راهنمای سفر و تورلیدرینگ

راهنمای سفر کیه و چه فرقی با تور لیدر داره ؟

آنچه در این راهنمای سفر میخوانیم :

مقدمه :
حتما هنگام برنامه ریزی برای سفر از خودتون پرسیدید تور لیدر کیه ؟ راهنمای سفر چیه؟ چه کاری برای ما انجام میدن ؟ من به مکان های زیادی مسافرت کردم آیا توانایی لازم برای تور لیدر شدن یا راهنمای سفر شدنو دارم ؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات و کلی سوال دیگه که توی ذهن شماست پاسخ بدیم .

خوب اول بگیم تور لیدر و راهنمای سفر چه وظایفی دارند؟

تور لیدر : این خانوم یا آقای تور لیدر کسی هست که مدیریت سفرو با توجه به برنامه ریزی انجام شده توسط شرکت گردشگری به عهده داره , کارهایی مثل هماهنگی با هتل ها , اقامتگاه ها و وسایل نقلیه, مدیرت زمان مسافران , هماهنگی با راهنمای تور و… . تور لیدر ها برای شرکت های گردشگری و شرکت های مسافربری کار میکنند و زمانی شما با تورلیدر ها سروکار دارید که با تور های مسافرتی شرکت های گردشگری و مسافر بری به سفر برید.
راهنمای سفر : راهنمای سفر کسی هست که به شما در سفر اطلاعات کافی راجب جایی که دارید میرید و چیزی که دارید می بینید میده برای مثال اطلاعاتی مثل نوع و ویژگی های مسیر , اطلاعات راجب مکان های تاریخی یا مکان های خاصی که در برنامه سفر می بینید و… . 

تفاوفت های تورلیدر و راهنمای سفر چیه؟

اصولا در ایران تور لیدر (Tour leader ) و راهنمای سفرو (Tour guide ) یکی میدوند ولی کاملا وظایف متفاوتی دارند . تور لیدر و راهنمای سفر میتوانند یک شخص باشند ولی باید توانایی های هر دو حالت را کامل داشته باشند و آژانس مسافرتی را مجاب به استفاده از آن ها در هر دو وظیفه کنند.
راهنمای سفر : راهنمای سفر همیشه باید در دسترس مسافران باشه و اطلاعات کافی برای پاسخ دادن به سوالات آن هارو داشته باشه .
تور لیدر : تور لیدر کارهای مدیریتی سفرو انجام میده و قرار نیست همیشه در دسترس ما باشه و حتی قرار نیست اطلاعات کافی از مسیر سفر داشته باشه.
تورلیدرها مثل کارگردان های فیلم و راهنماهای تور نویسندگان فیلم هستند.

تور لیدر و راهنمای سفر و مشاور سفر و تورلیدر

ویژگی های یک تور لیدر و یک راهنمای سفر خوب چیست؟

راهنمای سفر : یک راهنمای سفر خوب باید اطلاعات کافی راجب طبیعت , فرهنگ مردم , تاریخ مکان های توریستی , بهترین محل های خرید و تفریح و حتی کمک های اولیه پزشکی داشته باشد.علاوه بر این اطلاعات راهنمای سفر باید خوشرو و قابل اعتماد باشد و به درستی با مسافران برخورد و پاسخ گویی داشته باشد جوری که آن هارا به ادامه ی سفر مشتاق تر کند.
تور لیدر : یک تورلیدر خوب باید مدیریت بحران , مدیریت مالی , مدیریت زمان بندی و در کل توانایی مسئولیت پذیری بالایی داشته یاشد . مسئولیت حل تمام مشکلات سفر با تور لیدر است.

چه کسانی می توانند راهنمای تور و تورلیدر شوند ؟

1- این شغل مناسب برای کسانی است که عاشق ارتباطات مداوم با مردم هستند. راهنماهای تور باید قدرت تفسیر , بیان و تحلیل بالایی داشته باشند.
2- افرادی که دم دمی مزاج هستند و ثبات اخلاقی ندارند اصلا برای این شغل مناسب نیستند. راهنما های تور افرادی صبور با قدرت حل مسائل قوی هستند.
3- راهنماهای سفر باید علاقه مند به سفر و جا به جایی های مداوم باشند و از لحاظ آمادگی جسمانی و فیزیکی باید آماده باشند.
4- تورلیدر ها باید به زبان انگیلیسی مسلط باشند و زبان مکانی که قرار به آنجا سفر بشود را نیز تا حدی بلد باشند.
5- راهنمای تور باید اطلاعات و دانش کافی از پیشینه صنعت جهانگردی، تمدن و فرهنگ ملل، مذهب، معماری، جامعه‌شناسی، اوضاع طبیعی و عوامل جغرافیایی، معلومات عمومی، اقتصاد، سیاست، شناخت کافی نسبت به محل مورد بازدید داشته باشد.
6- افراد باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشند . برای گذراندن دوره‌های راهنمایان گردشگری، نیازی به داشتن مدرک مرتبط با گردشگردی نیست و در پایان این دوره‌ها به همه‌ی فراگیران گواهینامه اعطا می‌شود. اما برای گذراندن آزمون جامع گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گرفتن کارت راهنمایان گردشگری داشتن حداقل مدرک لیسانس ضروری است. اگرچه بخشی از این پیش‌نیازها به صورت ذاتی در شخصیت افراد وجود دارند اما مانند هر مهارت دیگری با آموزش و تمرین قابلیت ارتقا دارند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن