المنتور #10032

آیا میدونید که مدیریت پروژه چیست
میدونین که ساختار شکست کار یا wbs چیست؟
کاربرد مدیریت پروژه چیست؟

با تحقیقاتی که انجام داده ام برایتان یک قسمت کوچک از دنیای وسیع مدیریت پروژه آورده ام

خوب بگذارید تا مقدمه این مقاله را با خاطره ی مهندس شروع کنیم یکی از دوستان پدرم مهندس است مهندس ساخت و ساز,یک روز داشت تعریف میکرد که در پروژه دانشگاهی دو بخش ساختمان باید ساخته می شد یک بخش را ایرانی ها و یک بخش را آلمانی ها باید می‌ساختند پروژه شان ۹ ماه بیشتر فرصت نداشت. میگفت ما از همان اولین هفته شروع کردیم به کار کردن ما شروع به کار کردیم یک ماه گذشت دیدیم آلمانی ها هنوز مشغول به کار نشدند دو ماه گذشت هنوز مشغول به کار نشده بودند پس از اتمام ماه سوم آنها آمدند و شروع به ساخت کرد خوب شاید براتون سوال باشه که چه کسی زودتر پروژه را تحویل داد و احتمال میدم که حدس بزنین که ایرانی ها زودتر ساختن در صورتی که اشتباه فکر می کنید آلمانی ها در گذشت ۶ ماه کار عملی بر روی پروژه پروژه را تمام کردند ولی ما بعد از یک سال و چند ماه تازه موفق به پیروزی در پروژه شدیم شاید بگین چرا؟در صورتی که چرا مشخص است ایرانی ها از همان اول شروع به کار کردن مطمئناً هیچ نظارت و هیچ برنامه قبلی روی این پروژه انجام نشده ولی آلمانی ها آن سه ماهی که دیر تر شروع به کار کردن در آن سه ماه داشتن مدیریت پروژه ٬ ساخت WBS چیزهایی از این قبیل حتما خودتان به نتیجه رسیده اید ولی میخواهم خیلی واضح برایتان بگویم نتیجه ای که در دیدار اول گرفتم این بود که همیشه سخت کار کردن و زود به دست به کار شدن مطمئناً نتیجه خوبی ندارد ممکن است نتیجه دیر به دست بیاید ممکن است اصلاً نتیجه نداشته باشیم ولی ولی اگر هوشمندانه با برنامه ریزی قبلی وارد عمل بشیم مطمئناً نتیجه بهتری نسبت به بدون فکر کار کردن و عجله در انجام کار است مدیریت پروژه قوانینی است برای شروع برنامه ریزی اجرا کنترل و برآورده کردن معیارهای موفقیت مشخص است.

مفاهیم مدیریت پروژه

پروژه چیست؟

چرخه عمر پروژه

پروژه ی موفق چیست

پروژه چیست؟

پروژه‌ها فعالیت‌های سازمانی:پیچیده و غیر روتین،محدود به بودجه، زمان‌بندی و منابع تعیین شده هستند،که با هدف دستیابی به مجموعه‌ای از مشخصات فنی و به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتری انجام می‌شوند.

1-1) پروژه‌ها پیچیده بوده و روتین نیستند:

پروژه‌ها برای تحقق یک هدف به وجود می‌آیند. از آنجا که به طور معمول نیاز به هماهنگی میان تعدادی از اعضای سازمان، گاهی اعضای بخش‌های مختلف، دارند، پیچیده هستند. پروژه‌ها برای دستیابی به یک هدف انجام می‌شوند و از این رو، موقت هستند. آن‌ها فقط تا زمانی که اهداف مورد نظرشان حاصل شود، وجود دارند.

1-2)پروژه‌ها از نظر بودجه، زمان و منابع محدود هستند:

پروژه اعضای شرکت را ملزم می‌کند تا برای مدت زمانی مشخص با منابع مالی و انسانی محدود همکاری کنند. پروژه‌ها به طور نامحدود ادامه نمی‌یابند. پس از اتمام کار، تیم پروژه منحل می‌شود. تا آن زمان، کلیه فعالیت‌ها محدود به بودجه و پرسنل در دسترس است. به این ترتیب، اغلب پروژه‌ها را به عنوان فعالیت‌های محدود به منابع در نظر می‌گیریم.

1-3) پروژه‌ها برای دستیابی به یک هدف روشن یا مجموعه‌ای از اهداف، توسعه می‌یابند:

چیزی به عنوان تیم پروژه با هدفی مداوم و غیر خاص وجود ندارد. اهداف یک پروژه ماهیت و تیم پروژه را تعریف می‌کنند. هدف می‌تواند ساختن پل جدید، یا پیاده‌سازی سیستم جدید یا پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری باشد، در هر صورت هدف باید خاص باشد و پروژه باید در جهت دستیابی به آن هدف اعلام شده، سازماندهی شود.

1-4) پروژه‌ها متمرکز بر مشتری هستند:

چه مشتری یک واحد داخلیِ سازمان باشد (به عنوان مثال، حسابداری) چه یک بازار خارجی گسترده‌تر، هدف اساسی پروژه‌ها برآورده کردن نیازهای مشتری است. در گذشته، گاهی این ویژگی نادیده گرفته می‌شد و در صورت دستیابی به اهداف فنی، بودجه و برنامه‌های دیگر، پروژه‌ها موفقیت آمیز تلقی می‌شدند. اکنون می‌دانیم که این نگرش فقط نیمی از موفقیت است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن