راهنمای خرید

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

  Add a header to begin generating the table of contents

  تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در چیست؟

  UX (تجربه کاربری) و UI (رابط کاربری) دو اصطلاح به هم مرتبط هستند. در حالت کلی UI با ارتباط کاربران با سیستم های کامپیوتری، نرم افزارها ها و اپلیکیشن ها سروکار دارد، UX بر تجربه کلی کاربر با یک برند، محصول و یا خدمات متمرکز است.
  برای مثال رابط کاربری با قابلیت های یک دستگاه مثل اسکرین، دکمه ها و صداها کار دارد، ولی رابط کاربری یک اصطلاح کلی تر است و با هرچیزی که کاربر از ابتدا تا انتها تجربه میکند در ارتباط است. افراد گاها UI و UX را از هم تشخیص نمیدهند به دلیل اینکه ارتباط بسیار نزدیکی باهم دارند. رابط کاربری بخش مهمی از تجربه کلی کاربر را شکل میدهد، به دلیل اینکه قسمتی از یک دستگاه است که کاربر معمولا ارتباط زیادی با آن برقرار میکند، اما همه تجربه یک کاربر را در بر نمیگیرد. یک اصطلاح رایج به هنگام صحبت از UI و UX مقایسه آنها با رستوران است. اگر رابط کاربری بشقاب، قاشق و چنگال و دستمال باشد، تجربه کاربری نورپردازی، موزیک و خدمات مشتری است که تجربه سرو غذا را رقم میزند.
  درک تفاوت های بین رابط کاربری و تجربه کاربری اهمیت دارد، بخصوص اگر قرار است که بصورت تخصصی روی آنها کار کنید زیرا هرکدام از آنها توانایی های مختص به خودش را میطلبد. در این مقاله معنی این عبارات، ربط آنها به یکدیگر و مهمتر از همه درباره تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) ، صحبت خواهیم کرد.

  تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری ، فرق بین رابط کاربری و تجربه کاربری ، تفاوت UI و UX

  تجربه کاربری

  در توضیح تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) لازم است اشاره کنیم که تجربه کاربری با تجربه کلی کاربران به هنگام تعامل بایک محصول سر و کار دارد. محصولاتی که با در نظر گرفتن تجربه کاربری طراحی شده اند، براحتی قابل استفاده هستند و تجربه خوبی را برای مصرف کننده رقم میزنند. در این حالت، UX بر تجربه احساسی کاربر به هنگام استفاده از محصول تمرکز دارد. صرفا مختص تجربه عملی استفاده از محصول نیست و با صفر تا صد تجربه کاربر سروکار دارد. برای طراحی یک تجربه کاربری خوب، درک کاربر، نیازها و اهدافش از اهمیت بالایی برخوردار است. درواقع در یک فضای دیجیتال UX بر روی راحتی کاربر در استفاده از محصول یا خدمات و اینکه آیا کاربر به هدف نهایی اش رسید یا نه، تمرکز دارد. برای مثال یک وبسایت تجارت الکترونیک را در نظر بگیرید. آیا ناوبری در آن وبسایت آسان است؟ آیا مراحل شهودی برای پیدا کردن محصول و بررسی آن وجود دارد؟ این سوالات مرتبط با تجربه کاربری هستند.
  تجربه کاربری میتواند مثبت، منفی و یا خنثی باشد. تسهیل تجربه کاربر به عواملی مثل مدیریت پروژه، تحقیق درمورد کاربر، معماری اطلاعات، طراحی بصری، استراتژی محتوا، تجزیه تحلیل ها، قابلیت دسترسی و UI ارتباط دارد. وقتی در مرحله تحقیق درمورد کاربر، نیازهای او را در نظر بگیرید، یک تجربه خوب برای مشتری خواهید ساخت. برخی نمونه های تجاری UX شامل تضمین کیفیت در یک سایت تجارت الکترونیک میشود تا مطمئن شوند که سبد خرید به درستی کار میکند و از نقشه ها نیز استفاده میکنند که ببینند آیا کاربر به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی دارد یا خیر. از این گونه اطلاعات برای بهینه سازی تجربه کاربر استفاده میشود.

  تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری ، فرق رابط کاربری با تجربه کاربری ، تفاوت UI و UX

  رابط کاربری

  در تحلیل عملکردهای UI و UX، رابط کاربری یک رویکرد تخصصی است که بر روی بهینه سازی ارتباط بین افراد و سیستم های کامپیوتری تمرکز دارد. به پیش بینی نیاز کاربران و ایجاد ورودی هایی برای رسیدن آنها به راه حل های موردنظرشان بستگی دارد. UI قسمتی از UX است و نه کل آن. همچنین در رابطه با طراحی بصری، معماری اطلاعات و طراحی تعاملی است. بطور کلی رابط کاربری در زمینه طراحی رابط هایی است که تجربه کلی کاربر را بهبود می بخشند و این کار را از طریق استفاده از آیکون ها، دکمه ها، عناصر بصری، رنگ، طراحی ریسپانسیو (نمایش مناسب سایت یا اپلیکیشن در دستگاه های مختلف) و معماری اطلاعات انجام میدهد. یک طراح UI سعی دارد ارتباط با دستگاه های دیجیتال را تا جای ممکن شهودی کند.
  برخی از نمونه های تجاری شامل طراحی نقشه سایت با سلسله مراتب محتوایی شفاف است که به کاربران کمک میکند که براحتی اطلاعات مورد نیازشان را پیدا کنند و همینطور با استفاده از طراحی های بصری مثل دکمه های رنگ روشن، کمک میکند که کاربر در سایت یا اپلیکیشن فعالیت داشته باشد (call to action). بهترین تکنیک ها در مبانی UI ساده بودن، ثبات داشتن و به روز بودن طراحی است.

  تفاوت رابط کاربری (UI) , تجربه کاربری (UX) ، فرق رابط کاربری با تجربه کاربری ، تفاوت UI و UX

  تفاوت تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری (UI)

  UI و UX هردو با در نظر گرفتن کاربر مراحل و سیستم هایشان را بهبود میبخشند. یکی بر روی تجربه کلی تمرکز دارد، درحالیکه دیگری به دنبال فرصت هایی برای برقراری ارتباط از طریق قابلیت های صوتی و تصویری است. در حقیقت یک طراح تجربه کاربری در تحقیقتاش درمورد کاربرها به نگرش هایی میرسد که طراح رابط کاربری بعدها از آن در طراحی رابط استفاده میکند. با این حال UX گسترده تر است و از صفر تا صد تجربه کاربر در استفاده از یک محصول یا سیستم سروکار دارد.
  UX ارتباط مستقیم با ساخت برند دارد. یک تجربه کاربری مثبت میتواند از رقابت پیشی بگیرید و بازار را کنار بزند. برای مثال به شرکت آمازون فکر کنید. تحویل یک تا دو روزه، خرید از این شرکت را برای مشتریان جذاب کرده است. طراحی UI آمازون بر روی طرح بندی وبسایت، نوار جستجو و شفافیت اطلاعات در صفحات محصول تمرکز دارد. طراحان رابط کاربری ممکن است به این فکر کنند که وقتی محصولی تا دو روز آینده آماده اسال میشود چگونه با استفاده از آیکون ها آنرا اطلاع رسانی کنند، و یا اینکه با ایجاد یک دکمه کاربران را تشویق به بررسی کنند. از طرف دیگر طراحان تجربه کاربری سوالاتی از این دست میپرسند: آیا مشتریان محصولی که به دنبالش میگشتند را پیدا کردند؟ آیا به موقع به دستشان رسید؟ UX در حیطه تجربه کلی کاربر است در حالیکه UI مشخصا بر روی ارتباط کاربر با حالت بصری سایت و اجزای تکنیکال آن تمرکز دارد.
  همانطور که میبینید UI و UX بسیار مشابه و مرتبط هستند تا حدی که گاها درک تفاوت آنها سخت میشود. گاهی اوقات نیز مدیران در فرم های استخدامی موضوع را گیج کننده تر میکنند و مجموعه مهارت های UI و UX را در یک نقش قرار میدهند. یکی از دلایل این کار تازه و جدید بودن UI و UX است. اما با اینکه این دو به هم مرتبط هستند، همچنان تفاوت هایی دارند که در این مقاله نیز به آنها اشاره کردیم.
  خلاصه اینکه طراحان تجربه کاربری با تحقیق درمورد کاربران و با استفاده از استراتژی و تولید محتوا به کلیت تجربه مشتری فکر میکنند. در حالیکه طراحان رابط کاربری با تحقیق در مورد طرح، و با استفاده از برندینگ و طراحی ریسپانسیو، ظاهر و احساس یک محصول دیجیتال را از طریق دستگاه های مختلف انتقال میدهند.

  منبع: https://www.mastersindatascience.org/learning/difference-between-ui-and-ux/

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن