از سیستم‌های پایگاه داده مانند MySQL یا  PostgreSQL پشتیبانی می‌کند. در نتیجه برای نیازمندی‌های مرتبط با این تکنولوژی‌ها، خدمات میزبانی وب تحت لینوکس گزینه مناسبی است. 

هاست لینوکس یا ویندوز؟

در پلن‌های فروش هاست دو گزینه به چشم می‌خورد که کاربر در هنگام سفارش بسته فضای وب باید تصمیم‌گیری کند: هاست لینوکسی را برگزیند یا هاست ویندوزی.

این دو نوع سرور یکسری تشاباهات و نیز یکسری تفاوت‌ها با یکدیگر دارند که در برخی ویژگی ها یکی ازدیگری برتر می‌باشد، پس بهتراست  با توجه به لیست تعیین شده از انتظارات مانند برنامه‌ها، زبان‌های برنامه نویسی و پایگاه‌های داده های مورد نیاز ما، مناسب‌ترین و برترین میزبانی وب لینوکس یا ویندوز را برای کسب و کار خود را انتخاب کنیم.

راهنمای خرید هاست لینوکس مناسب
هاست لینوکس هاست ویندوز
نوع نرم افزار منبع باز اختصاصی
وب سرور Apache, Nginx Microsoft IIS
زبان اسکریپتی Perl, PHP, Python, Ruby VBScript, ASP.NET
پایگاه داده MySQL, MariaDB MSSQL, Microsoft Access
نرم افزار مدیرتی cPanel, Plesk, Confixx Plesk

چه هاستی برای وردپرس مناسب تر است؟​

یکی از گزینه‌های پر طرفدار برای کسانی که به دنبال راه اندازی فروش آنلاین هستند، وردپرس است.

با توجه به رشد استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی کسب و کارها و فروشگاه های آنلاین ، سوال این است که آیا هاست لینوکسی و خدمات میزبانی وب لینوکس  برای وردپرس مناسب است یا بهتر است سراغ نوع دیگر برویم؟

میدانیم که وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست که بر پایه زبانphp و پایگاه داده mysql  میباشد در نتیجه لینوکس به دلیل سازگاری با با این دو تکنولوژی بهترین انتخاب برای خدمات میزبانی وب  اکثر سایت های وردپرس است.

راهنمای خرید هاست لینوکس مناسب

خرید هاست لینوکس از سایت خارجی یا سایت ایرانی ؟

موقعیت جغرافیایی سروری که قرار است میزبانی وب بر روی آن قرار گیرد یکی از نکات حائز اهمیت در خدمات میزبانی وب لینوکس می‌باشد . پس مورد سوال این است که خرید هاست لینوکس از سایت‌های خارج از ایران انجام شود یا سایت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب تحت لینوکس در ایران ؟

با پیشرفتی که در زمینه تکنولوژی و اینترنت در کشور وجود دارد هنوز هم ترجیح برخی از صاحبان سایت ، هاست های خارج از ایران میباشد.

از جمله  سایت های خارجی معروفی که خدمات میزبانی وب تحت لینوکس را ارائه میدهند عبارتند از :

انواع هاست لینوکس

انتخاب برترین میزبانی وب لینوکس وابسته به هدف کاربر است: به این صورت که به دنبال خرید  هاست لینوکس ارزان قیمت و اقتصادی است یا قیمت اهمیتی ندارد و به دنبال خرید هاست لینوکس پرسرعت است . پس با توجه به فاکتورهای  مورد اهمیت برای کاربر مانند نوع هاست، فضای لازم، زبان طراحی سایت، میزان ترافیک سایت، مهم بودن کیفیت یا قیمت  و در کنار این موارد انواع هاست های موجود، می تواند  برترین میزبانی وب لینوکس را انتخاب کند.

خدمات این نوع هاست لینوکس معمولا محدود است. زمانی‌که نیاز به هاست با کیفیت  و یا به دنبال خرید هاست لینوکس پرسرعت هستیم گزینه مناسبی نیست.

در این نوع، منابع یک سرور بین چندین مشتری به اشتراک گذاشته می‌شود . حالت اشتراکی یکی از انواع هاست لینوکس اقتصادی است. و جز بهترین ها از نظر کیفیت محسوب نمی‌شود، چرا که  کل منابع در اختیار یک کاربرقرار نمیگیرد  ولی می توان آن را جز یکی از به صرفه ترین هاست لینوکس از نظر قیمت دسته بندی کرد

در این نوع هاست لینوکس ، یک سرور به طور اختصاصی به یک کاربر اختصاص داده میشود . این حالت محدودیت های منابع را ندارد اما هزینه بیشتری  نیاز دارد . در نتیجه اگر به دنبال یک هاست لینوکس اقتصادی هستید گزینه مناسبی نیست.

یکی از حالت های خاص سرویس میزبانی وب لینوکس اشتراکی این نوع می‌باشد که  از hypervisor برای اشتراک گذاری استفاده می‌کند . و عملکرد هر  مشترکی فقط  بر روی سهم خود تاثیر دارد . از این لحاظ نسبت به حالت هاست لینوکس اشتراکی عادی بهتر است . این نوع هم یکی از انواع یکی از انواع برترین میزبانی های وب لینوکس محسوب می‌شود .

در آخر

اگر در کسب و کار خود به دنبال راه اندازی وب سایت هستید و به فکر خرید هاست برای آن هستید، در ابتدا لازم است نیازمندی‌های مرتبط با کسب و کار خود مانند پهنای باند، امنیت و … را جمع آوری کرده و در کنار آن با توجه به هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید، از بین بهترین سایت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب مناسب‌ترین هاست لینوکس یا ویندوز را برگزینید.

امتیاز کاربران: 3.85 ( 2 رای)
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن