آموزش برنامه نویسی وب
موضوعات داغ

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب که باید بدانید…

متلب، زبان برنامه نویسی با منشأ ریاضیات

سلام به همراهان عزیز کافه دستیار

ممنونیم از اینکه کافه دستیار رو انتخاب کردید و وقتتون رو به ما میدید.

همونطور که میدونید قبلاً در مورد دوره های آموزش برنامه نویسی وب در کافه دستیار صحبت کردیم و یه مقاله خیلی مهم هم در مورد 5 زبان برنامه نویسی پولساز داشتیم که پیشنهاد میکنیم قبل از خوندن این مقاله، اون مقاله ها رو مطالعه کنید. در این مقاله به 2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب می پردازیم که هرکسی باید آن را بداند.

مقدمه

اگر شما هم یک برنامه نویس هستید و وارد دنیای برنامه نویسی شده اید؛ حتماً میدانید که زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که زبان برنامه نویسی متلب یکی از آنها است. برای شروع و ورود به دنیای برنامه نویسی، انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر که بیشترین سازگاری با روحیه خود داشته باشد و هم چنین کاربردی، پولساز و دارای بازار کار مناسب باشد کار آسانی نیست. 

قبل از شروع برنامه نویسی باید انتخاب کنید که به کدام زبان علاقه دارید و به اندازه کافی در مورد زبان های برنامه نویسی تحقیق و پرس و جو کنید.

زبان برنامه نویسی متلب نیز یکی از زبان های برنامه نویسی معروف، مهم و پرکاربردی است که برنامه نویسان از آن استفاده می کنند و اغلب دانشجویان و فعالان رشته مهندسی آشنایی نسبی با آن دارند. در کل می توان گفت دانشمندان، ریاضی دانان، مهندسان و فعالان حوزه های علمی بیشترین استفاده را از زبان برنامه نویسی متلب میکنند. گفتنی است که زبان برنامه نویسی متلب، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر ماتریس است و برای محاسبات ریاضی نیز به کار می رود.

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی

تاریخچه

در اواخر دهه ۱۹۷۰ کلیو مولر( Cleve Moler )، رئیس بخش علوم کامپیوتر دانشگاه نیو مکزیکو، شروع به توسعه زبان برنامه نویسی متلب کرد. هدف مولر از طراحی زبان برنامه نویسی متلب این بود که به دانش‌آموزان و دانشجویان خود اجازه دسترسی به LINPACK و EISPACK بدون نیاز به یادگیری Fortran را بدهد. این زبان به سرعت به سایر دانشگاه‌ ها گسترش یافت و مخاطبان و علاقه مندان زیادی در جامعه ریاضی کاربردی پیدا کرد.

مهندس جک لیتل، در سال 1983 در یک ملاقات که با مولر داشت، با متلب آشنا شد. جک لیتل با تشخیص پتانسیل تجاری متلب، تصمیم گرفت تا همکاری با مولر داشته باشد. آن‌ها در سال ۱۹۸۴ متلب را منتشر کردند و.همچنین 16 سال بعد، یعنی در سال ۲۰۰۰، متلب بازنویسی شد تا از مجموعه جدیدتر کتابخانه برای دستکاری ماتریس، استفاده شود.

متلب برای اولین بار توسط محققان و شاغلان در مهندسی کنترل استفاده ‌شد، امّا به این حوزه محدود نشد و سریعاً در بسیاری از حوزه‌ها گسترش یافت. زبان برنامه نویسی متلب، هم چنین در آموزش به ویژه آموزش جبر خطی، تحلیل عددی و در پردازش تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی

کلیو مولر

تصویر بالا کلیو مولر، طراح زبان برنامه نویسی متلب است.

زبان برنامه نویسی متلب چیست؟!

زبان برنامه نویسی متلب یا همان MATLAB در واقع ترکیبی از دو واژه Matrix Laboratory است که به طور خلاصه نوشته شده است. Matrix Laboratory به معنی آزمایشگاه ماتریس است. در واقع می توان گفت هدف زبان برنامه نویسی متلب، فراهم کردن یک دسترسی آسان به توسعه نرم افزار های ماتریسی است.

زبان برنامه نویسی متلب یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم است. زبان های برنامه نویسی نسل چهارم یا 4GL  نسل بعد زبان های  نسل بعد زبان های 3GL هستند که معمولاً محیط آن با هدف خاصی مثل توسعه نرم افزار های تجاری و تبلیغاتی طراحی شده است. استفاده از زبان های برنامه نویسی نسل چهارم مثل زبان برنامه نویسی متلب، هزینه برنامه ‌نویسی، زمان توسعه و هزینه توسعه نرم‌افزار را کاهش می‌دهد.

از زبان برنامه نویسی متلب می توان استفاده های مختلفی کرد و کابردهای گوناگونی مثل تحلیل داده، توسعه الگوریتم و ساخت اپلیکیشن و مدل دارد. در واقع در پشت پرده زبان برنامه نویسی متلب، توابع ریاضی و پلتفرم و اپلیکیشن همه و همه دست به دست هم می دهند تا مسائل کاربران را به نتیجه برسانند و بهترین تجربه را برای آن ها رقم بزنند.

زبان برنامه نویسی متلب یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است. سطح بالا بودن این زبان یکی از شباهت های آن با زبان برنامه نویسی پایتون است. همانطور که در مقاله 2 پیشنهاد برای شروع یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون گفتیم، زبان های برنامه نویسی به قسمت تقسیم می شوند، سطح بالا و سطح پایین. زبان برنامه نویسی متلب یک زبان برنامه نویسی سطح بالاست یعنی شباهت زیادی به زبان انسان دارد و از این رو ارتباط گرفتن با آن راحت تر است و هم چنین قابلیت انتقال از سیستمی به سیستم دیگر را دارد.

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی

ویژگی اول: وابستگی صنایع به زبان برنامه نویسی متلب

زبان برنامه نویسی متلب ابزارهای زیادی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و به همین دلیل در صنایع مختلف و زیادی مثل صنایع هوافضا و همچنین صنایع دفاعی کاربرد دارد. در واقع زبان برنامه نویسی متلب، این امکان را به صاحبان صنایع مختلف می‌ دهد که این صنایع بتوانند نمونه‌های اولیه تولید شده خود را آزمایش کنند. همچنین از این زبان می توان در صنعت خودروسازی برای توسعه سیستم ‌های کنترل و مصرف سوخت خودروهای ساخته شده، استفاده کرد. زبان برنامه نویسی متلب در صنعت رباتیک نیز نقش زیادی  دارد.

همچنین از زبان برنامه نویسی پایتون می توان در صنعت هوش مصنوعی نیز استفاده کرد. اگر بخواهیم جزئی تر صحبت کنیم، می توانیم از نقش زبان برنامه نویسی متلب در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و تبلیغات صحبت کرد. ما در کافه دستیار برای فهم بیشتر این جریان، دو مثال برای شما خواهیم آورد.

مثال اول: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک روز در یک سایت مثل دیجی کالا در حال جست و جو  بین کالای موجود هستید و یک سری کالا ها را مشاهده می کنید ولی در آخر تصمیم به خرید نمی گیرید و سایت را می بندید.

 اگر چند روز بعد دوباره سایت دیجی کالا را باز کنید، در همان صفحه اول می بینید که یک سری کالا ها به شما پیشنهاد می شود که آن ها پیشنهاد هایی مخصوص شماست و اگر دقت کنید دقیقاً همان کالا ها یا مشابه کالا هایی است که چند روز قبل آن ها را بررسی کرده اید و در صفحه شان وقت گذاشته اید ولی اقدام به خرید آن ها نکرده بوده اید.

مثال دوم: همان مثال قبل را در نظر بگیرید که شما محصولات سایت مثل دیجی کالا را مشاهده کرده اید ولی اقدام به خرید نکرده اید. چند روز بعد سایتی مثل ورزش 3 را باز میکنید و در آن صفحه تبلیغی از همان کالایی می بینید که قبلا آن را در دیجی کالا مشاهده کرده بودید.

 این نوع تبلیغات ریتارگتینگ نام دارد که معمولاً نرخ کلیک بیشتری دارد و افراد از با دیدن این نوع تبلیغات خیلی سریع تر و راحت تر از قبل اقدام به خرید می کنند. به عبارتی دیگر این نوع تبلیغ نخریدن آن کالا در گذشته را به شما یادآوری می کند.

در آخر می توان گفت، وابستگی این صنایع به زبان برنامه نویسی متلب، اهمیت این زبان برنامه نویسی را بیش از پیش می کند.

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی

ویژگی دوم: اپن سورس و رایگان نبودن زبان برنامه نویسی متلب

یکی از معایب زبان برنامه نویسی متلب که شاید کمی از محبوبیت آن کم کرده باشد، اپن سورس و رایگان نبودن این زبان است. نکته قابل تأمل این است که برای تهیه لایسنس کامل متلب به همراه سیمیولینک، باید هزینه ای حدود 50 هزار دلار بپردازید که این نرخ با این وضعیت دلار در کشور ما اصلاً به صرفه نیست. به طوری که با یک حساب سر انگشتی متوجه می شوید، خرید لایسنس متلب با دلار بیش از یک میلیارد و دویست و بیست میلیون تومان برای خریداران آب می خورد که مبلغی بسیار سنگین است.

این بالا بودن قیمت در خرید لایسنس زبان برنامه نویسی متلب، به حدی است که این قیمت در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی، 5 تا 10 برابر بیشتر از رقبا است. همین نکته است که شاید خیلی از افراد را از انتخاب زبان برنامه نویسی متلب باز دارد؛ زیرا این قیمت ها اصلاً برای کسب و کار ها به صرفه نیست.

از آنجایی که قبل تر به شباهت زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی پایتون در سطح بالا بودن هردو اشاره کردیم، لازم است ذکر شود که رایگان بودن زبان برنامه نویسی پایتون در کنار تمام هزینه های بالا در زبان برنامه نویسی متلب خود یک حسن خیلی مهم برای زبان برنامه نویسی پایتون است که استقبال برنامه نویسان به آن را بیشتر و بیشتر می کند.

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی

نتیجه گیری

در این مقاله به طور مختصر در مورد زبان برنامه نویسی متلب صحبت کردیم و یک سری مزایا و معایب در مورد آن گفتیم. همچنین از چیستی زبان برنامه نویسی متلب و کاربرد آن در صنایع مختلف صحبت کردیم و مهم تر از همه 2 ویژگی این زبان را مطرح کردیم که همان طور که متوجه شدید، یک ویژگی مثبت و یک ویژگی منفی از زبان برنامه نویسی متلب گفته شد.

خب؛ همراهان عزیز کافه دستیار، طبق روال همیشگی تشکر می کنیم از شما که تا آخر این مقاله ما رو همراهی کردید، امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید و اطلاعات مفیدی در مورد زبان برنامه نویسی متل به دست آورده باشید. یادتون نره که ما همیشه منتظر نظر های ارزشمند شما هستیم تا روز به روز خودمون رو ارتقا بدیم و رشد کنیم.

کافه دستیار، یک دستیار کامل برای تمام زندگیته.

پس؛ با ما همراه باشید…

2 ویژگی مهم زبان برنامه نویسی متلب و زبان برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی و برنامه نویسی متلب و برنامه نویسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن