راهنمای خرید لوازم آرایشی و بهداشتیراهنمای خرید

همه چیز در مورد اگزما

اگزما

یک بیماری التهابی پوستی است که حدود 10 درصد از مردم جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

این ماده در نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد مختلف از اعتیاد به مواد حساسیت زا (موادی که باعث واکنش آلرژیک می شوند) گرفته تا مواد شیمیایی ایجاد می شود.

برای برخی ، اگزما یک بیماری مزمن (مادام العمر) در نظر گرفته می شود و برافروختگی و تشدید آن چند هفته طول می کشد تا با درمان فروکش کند.در بسیاری از افراد – به ویژه کودکان – می توان انتظار داشت که علائم آنها با افزایش سن فروکش کند.

 

گرچه لزوماً برای همیشه اگزمای آزار دهنده نخواهید داشت ، اما هر زمان با عوامل تحریک کننده اگزما مواجه شوید ممکن است در معرض خطر تشدید اگزما باشید.

در ادامه ...
  Add a header to begin generating the table of contents

  علائم اگزما چیست؟

  علائم اصلی اگزما پوست خارش دار ، خشک ، خشن ، پوسته پوسته ، ملتهب و تحریک پذیر است. این می تواند شعله ور شود ، فروکش کند و سپس دوباره شعله ور شود. اگزما می تواند در هر جایی رخ دهد اما معمولاً بازوها ، آرنج های داخلی ، پشت زانوها یا سر (بخصوص گونه ها و پوست سر) را درگیر می کند. مسری نیست و در بعضی موارد با افزایش سن شدت آن کمتر می شود. 

  علائم دیگر عبارتند از: 

  خارش شدید

  تکه های قرمز یا خاکستری مایل به قهوه ای

  برجستگی های ریز و برآمده ای که هنگام خراشیدن مایع خارج می شوند

  تکه های پوستی پوسته زرد خشک شده ، که می تواند عفونت را نشان دهد

  پوست ضخیم و پوسته پوسته شده

  خراشیدن، پوست را بیشتر تحریک و ملتهب می کند. این می تواند عفونت هایی ایجاد کند که باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

  اگزما

  آیا اگزما از بین می رود؟

  هیچ درمانی برای اگزما شناخته نشده است و در صورت عدم درمان به راحتی برطرف نمی شوند.

  برای اکثر افراد ، اگزما یک بیماری مزمن است که برای جلوگیری از تشدید آن نیاز به اجتناب دقیق از عوامل تحریک کننده دارد. 

  تصور می شود که سن نیز نقش داشته باشد: حدود 60 درصد افرادی که مبتلا به اگزما هستند ، از کودکی به آن دچار می شوند.

  اگزما

  چگونه می توان از تشدید اگزما جلوگیری کرد؟ 

  گرچه هیچ درمانی برای اگزما شناخته نشده است ، اما با اقدامات پیشگیرانه زیر می توانید به کاهش شعله ور شدن کمک کنید. 

  1.از عوامل محرک خود اجتناب کنید 

  بهترین راه برای جلوگیری از تشدید اگزما این است که در صورت امکان از عوامل تحریک کننده خود جلوگیری کنید. این مواد شامل هر ماده حساسیت زای شناخته شده و همچنین حساسیت به مواد شیمیایی یا پارچه می باشد. 

  2.استرس و هورمون ها

  استرس و هورمون ها همچنین می توانند باعث شعله ور شدن یا بدتر شدن آنها شوند. 

  3.از پوست خود محافظت کنید

  محافظت از سطح پوست با لوسیون مرطوب کننده خصوصاً پس از حمام مهم است. 

  از لوسیونی استفاده کنید که فاقد مواد نگهدارنده و معطر باشد. 

  راه دیگری که می توانید از پوست خود محافظت کنید جلوگیری از وسوسه خراشیدن پوست است. این می تواند به جلوگیری از ترک و بریدگی ، که منجر به خطر عفونت می شود ، کمک کند. 

  اگر زخم باز دارید ، حتماً از پوست خود با باند محافظت کنید. 

  4.گرما و رطوبت را کنترل کنید

  در حالی که اگزما خود ممکن است گاهی خشک باشد ، این شرایط پوستی معمولاً با گرما و رطوبت بدتر می شود. نگه داشتن خانه کمی خشک و خنک تر به عنوان راهی برای کنترل و جلوگیری از تشدید شدن در نظر گرفته میشه. 

  اما برخی از افراد در ماههای خشک زمستان دچار شعله ور شدن می شوند. اگر این شما هستید ، استفاده از مرطوب کننده می تواند به کاهش علائم اگزما کمک کند. 

  گرمای بدن نیز می تواند نقش داشته باشد. استفاده از پارچه های قابل تنفس مانند پنبه می تواند به فرار گرما از بدن کمک کند. مصرف دوش خنک بعد از تمرین نیز ممکن است کمک کند.

  چه عواملی باعث اگزما می شود؟

  اگزما در اثر التهاب زمینه ای ایجاد می شود. 

  ایجاد این بیماری التهابی پوستی شامل موادی است که واکنشهای ایمنی منفی ایجاد می کنند. 

  اینها شامل عوامل حساسیت زای مختلف و همچنین عوامل ارثی و محیطی است. 

  یکی از دلایل عمده اگزما آلرژی است از جمله آلرژی به گرده ، شوره حیوانات خانگی و غذاها ایجاد شوند.

   یکی دیگر از دلایل احتمالی اگزما تماس فیزیکی با مواد شیمیایی ، پارچه ها و رنگهایی است که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید.

  عوامل آلرژی زا احتمالی عبارتند از: 

  عطرها

  صابون یا شوینده با مواد نگهدارنده و رنگ نیکل

  پشم

  گیاهان ، مانند پیچک سمی

  مالیدن الکل

  سفید کننده

  آفت کش ها

  اگرچه اگزما یک بیماری مسری نیست ، اما در خانواده ها وجود دارد. اگر والدین یا سایر بستگان سابقه آلرژی و علائم مربوط به اگزما را داشته باشند ، ممکن است شما به ویژه در معرض خطر باشید. مسائل گوارشی و حساسیت های غذایی نیز می توانند نقش داشته باشند ، اگرچه ارتباط آنها با اگزما به خوبی مشخص نیست.

  چگونه اگزما درمان می شود؟

  اگزما بر اساس عوامل اصلی ایجاد کننده این بیماری، درمان می شود. پزشک ممکن است یکی یا ترکیبی از موارد زیر را توصیه کند: 

  داروهای تجویز شده

  بسته به علت به وجود اومدن اگزما ، ممکن است لازم باشد از داروهای آلرژی دهان ، کرم های موضعی کورتیکواستروئید یا هر دو استفاده کنید. 

  در حالی که کرم های استروئیدی که روی پوست خود می زنید برای استفاده کوتاه مدت در نظر گرفته شده است ، ممکن است لازم باشد از داروهای آلرژی که در طول سال از طریق دهان استفاده می کنید استفاده کنید تا از بروز علائم مرتبط جلوگیری کند. 

  گزینه دیگر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی است ، که در موارد اگزمای شدید ، پاسخ ایمنی را کند می کند. 

  آنتی هیستامین ها

  آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) ممکن است به کاهش ابتلا به اگزما کمک کند. علاوه بر این ، این داروها ممکن است به جلوگیری از میل به خاراندن  ، به ویژه در کودکان کمک کند. همیشه قبل از مصرف داروهای مربوط به آلرژی  با پزشک صحبت کنید. 

  ضد آلرژی 

  برای آلرژی های شدید که واکنش خوبی به داروها ندارند ، پزشک ممکن است ایمنی درمانی با آلرژن یا “ضد آلرژی” را توصیه کند. 

  این داروها از مقدار کمی موادی که به آنها حساسیت دارید تشکیل شده است. در طی چند ماه پزشک دوز شما را به آرامی افزایش می دهد. ایده در اینجا کمک به ایجاد ایمنی در برابر عوامل آلرژی زا است تا در مجموع اگزما کمتر تشدید شود.

  اگزما

  چرا اگزما در زمستان گاهی بدتر می شود؟

  ممکن است متوجه شوید که تشدیداگزما در زمستان بیشتر اتفاق می افتد یا بدتر می شود. 

  هوای خشک همراه با سیستم های گرمایشی داخلی می تواند پوست شما را خشک کند. تشدید شدن می تواند به دلیل پوشیدن بیش از حد لایه های لباس ، حمام گرم یا استفاده از پوشش های تختی زیاد باشد. اینها همه کارهایی است که شما در ماههای سرد زمستان انجام می دهید. 

  برای مقابله با مشکلات اگزما در زمستان ، این نکات را امتحان کنید: 

  1. از وان حمام صرف نظر کنید

  از آنجا که گرما باعث خشک شدن پوست شما می شود ، باید از حمام های بسیار گرم در زمستان خودداری کنید. در عوض ، از آب گرم استفاده کنید و سعی کنید کمتر غسل کنید یا دوش بگیرید.

   برای اینکه پوست خود را هنگام حمام مرطوب نگه دارید ، مقداری از محصولات مرطوب کننده را به آب اضافه کنید. به دنبال محصولاتی باشید که مخصوص حمام ساخته شده اند. به عنوان مثال ، محصولات مرطوب کننده جو دوسر وجود دارد که می توانند به آب اضافه شوند. همچنین زمان حمام را محدود کنید. 

  کودکان مبتلا به اگزما فقط باید حمامهایی با طول 5 تا 10 دقیقه انجام دهند.

  بعد از حمام یا دوش گرفتن ، پوست خود را با حوله مالش ندهید. مالیدن پوست با حوله ممکن است اگزمای شما را خراشیده کند ، که باعث خارش بیشتر شما می شود. 

   2. از صابون ملایم استفاده کنید

  اگر اگزما دارید ، پوست شما بسیار حساس است. از صابون ها و سایر محصولات حمام با مواد افزودنی ناخواسته خودداری کنید. به دنبال صابون های مرطوب کننده بدون عطر ، رنگ و بدون الکل باشید. به طور کلی از حمام حبابی صرف نظر کنید. فراموش نکنید که از صابون های خشن در مواد شوینده لباس نیز خودداری کنید.

   به دنبال شوینده هایی باشید که برای پوست های حساس فرموله شده اند. 

  3. یک مرطوب کننده غلیظ را امتحان کنید

  اگر به اگزما مبتلا هستید ، پوست شما به مرطوب کنندگی زیادی احتیاج دارد. از مرطوب کننده های غلیظ استفاده کنید و بلافاصله بعد از استحمام یا دوش گرفتن آنها را استفاده کنید. 

  برای برافروختگی های دردناک و خارش دار ، ممکن است از کرم حاوی هیدروکورتیزون یا هیدروکورتیزون استات نیز استفاده کنید. البته باید قبل از استفاده از کرم هیدروکورتیزون یا هیدروکورتیزون استات با پزشک خود صحبت کنید. همچنین ممکن است پزشک برای جلوگیری از شعله ور شدن ، چیز قویتری را برای شما تجویز کند.

   اطمینان حاصل کنید که پوست خود را بیش از یک بار در روز مرطوب کنید. 

  4- از تماس با مواد خاص خودداری کنید

  برخی از الیاف مانند پشم ، نایلون و سایر موارد می توانند پوست را تحریک کرده و باعث اگزما شوند. همچنین ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد شوند که منجر به تشدید نیز می شود. 

  لباس های پنبه ای بپوشید و از پوشیدن لایه های زیاد خودداری کنید. همچنین لایه های غیرضروری روی تخت خود را از بین ببرید و مطمئن شوید که ملافه های تخت از پارچه های تنفسی نیز ساخته شده اند.

   5. یک دستگاه رطوبت ساز را امتحان کنید

  سیستم گرمایشی شما هوای گرم زیادی را وارد خانه می کند. این احتمالاً پوست مستعد اگزما را تحریک می کند. 

  برای مقابله با گرمای خشک از یک مرطوب کننده استفاده کنید. یک مرطوب کننده رطوبت را به هوا می افزاید. رطوبت سازهای قابل حمل و همچنین مواردی وجود دارد که می توانند به سیستم گرمایشی شما متصل شوند.

  برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ ، حتماً رطوبت را حفظ کنید. آب مرطوب کننده خود را مرتبا عوض کنید و هر سه روز دستگاه را تمیز کنید. استفاده از آب مقطر یا معدنی را در نظر بگیرید. از آنجا که یک مرطوب کننده رطوبت را به هوایی که تنفس می کنید می ریزد ، تمیز نگه داشتن آن به تمیز نگه داشتن هوای تنفسی کمک می کند. 

  6. آب فراوان بنوشید

  هیدراته نگه داشتن بدن می تواند به مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند. 

  حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. این به مرطوب سازی پوست کمک می کند. این هشت لیوان می تواند شامل فنجان های چای ، قهوه ، شکلات داغ یا سایر نوشیدنی های گرم زمستانی مورد علاقه شما باشد. لیمو یا سایر مرکبات را برش داده و برای طعم ملایم به آب اضافه کنید. 

  7. مکمل های ویتامین D مصرف کنید

  بر اساس مطالعه ای که توسط بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شده است ، مصرف مکمل های ویتامین D در زمستان ممکن است شعله ور شدن اگزما را بهبود بخشد. 

  این مطالعه بر روی 100 دانش آموز مغولستانی بررسی شد و نشان داد که کودکانی که روزانه با مکمل های ویتامین D تحت درمان قرار می گیرند ، در علائم اگزمای زمستانی کاهش می یابند. 

  در حالی که مکمل های ویتامین D ارزان نیستند ، شما همچنین می توانید از نور ماورا D بنفش برای تحریک تولید ویتامین D استفاده کنید.

  ارتباط اگزما و استرس چیست؟

  استرس ، یکی از رایج ترین عوامل تحریک کننده اگزما ، کنترل آن بسیار دشوارتر است زیرا ممکن است حتی متوجه نشوید که استرس دارید یا قادر به تنظیم منبع استرس نیستید. ا

  ین امر به ویژه هنگامی اتفاق می افتد که ناشی از کار ، خانواده یا سایر موقعیت های روزمره باشد که احساس می شود خارج از کنترل شما هستند. اما درک علت استرس و چگونگی ارتباط آن با اگزما می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه آن را کنترل کنید و از ایجاد آن جلوگیری کنید. 

  پژوهش چه می گوید؟

  اگزما می تواند چندین دلیل اصلی داشته باشد. 

  در بعضی از افراد ، اگزما از جهش ژنتیکی ناشی می شود که بر توانایی بدن شما در ایجاد پروتئین پوستی به نام فیلاگرین تأثیر می گذارد. 

  بدون داشتن مقدار کافی از این پروتئین ، پوست شما به راحتی خشک می شود. این باعث می شود شما بیشتر در معرض تحریک و شیوع پوست باشید. 

  همچنین می توانید از واکنش های آلرژیک به اگزما مبتلا شوید. 

  شیوع اگزما ، مانند سایر بیماری های پوستی ، می تواند در اثر استرس ایجاد شود. 

  استرس باعث جهش هورمون کورتیزول (که گاهی اوقات هورمون استرس نامیده می شود) می شود. هنگامی که بدن شما به دلیل استرس مقادیر زیادی کورتیزول تولید می کند ، پوست شما به طور غیر طبیعی چرب می شود. سپس این می تواند باعث شیوع اگزما شود. 

  یک مطالعه همچنین حاکی از آن است که استرس بهبود پوست برای تحریک و آسیب پوست را دشوارتر می کند.

   استرس نه تنها باعث اگزما می شود ، بلکه باعث می شود شیوع اگزما بیشتر دوام بیاورد و در نتیجه احساس استرس بیشتری کنید. این می تواند منجر به یک چرخه به ظاهر بی پایان شود. 

  مطالعه دیگری نشان داد که استرس در دوران بارداری می تواند نوزادان را در معرض خطر شیوع اگزما قرار دهد. 

  این مطالعه بارداری نزدیک به 900 مادر و فرزندان آنها را بررسی کرد و دریافت که زنانی که در دوران بارداری اضطراب بالاتری دارند ، احتمال ابتلای کودکان به اگزما را در سن 6 تا 8 ماهگی افزایش می دهد.

  اگزما

  خلاصه

  اجتناب از ابتلا به اگزما دشوار است زیرا ممکن ژنتیکی باشد و توسط عواملی خارج از کنترل شما ایجاد شود ، به ویژه مواد حساسیت زا و سایر علل نامرئی محیطی. 

  اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا تحریک را به حداقل برسانید و طول شیوع آن را کوتاه و تا حد ممکن کمتر عذاب دهنده نگه دارید. 

  بسیاری از تغییر در شیوه زندگی و درمان ها ، از جمله مرطوب کننده ها ، روال تناسب اندام و ملاقات با دیگران که مبتلا به اگزما هستند نیز ممکن است به شما کمک کند نه تنها اگزما را کنترل کنید بلکه به روشی سالم و مثبت کنار بیایید. 

  با کنترل اگزما ، می توانید استرس ناشی از شیوع را کاهش داده و اگزمای ناشی از استرس را نیز به حداقل برسانید.

  در آخر مدیتیشن و سلامت روان بر هر درد بی درمان دواست😊

  همه چیز در مورد اگزما
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن